2017 Erken emeklilik Şartları Açıklandı


Erken emeklilik hepimizin hayalidir. 2017 erken emeklilik şartları ise belli oldu. Emekli olabilmek için prim gün sayısı doldurulması gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde emekli olunabiliyor. Ama bu şartlar artık yetersiz kalıyor, SGK erken emeklilik için belli şartlar sunmaktadır. Bu şartları yerine getiren her vatandaş emeklilik hakkını kazanmış olmaktadır.

Emekli olmak isteyen vatandaşların, emeklilik ile ilgili prosedürlerden haberdar olmaları gerekir. Bu ise genel sigortalı oldukları müddetçe yararlandıkları sağlık sigortası, prim gün sayısı ve en önemlisi ise yaş kriteridir. Bu koşullar Türkiye’nin koşullarına uyduğu müddetçe emeklilik hakkını elde etmiş olursunuz. Erken emekli olmak isteyen vatandaşların yaşadıkları en büyük sorun ise yaş problemidir. Söz konusu son emeklilik yasası ile birlikte 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni genel şartlar gelmiş olup, emeklilik hayali kuranlara erken emeklilik olasılığı tanımaktadır.

Kendi durumlarının yeni yasaya uyup uymadığını öğrenmek isteyen vatandaşlarımız SGK sistemine erişerek yeni emeklilik yasasının etki edip etmediğini sorgulayabilirler. Buna ulaşmak için ise e-Devlet kapısı üzerinden SGK 4a emeklilik yaş hesaplama kısmına girerek https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bu linki tıklayarak ne zaman emekli olabileceğinizi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Peki Erken Emekli Olmada Son Durum Ne?

Şuanda ki sisteme göre, prim gün sayısını dolduran bir emekli aday adayı, emekli olabilmek için yaşını beklemek zorundadır. Emeklilik yaşı ile ilgili üç kıstas belirlenmişti. 8 Eylül 1999’a kadar gelen süre de sadece iki şart bulunuyordu, fakat bu şimdilerde 3 olarak belirlendi.

Bunlar, birincisi sigorta süresi kadınlar için 20 yıl, erkekler için ise 25 yıl olarak belirlenmiş ve prim gün sayısı 5000 gün olarak planlamıştı. Bunlara artı olarak ise bir üçüncü şart da getirildi bu ise, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlarda erkekler 44 ile 60, kadınlar ise 40 ile 58 yaş arasına kadar bekleme süresi getirilmiştir. Yani günü doldurduğunuz anda eskiden emekli olma ihtimaliniz vardı, öyle ki 33 yaşında emekliler mevcuttu.

Erken emeklilik de sunulan imkanlardan biri ise ‘Yıpranma’ olarak anılmaktadır. Yani işiniz yıpratıcı ise erken emeklilik yaşınız geri çekilebilir. Bir diğer seçenek ise ‘Fiili Hizmet Süresi Zammı’ olarak bilinmektedir. Bu ise bir avantaj olarak sayılır. Yani bir bir müddet çalışmış iseniz bunun üstüne belli miktarda gün sayısı eklenir ve işe giriş gününüz geriye çekilir. Bu da emeklilik zamanında büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Askerliği ise emeklilik zamanında borçlanarak, emeklilik prim gün sayısına ekleterek, prim gün sayısına askerlik yaptığınız müddetçe gün sayısı ekleyebiliyorsunuz. Kadınlar için ise doğum borçlanması ile erken emeklilik avantajı sağlanmaktadır. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, toplam da 6 yıla kadar gün kazanabiliyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2017 Erken emeklilik Şartları Açıklandı (2 Yorum)

  1. merhaba hocam.1980 dogumluyum.2007 sigorta girisim var ve toplam 790 sigorta primim var.simdi ıssisizim ve son 4 yıldir sigortasisizim.ama gecmiste ırak ulkesinde 4 yıl calıstım sigortalı.onlar bizim sıgortamiz sizin ulkenizde gecerli degildir dedi.ne yapabilirim hocam.tesekkurler

  2. Erken emeklilik ile ilgili bilgiler oldukça güzel ve faydalı olmuş. Yaptığınız bu yazı hakkında oldukça faydalı bilgiler olduğu düşüncesindeyim.