Basur Nasıl Geçer? Basura Ne İyi Gelir? Basur Tedavisi


Basur rahatsızlığı hakkında; Basur nedir, neden olur, nasıl geçer? Belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, basura neler iyi gelir? Bu konularda fayda sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz önce Hemoroid (Basur) Nedir; kısaca bundan bahsedelim. Basur diğer bir adıyla hemoroidHamilelik, yetersiz beslenme, bağırsak hareketi sırasında aşırı gerginlik veya kabızlık gibi durumlarda hemoroid (halk dilinde basur) ortaya çıkabilir. Sık sık şişerler, kanarlar ve kaşınırlar. Buda size rahatsızlık verebilir ve yönetilmesi zor olabilir. Hemoroid genel olarak ciddi bir durum değildir. Fakat bazı insanlar uzun süreli ve önemli kanamalara maruz kalabilirler. Bu gibi durumlarda doktorunuza muayene olmanız çok önemlidir. Neyse ki hemoridten kurtulmanın ve geri dönmelerini engellemenin bir çok farklı yolu bulunmakta. Bizler bu makalemizde basur nedir, basur nasıl geçer, basura ne iyi gelir gibi konuları ele aldık.

Basura Ne İyi Gelir ve Basur Nasıl Geçer ;

Basur Nasıl Geçer? Basura Ne İyi Gelir? Basur Tedavisi

Sitz Banyosu ;

Bu banyo bildiğiniz duş almak gibi değildir. Oturma kapağına uygun bir biçimde hazırlanan bu aparatlar kalçaları ılık suya batırmamıza yaramaktadır. Kalçaları ılık suya batırmak basuru yatıştıracaktır ve aynı zamanda ağrı ve kaşıntıyı en aza indirecektir. Rahatlamak için anal bölgesini ılık suda günde 3 kez yapmanızı öneriyoruz. Her birinde 15 dakika kalın. Toplamda gün içerisinde 45 dakika kadar kalması lazım.

Islak Mendil Kullanın ;

Hemoroid sorununu yaşıyorsanız kuru tuvalet kağıtlarını kullanmayın. Kuru tuvalet kağıtları iltihaplı damarları çizebilir ve yırtabilir. Tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil kullanın. Ancak kullandığınız ıslak mendilin parfüm yada alkol içermediğinden emin olun çünkü bunlar hemoroidi tahriş edebilir.

Uygun Kremleri Kullanın ;

Hemoroid tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmış kremler mevcut. Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltan bu kremleri eczanelerden bulabilme imkanınız vardır. Ancak doktorunuz tarafından onaylanmayan bu kremleri kullanmayın. Doktor tarafından önerilen ilaçlar basura ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabıdır tabi ki.

Soğuk Kompres Uygulayın ;

Anüs üzerine soğuk kompres uygulamak ağrıyı azaltmaya iyi gelmektedir. Ancak sadece 15 dakika tutmanız önerilmekte. Günde sadece bir kere uygulayın. 

Bölgeyi Temiz Tutmak ;

Basur nasıl geçer sorusunun temeli bu yöntemde yatmakta. Anal bölgesini temiz tutmak en iyi çözüm yoludur. Günlük duş alın ve gayet hoş bir su akışı (ılık su) ile anal bölgesini temiz tutun. Bu işlemi yaparken sabun kullanabilirsiniz ancak pek tavsiye etmiyoruz çünkü basuru tahriş edebilir.

Lavabo İhtiyacınızı Giderirken Oyalanmayın ;

Basurun nedenlerinden biriside olan lavaboda fazla oturmak. Yani cep telefonu yada kitap okuma gibi alışkanlıklarınız varsa derhal bu alışkanlığınızı terketmelisiniz. Çünkü hemoroid gibi hastalığınız varsa bu şekilde oturmak daha çok tahriş edebilir. Eğer yoksa bu alışkanlığınız basura yol açabilir.

Spor Yapın ;

Egzersiz hareketleri ve koşmak gibi sporlar yapın. Fazla kilolar damarınıza baskı uyguladığından fazla kilolarınızı verin ve basuru vücudunuzdan atın. Bu tür fiziksel aktiviteler aynı zamanda kabızlığı da atmaya yardımcı olabilmekte.

Uyarılar; Tabi ki hemoroid gibi hastalıklarınızda ilk önce yapmanız gereken bir doktora muayene olmaktır. İlerleyen ciddi bir durum da olabilir. İhmal etmeye gelecek konu olmadığından tedavi olmanızda yarar olduğunu düşünüyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın