Astıma Ne İyi Gelir? Astıma İyi Gelen Besinler?


Astım bilindiği üzere bronşiyal tüplerin sıkışması nedeniyle ciğerlerin şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır bu hastalık, solunum sorunlarının ortaya çıkması gibi ciddi bir solunum yolu rahatsızlığına neden olur. Astım atağı sırasında nefes alma acı verici bir çaba haline gelir. Alerji, stres, gıda reaksiyonları gibi çeşitli faktörler astım ataklarını tetikleyebilir. Bu nedenle astımı tetikleyen besinlerden kaçınmak gerekir. Daha da iyisi, astıma ne iyi gelir sorusunun cevabını bulmak ve sağlıklı besinler tüketerek bu hastalıkla iyi geçinmektir zira bu hastalık ömür boyu tedavi gerektirir ve kroniktir.

Astıma İyi Gelen Besinler: Astıma iyi gelen besinler arasında meyveler ve taze sıkılan bazı meyve suları yer alır. Mesela portakal -greyfurt astıma iyi gelir. Papaya ve diğer narenciye ürünleri C vitamini sağladıkları için astıma iyi gelen meyveler listesinde yer alırlar.

Astıma Ne İyi Gelir? Astıma İyi Gelen Besinler?

Astıma iyi gelen Sebzeler: Sebzelerin hepsi yararlıdır.  Çoğu sebze, özellikle yeşil yapraklı olan sebzeler, solunum sistemi için çok iyi olan antioksidanları içerirler hatta  vitaminler ve minerallerle doludurlar. Bu sebzelere örnek vermek gerekirse ; ıspanak, brokoli, lahana ve Brüksel lahanası gibi sebzeler çok sağlıklıdır.

Fındık ve fıstıklar Astıma İyi Gelir:  Karadeniz bölgesinde yetişen fındıklar ve Antep -Siirt  fıstıkları akciğerlerin iltihaplanmasını azalttığı bilinen selenyum içeriyor. Selenyum ile kombine edildiğinde E ve C Vitamini güçlü bir etki yaratırlar. O halde taze portakal suyu ile fındık -fıstık yemek astıma iyi gelir sonucunu çıkarabiliriz. Çörek ve ceviz;  kenevir tohumu ve keten tohumu gibi tohumlar da astıma iyi gelen besinler arasındadır.  Deniz ürünleri Astıma iyi gelir mi: Somon ve uskumru balıkları, akciğerlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan omega 3 yağ asitleri barındırdıkları için ve  tekrarlayan astım atakları nedeniyle akciğer dokularına neden olan zararı azalttıkları için yararlıdırlar.

Tavuk ve Hindi Eti Astıma İyi Gelir: Tavuk ve hindi etleri selenyum içerdiği için ve B6 Vitamini kaynağı oldukları için astıma iyi gelir.

Biber: Kırmızı biber, egzersizlerin neden olduğu astım ataklarının tedavisinde yardımcı olabilecek yüksek derecede C vitamini içerir. Astım ataklarını önleyebilen Vitaminlerden biri olan A  vitamini de içerirler.

Soğan Astıma İyi gelir: Soğanların anti-astım ve anti-inflamatuar özellikleri olduğundan soğan tüketmek astıma iyi gelir soğanda Prostaglandin içeriği vardır,  bronş tıkanıklığını azaltmak ve rahatlatıcı bronş yolları için yararlıdır. Soğan bağışıklığı korumaya da yardımcıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın