Belediyenin görevleri nelerdir?


Belediyenin görevleri nelerdir?, Belediye Ne İş Yapar? Belediyenin bir çok görevi vardır. Fakat bunları saymakla bitiremeyiz. Ama okulda ve bilmemiz gereken belediyenin görevleri aşağıda ki gibi sıralanmıştır.

1- Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehir içi yollar, doğal gaz dağıtımı gibi işler belediyeye aittir.
2- Çöp toplama, yolların temizlenmesi, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.
3- Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.
4- Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma gibi görevler belediyeye aittir.
5- Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma gibi görevleri vardır.
6- Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.
7- Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.
8- Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açma gibi görevleri vardır.

Hemen altta yer alan Valinin Görevleri Nelerdir başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Valinin Görevleri Nelerdir?

 

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Belediyenin görevleri nelerdir? (5 Yorum)

  1. Ormanda geziyom adam bekçi kangal itlerini salmış burası çaybahçesi özel mülk diyor ama hiçbir çit felanda yok?? Neresi özel mülk neresi kamu alanı nerden bilecez.Polise mi sorarsın? Belediyeyemi?

  2. syın belediye başkanları: yaya kaldırımlaradamı kiraya veriyorsunuz? kaldırımlarda karpuz sergileri, esnaf sergileri, lokanta masaları, park etmiş otomobil ve kamyonetler. buralar yayalar için deyil mi?
    bu kaldırımlardan çocuk arabası ile kadı geçemiyor, bastonlu yaşlılar geçemiyor, pazar arabası ile pazara gidenler geçemiyor.belediyeye yazıyoruz büyük şehir belediyesine gösteriyor büyük şehir belediyesi bizim ceza yetkimiz yok ceza yazma yetkisi jandarmayla trafik polisinin diye cevap veriyor. emniyet de geçen sene şu kadar ceza yazdık eh bakalım orayada yazarız dercesine bir cevap yazıyor. Bu kaldırımların yayalara bırakılabilmesi için daha nerelere ne yazmamız lazım?

  3. Mahallede sokak aralarında açıkta bağıra bağıra simit satmak, havalı korna çalarak süt satmak, hurdacıların kamyonetlerle hoparlörlerinden bağıra bağıra “hurdacı hurdacı ” diye gezmeleri yasalmıdır. Bunlara ilçe belediyesinin müdahale etme yetkisi yokmudur. Çankaya belediyesi maalesef görevini yapmamaktadır.

  4. Merhaba Benim kaldığım ev binalara 500 metre uzakta olup belediye sınıları içerisindedir. Eve giden yolum patika olup çok kötü bir durumdadır. Evlerimize ulaşımı çok zor şartlarda yapıyoruz. Muğla/ marmaris belediyeye ait olan yola birçok defa başvurmamıza rağmen yol orman sınırları içerisinde kalıyor diye hep değişik bahaneler buldular. Bize gönderdikleri dilekçe cevaplarında yolun imarda olduğu tahsisin olmadığını söylediler 2 yıldır yolumuzu yapmadılar.belediyenin yolumuzu yapması için ne yapmalıyız