5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?


Anneler bebekleri doğduktan sonra ay ay bebek gelişimi incelerler. Bu konumuzda sizlere 5 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler vereceğiz. 5 aylık bebek neler yapar, 5 aylık bebek neler yiyebilir gibi sorulara da cevap vereceğiz.

Bebekler için 5.ay dönüm noktası gibidir. Bu aydan itibaren bebeğinizin alışkanlıkları, davranışları ve kişiliği oturmaya başlayacak daha sonra da gelişimi bu doğrultu da ilerleyecektir.

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bu ayda bebekler bir yetişkin gibi katı gıdalar yiyebilir. Bu ayda bebek gelişimi daha hızlı olacaktır. Diğer aylara oranla daha toplu, hareketli ve kendine hakim olmaktadır. Kollarını aktif olarak kullanmaya başlayacaktır. Bu ayda kendisini kendi yönlendirmeye başladığını hissedeceksiniz. Diğer aylarda dik bir şekilde duramaz iken bu ayda kendini toplamaya başlayacaktır.

Bu ayda bebeğe katı gıdalar vermek doğru olacaktır. Çünkü katı gıdalar kaşık ve benzeri türevler ile verildiği için bebeğin çiğneme kasları gelişimi daha hızlı bir şekilde gelişecektir. Eğer bu aylarda bu yapılmaz ise bebeğin bu reflekslerinde gecikmeler meydana gelebilir.

Artık bu ayda oldukça hızlı bebek olduğunu göreceksiniz. Bebeğiniz eski aylara oranla hareket kazandığına dikkat edebilirsiniz. Olduğu yerde sağa veya sola ani şekilde dönüşler yapabilir, bu yaptığı dönüşler esnasında kendine bilmeden zarar verebilir. Bunu önlemek için bebeğinizi uygun yerlere yatırmaya tercih edin. Eğer yüksek bir yerde ise sağına ve soluna düşmemesi için küçük bloklar koyarak fiziksel sağlığını koruyabilirsiniz.

5 aylık bebek dik durur

Bebekler bu ayda daha dikkatli olurlar, isimleri ile bütünleşir ve isimleri zikredildiği zaman döner ve bakarlar. Bu dönemde ve 1 yaşına kadar anne sütüne devam edilmelidir. Eğer anne sütü de yetersiz geliyor ise mama takviyesi yapılabilir. Bebeğe doyduğu zaman fazla yemek vermeyin ve zorlamayın. Bu kusmasına neden olabilir.

5 aylık bebek gelişimi sırasında bebek daha düzenli uyumaya uyanmaya başlayacaktır. Sabahları erken uyanır, akşamları ise erken yatacaktır.Gündüz uykuları ise azalmaya başlayacak bir birey gibi yaşamaya başladığı gözlenmeye başlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın