Balgama Ne İyi Gelir? Balgam Sökücü Besinler


Çoğumuzun şikayetçi olduğu balgam konusunda balgam neden olur, balgama neler iyi gelir, balgam nasıl atılır gibi konularda önemli bilgiler aktaracağız.Öncelikle balgam neden olur, neler balgama sebep olur bunu açıklayalım; Soğuk algınlığından oluşan öksürük, yanında balgamı getirmekte. Balgam, genel olarak sigara içmekten ve kirli havayı solumaktan kaynaklanır. Bu hastalık oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ancak endişe etmenize gerek yok. Biz bu makalemizde balgama ne iyi gelir ve balgama iyi gelen bitki çayları konularını ele aldık.

Balgama Ne İyi Gelir? Balgam Nasıl Atılır?

İnsanı oldukça huzursuz edici bir rahatsızlık olan balgamı atmaya yardımcı olacak besinlerden ve bitki çaylarından bahsedelim.

Balgam Sökücü Besinler;

Balgam Sökücü Besinler

Bal ve Limon Çayı İçin ;

Bal ile limon çayından oluşan karışımı tüketmeniz, öksürüklerden kurtulmanızı ve balgam atmanızı kolaylaştıracaktır. Bal ve limon doğal bir antibiyotiktir. Balgama ne iyi gelir sorusuna en etkili cevap bal ve limon karışımını tüketmenizdir. 

Tarifi ; 1 fincanlık kaynar suya 2-3 yemek kaşığı taze limonu ve 1 veya 2 tatlı kaşığı balı ekleyin. İyice karıştırın ve için.

Baharatlı Besinler Tüketin ;

Gün içerisinde yediğiniz yemeklerin içerisine baharat eklemeyi unutmayın. Baharatlı besinler, öksürüğünüzü kesip aynı anda balgamınızı atmaya çok yardımcı olacaktır. Bu bakımdan baharatlı besinler tüketmeniz kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Sıcak Sıvılar Tüketin ;

Gün içerisinde sıcak sıvı tüketiminize özen göstermelisiniz. Bol bol çorba ve çay gibi sıvılar tüketmeniz boğazınızı rahatlatacaktır. Balgama ne iyi gelir sorusuna kesinlikle sıcak sıvılar tüketmenin çok iyi geleceğini söylemeliyiz.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın ;

1 fincan ılık suya, 1 tatlı kaşığı tuzu dökün, karıştırın ve gargara yapın. Tuz, boğazınızda ki bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Ardından rahatça balgam çıkarabileceksiniz. Tuzlu su ile gargara yapmanızı kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Kızarmış Ekmek Yiyin ;

Kızarmış ekmek yemek, balgam atmanız için çok önemli bir besin kaynağıdır. Gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere toplam 6 adet kızarmış ekmek yemeniz iyi gelecektir. Alternatif olarak kendinize gün içerisinde küçük tostlar yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi İçin ;

Bir çay kaşığı elma sirkesi içmeniz durumunda balgamı kolay şekilde çıkarabilmeniz mümkün. Elma sirkesinin tadından bir çok kişi rahatsız olabilir ama emin olun hastalığınıza çok iyi gelecektir. Üstüne hemen bir bardak su içebilirsiniz.

Sigara İçmeyin ;

Bu hastalık durumunda sigara içmemeniz. sizleri çok rahatlatacaktır. Sigara içmeniz durumunda ise balgamı daha geç atarsınız. Normalde 3 gün süren bir hastalık 1 hafta gibi bir zaman alabilir. Bu bakımdan hiç değilse gün içerisinde 1 adetten fazla içmemelisiniz.

Balgama İyi Gelen Bitki Çayları ;

Kekik Çayı ;

Öksürük ve balgam hastalıklarında ilk akla gelen tabi ki en eski yöntemlerden birisi olan kekik çayıdır. Kekik çayı, öksürük ve balgam durumlarında muazzam bir bitki çayıdır. Balgama ne iyi gelir ve balgama iyi gelen bitki çayları sorusuna özellikle kekik çayını tavsiye etmekteyiz.

Tarifi ; Küçük bir tencerenin içerisine 2 fincanlık su koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra önceden hazırlamış olduğumuz, ince ince doğranmış kekik yapraklarını içerisine atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin.

Nane Çayı ;

Nane çayının faydaları saymakla bitmeyecek türden. Nane çayı, bu hastalıkta da karşımıza çıktı. Balgamınızı rahatça atmak için nane çayı da tavsiyeler arasındadır. Balgama iyi gelen bitkisel bir çaydır.

Tarifi ; Bir tencerenin içerisine 2 fincalık su koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynar suyun içerisine 2 yemek kaşığı naneyi ekleyin ve 5 dakika kadar dinlenmesini bekleyin. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın