Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?


Bademcik Şişmesi (tonsilit) Nedir? Nasıl İyileşir? Tedavisi Nasıldır? Bademciklere tıpta tonsilit adı verilmekte. Çoğunlukla çocuklarda görünen bu durumun iyileşme süreci hayli zordur. Bademciklerin şişmesiyle birlikte ağrı oluşmakta ve bu ağrılar yemek yememizi, konuşmamızı hatta gülme isteğimizi bile kaçırıyor. Elbette bu hastalığı atmanın doğal çözüm yolları da bulunmakta. Bizler bu makalemizde bademcik şişmesine ne iyi gelir, bademcik iltihaplanmasına ne iyi gelir, bademcik (tonsilit) şişmesi nasıl geçer konularını ele aldık.

Bademcik Şişmesine (Boğaz Ağrısına) Neler İyi Gelir?

Aspirin İçin;

İlk adımımız, ağrılarımızı azaltmak için aspirin içmek olacaktır. Aspirin, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltacaktır. Boğaz ağrısının yanı sıra ateşiniz varsa, ateşinizi azaltmaya da yardımcı olacaktır.

Uyarı ; Kesinlikle aspirini küçük çocuklarınıza vermeyiniz!

Öksürük Şurubu İçin;

Bir yemek kaşığı öksürük şurubu için. Eczanelerden satın alabileceğiniz öksürük şuruplarını, çocuklarınıza da gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Ancak önerilen dozda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Öksürüğünüz olmasa bile bu şuruplar bademcik şişmesini azaltacak ve ağrısını azaltacaktır.

Antibiyotik İçin ;

Kesin olarak tavsiye etmemekle birlikte boğaz ağrılarınız için antibiyotik kullanabilirsiniz. Bir kaç gün antibiyotik içmeniz durumunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Antibiyotikler boğazınızda ki iltihaplanmayı söküp atacaktır. 

Bol Miktarda Sıvı Tüketin ;

Bademcik şişmesi durumunda bolca sıvı tüketmelisiniz. Boğazınızın nemli kalması, bademcik iltihaplanmasını azaltacaktır. Alkol, kahve veya kola tarzı ürünleri kesinlikle tüketmeyin. Bu ürünleri tüketmeniz, bademciğiniz için daha da kötü bir yoldur. Bademcik şişmesine ne iyi gelir diyorsanız kesinlikle bol miktarda sıvı tüketmenizi öneriyoruz.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın ;

Tuz, doğal bir antibiyotiktir. Her evde mutlaka bulunan tuz, yemeklere konulmakla bitmiyor. Sağlık açısından da çok önemli bir maddedir. 1 fincan sıcak suya yarım tatlı kaşığı tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımla gargara yapın. Tuz bakterileri öldürür ve tahriş edici maddeleri yok eder. Bademcik şişmesi (tonsilit) nasıl geçer diyorsanız tuzlu su ile gargara yapılması en etkili çözüm yolu diyebiliriz.

Şeker Emmek;

Şeker emmek, boğazınızı nemli tutar ve buda boğaz ağrısına ve iltihaplanmasına iyi gelir. Çocuklarınıza şeker vermiyorsanız, bu seferliğine vermeniz onlara iyi gelecektir. Küçük çocuklar sürekli çorba, bitkisel çay gibi ürünleri tüketmeyeceğinden onlara hastalık sürecini atlatana kadar izin vermelisiniz.

Bal Yiyin;

Kaşık kaşık bal tüketin. Bademcik şişmesine gelebilecek en iyi doğal çözüm yolu baldır. Bal bademciklerde ki iltihaplanmayı çok kısa bir sürede söker. Şişmekte olan bademciğinize dur der ve ağrısını azaltır. Bu bakımdan bademcik şişmesi nasıl geçer sorusuna verilebilecek en iyi çözüm yolu diyebiliriz.

Tavuk Çorbası İçin;

Tavuk çorbası, bademcik şişmesi durumunda içilebilecek en iyi çorbadır. Günde bir kez içmeniz durumunda ağrınız çok hafifleyecektir ve bu çorba sayesinde bu hastalığı çok kısa bir sürede atlatabilirsiniz.

Dondurma Yiyin;

Bu maddenin size çok değişik geldiğini biliyoruz. Toplum geneli, ”hastasın sen birde ne dondurmasıymış bu!” diye sitem ederler. Ancak dondurma, bu hastalıkla savaşmanız da en etkili çözüm yollarından birisidir. Ağrıyan boğazlarınızı uyuşturacaktır. Boğazınızı çok rahatlatacaktır. 

Sarımsağın Suyunu Ağzınızda Emin ;

Sarımsakta bal ve tuz gibi doğal antibiyotiklerden birisidir. Bademcik şişmesinde çok etkili bir çözüm yolu olan sarımsağı denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ancak bu uygulamayı dışarıya çıkmayacağınız saat dilimlerinde yapmanızı öneriyoruz çünkü sarımsağın ağır kokusunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Soyulmuş sarımsak tanesini ağzınıza atın ancak yutmayın. Şeker emer gibi sarımsağı ağzınızda emin. 10 dakika kadar emdikten sonra çöpe atabilirsiniz. Bu yöntem bademcik şişmesine ne iyi gelir sorusunun en etkili cevapları arasında ilk üçe gireceğine eminiz.

Elma Sirkesi ve Bal Karışımı ;

Sirke, mikropları öldürme konusunda son derece etkili bir besin kaynağıdır. 1 fincan ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı bal ve isteğe göre 1 diş ezilmiş sarımsağı katın ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı pek fazla soğutmadan tüketin. Bu karışımda gayet iyi bir yöntem olup yıllardır kullanılan eski yöntemlerden birisidir.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Bitki Çayları;

Papatya Çayı İçin;

Papatya çayı, son derece şifalı bir bitki çayı olma ünvanı taşımakta. Çoğu hastalıkta kullanılan papatya çayı, bademcik şişmesi tedavisinde de önemli bir rol oynamakta. Boğazınızda ki şişmeyi en aza indirir ve ağrısını azaltır. Ancak bu çay, insanın uykusunu getirebilmekte. Mümkün olduğunca iş yerinde veya dışarıya çıkacağınız saatlerde tüketmeyin.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Papatya Çayı Tarifi
Bademcik Şişmesine İyi Gelen Papatya Çayı Tarifi

Tarifi ; 15 adet kurutulmuş papatyaların üstüne su çekip küçük bir tencerede kaynatın. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza boşaltıp için. 

Limon Çayı İçin;

Bademciğinizde ki iltihaplanmayı en aza indirebilen bu bitkisel çayı kesinlikle öneririz. Limonun, vücuda c vitamini katma gibi bir etkisi de bulunmakta. Bu bakımdan bademcik şişmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Bademciğe İyi Gelen Limon Çayı Tarifi
Bademciğe İyi Gelen Limon Çayı Tarifi

 Tarifi ; Küçük bir tencerenin içine 1 fincanlık su koyun ve ardından görselde ki gibi limonları doğrayarak tencerenin içerisine atın. İyice kaynadıktan sonra elde ettiğiniz karışımı bardağınıza boşaltıp için.

Zencefil Çayı ;

Yapılışı oldukça basit olan zencefil çayı, yıllardır kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Kullananlar tarafından onaylanan bu çayı, bademcik şişmesi durumunda kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?
Zencefil Çayı Yapılış, Tarifi

 Zencefil Çayı Tarifi; Görselde ki gibi doğradığımız zencefilleri küçük bir tencereye atıp üstüne su çekip kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başladığında altını hemen kapatın çünkü çok kaynadıktan sonra ağzınızda acı bir tat bırakabiliyor. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin ve afiyetle için.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın