Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet, Çabuk Kilo Verdiren Diyet


Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet, Çabuk Kilo Verdiren Diyet, En Hızlı Kilo Verme

Diyetler, sağlıksız yaşam şartları içinde olduğumuz için birer kurtarıcı reçete olarak görünürler ancak her diyet illa ki işe yarayacak diye bir kural yoktur. Diyet seçimi dikkatli yapılırsa ve doktor kontrolünde uygulanırsa yarar verebilir. Her diyet herkeste aynı etkiyi yapmaz ama bazı diyetler vardır ki -kronik bir hastalık olmamak şartıyla- herkes tarafından uygulandığında ayda 10 kg yağdan sizi kurtarabilir.

Bir insanın diyeti, bireyin sağlığıyla ilişkili birçok önemli faktörü belirlemektedir Can boğazdan geldiği gibi, canı götüren de yine boğazdır. Çok fazla tıka basa yemek, stresli olunduğu için mide dolu iken yemek binlerce insanın alışkanlığı haline geldi. Günümüzde stresin  tüm hayatımızı kapladığını düşünürsek, strese girdiklerinde çok yemek yiyen insanlara da hak vermek gerek. Ancak onlar stresi yok etmek değil sadece ertelemek üzerine çalışıyorlar. Strese girdiklerinde bir şeyleri dişleri ile çiğnemek hem kızgınlığı gideriyor hem de kişiyi rahatlatıyor. Öyle ama sonuçları da kötü olabiliyor. Alınan kiloları vermek başlı başına bir dert oluyor. beslenme konusunda bir farkındalığın kazanılması şart…

Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet, Çabuk Kilo Verdiren Diyet
Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet, Çabuk Kilo Verdiren Diyet

Beslenme besinlerin hangi kalitede ve kombinasyonda kişiyi etkilediğini belirler.  Durum böyle olunca, diyet bir kişinin genel sağlığında önemli bir rol oynar ve bunu anlamak kolaydır. İnsan vücudu, çeşitli organların ve vücut sistemlerinin karmaşık bir birleşimidir. Düzgün beslenmek için, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller gibi temel besin gruplarını kapsayan çeşitli bir diyet programı gerekir. Bedenin ihtiyaç duyduğu besin miktarı, o zaman bireyin vücudunun ne kadar ihtiyacı olduğu konusunda önemli bir belirleyici faktör haline gelir. Kalori gereksinimi ayarlayarak, buna göre yiyecek alımını ayarlayabilirsiniz. İşte işin püf noktası burasıdır. Eğer kalor imiktarını minimum düzeye düşürürseniz ve fazla kalorileri almaktan kendinizi alıkoyarsanız yağlarınız mum gibi erimeye başlar. Daha birinci günden itibaren yağlar erir.

Peki vücut için gerekli olan kalori miktarını nasıl belirleyebiliriz ve kaç kalori alırsak zayıflayabiliriz?

Kalori ihtiyacı

Vücuttaki kalori gereksinimi, bireyin boyu kilosu yaşı cinsiyeti sağlık durumu işi ve harcadığı enerji ile yakından alakalıdır. Sadece matematiksel bir problemi çözmek bile size fazladan enerji harcatır. Fiziksel aktiviteler ise çok fazla kalori harcatır. Normal hareketli bir insanın ortalama günde 4000 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kalorileri harcamadan biriktirmesi ona yağ olarak geri döner. Ama kişi, 4000 kalori harcayabildiği halde; 2000 kalori alıp yetiniyorsa işte o zaman ciddi bir kilo kaybı yaşar. Sadece 1 kg yağ yakmak için ortalama 7500 kalori harcanmalıdır. 10 kg fazlası olan bir insan 75.000 kaloriyi harcamalıdır. Bu da ortalama 20 gün aç kalması demek olur ki ;  bu işte hesaplar öyle değildir. Kişi her gün gerekli protein mineral vitamin karbonhidrat desteğini minimum seviyede almalıdır. Yoksa ölür. Hızlıca ve bilinçsizce kilo vermek de sağlıklı değildir. Kişi inat edip hiç yemek yemeyebilir. Bunu yapanlar da vardır. Ama mide hızla küçülmeye başlayınca bu süreçten normale geçmek istediğinde, geçememektedirler. Ne yerlerse kusmaya başlamakta ve yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden her gün ihtiyaçlar alınacak ve yemek yenecektir ama; bu kez sadece günde 2000 kalori alınarak günde 2000 kalori zarar edilecektir. Böylece ortalama 3 günde 1 kg vermek mümkün olacaktır.

Ayda 10 Kg Verdiren diyet:

2000 kalorili vejetaryen yemek planını incelediğimizde, birkaç şey üzerinde odaklanma gerekiyor; 2000 kalori vejetaryen yemek planı herhangi bir et veya et ürünleri içermez  vejetaryen yemek planı yeterli protein, kalsiyum, vitamin B12 ve omega-3 yağ asidi ile vücut sağlayacak besinler içerir.

Kahvaltıda ne yiyeceğiz?

Hareketli ve enerjik yaşamınızdan ödün vermeden; sabah 500 kalori öğlen 500 kalori ve akşam 500 kalori alarak gün içerisinde atıştırmalık olarak da 400 kalori alabilirsiniz.

Kahvaltıda meyve tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bunlar size şekeri ve enerjiyi sağlar mideyi tok tutar ve kalori değerleri düşüktür. Elma, muz, ananas ve portakal gibi taze meyveler, haftanın değişik günlerinde veya her öğün için iki veya üç meyvenin çeşitli kombinasyonlarında kullanılabilir.

Öğle yemeğinde neler var?

2000 kalorilik diyet programında öğle yemeğinde  brokoli, karnabahar, domates, kap karnabahar ve zeytin gibi taze sebzelerle hazırlanabilecek çeşitli salata seçenekleri bulunur. Taze salata yaprakları, yemeklere daha fazla katmak için tam tahıllı makarna ile karıştırılabilir.  Salata için  zeytin yağı ve diğer sağlıklı yağlar  kullanılarak  menü hazırlanmalıdır.

Akşam yemeğinde Neler Var?

Son olarak akşam yemeğinde pirinç ve mercimek ve baklagiller koleksiyonunu içerebilen çeşitli yemekler tüketilebilir. Ayrıca, bu yemeği kişinin tercihlerine göre mevcut olan zamana bağlı olarak öğle yemeğiyle değiştirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi protein içeren etlerden eser yok. Diğer 500 kaloriyi toplamda bir öğün yapabilirsiniz ve araya sıkıştırabilirsiniz. İlk birkaç günde yağların nasıl eridiğini görünce; hevesiniz daha da artacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın