2018 YKS Ne Zaman? Yks Sınav ve Başvuru Tarihleri Ösym?


Yks(Lys) Nedir?, Yks Ne zaman Yapılacak, Yks Başvuru Tarihleri Ne Zaman? Yeni adıyla ilk kez adayların sınava gireceği sistem olan YKS hakkında merak edilen sorularınızın cevaplarını sizler için bir araya getirdik. Son yıllarda ÖSYM tarafından sınav sistemlerinde yapılan olan değişiklikler adaylar arasında birçok sorunun cevapsız kalmasına neden oluyordu. 2018 yılında ilk defa yapılacak olan yeni sınav sistemi olan YKS ile ilgili bilmek istediğiniz bütün soruların cevaplarını tek bir yazıda ele almak istiyoruz.

YKS başvuru tarihleri ne zaman?

Başvuru tarihi olarak ÖSYM tarafından açıklanan YKS’nin 1 Mart ile 21 Mart 2018 tarihileri arasında başvuruları kabul edilmektedir. 2 farklı oturuma girecek olan öğrencilerin ilk oturum için sınava girecekleri sınav tarihi 30 Haziran 2018 olarak güncellendi. Ülkemizde yapılacak olan Başkanlık seçimlerinden dolayı 1 hafta ertelenen sınav beraberinde birçok olumsuz eleştirinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

2018 YKS Ne Zaman? Yks Sınav ve Başvuru Tarihleri Ösym?
2018 YKS Ne Zaman? Yks Sınav ve Başvuru Tarihleri Ösym?

İkinci oturum olarak geçen sınavın tarihi ise ilk oturumdan hemen 1 gün sonra yapılacak. 1 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan bu sınavda da adayların saat 10.00’da sınav salonlarında yerlerini alması beklenmektedir.

Aynı zamanda YKS yabancı dil sınavı da yapılacak olan diğer bir sınav olarak dikkat çekmektedir. Yabancı dil oturumu olarak geçen bu sınavın ise yapılacağı tarih 30 Haziran olarak açıklandı.

YKS ne zaman açıklanacak? 2018

30 Haziran 2018 ile 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak olan bu sınavların açıklanacağı tarih konusunda da ÖSYM tarafından bir açıklama getirildi. Yapılacak olan bu 3 sınavın sonuçlarının 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanması beklenmektedir.

2018 tarihinde ilk kez YKS’ya girecek olan adayların sınav sisteminde başarılı sayılabilmeleri için puan türleri arasında en az 180 puan almaları gerekmektedir. Adaylar aldıkları bu puan türlerine göre yerleştirme tercihlerinde bulunabilecek ve puanı yeten adaylar istedikleri kurumda eğitim görme şansını yakalamış olacaktır.

YKS ile sınava girecek olan adayların puan hesaplaması konusunda ise 3 farklı puan türü üzerinden hesaplama yapılacağı açıklandı. Daha önceleri yapılan sınavlarda 9 farklı puan türü üzerinden hesaplaması yapılan bu sınavda sadece 3 farklı puan türü baz alınarak adayların eğitim kurumlarına yerleştirilmesi sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın