Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Bu makalede boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısı için bitki çayları ve boğaz ağrısı nasıl geçer konularını ele aldık. Boğaz ağrısı durumu genel itibariyle bakıldığında önemli bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz. Ancak tabi ki de bu durumun sizi çok rahatsız ettiğini biliyoruz. Boğazınızda ağrının yanı sıra kaşıntı hissi yaşamanız da çok normaldir. Bu durumlar için yapılabilecek en iyi çözüm yollarını bu makalemizde sizlere anlatacağız.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın: Tuzlu su karışımında gargara yapacağınız suyun ılık olması çok önemlidir. Boğaz ağrısı için kullanılan eski bir yöntemdir ve kullananlar tarafından onaylanmış bir yöntemdir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diyorsanız en etkili yöntemin bu madde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tuzlu su, boğazınızda ki şişmeyi azaltır. 1 çay kaşığı tuzu, 1 fincan ılık suya ekleyin ve karıştırın. Tuz suyun içinde tamamen çözüldükten sonra gargara yapın. Bu yöntemi günde 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Buhar Uygulaması Yapın: Buhar uygulaması yapmak, boğazınızın nemlenmesine yardımcı olacaktır. Boğaz ağrısı nasıl geçer sorularına karşılık iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Kaynamış olan suyu uygun bir kaba boşaltın ve kafanızı bu kaba yaklaştırın. Havlu yardımıyla etrafınızı kapatın. Buharın etkisi geçene kadar kafanızı dışarıya hiç çıkartmayın.

Boğaz Spreyi Kullanın: Eczanelerden satın alabileceğiniz boğaz spreyi veya pastil kullanın. Boğaz spreyi veya pastiller de boğazın rahata kavuşmasını sağlayan maddeler bulunmakta. Mentollü veya nane içermekte olan pastilleri tercih etmelisiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Çözüm

Ağrı Kesici İlaçlar Kullanın: Boğaz ağrısı durumu çekmeniz durumunda ağrı kesici ilaç içebilirsiniz. Bu tür ilaçlar boğaz ağrısına yol açan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmekte. Günde bir adet almanız yeterli. Ancak çocuklarınıza asla ağrı kesici ilaçlar vermeyin.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bal ve Limon Karışımı: Bal, boğaz ağrısı çekmeniz durumunda uygulayabileceğiniz en güzel yöntemlerden birisidir. Boğaz ağrısını sıkça rastlamış insanlar tarafından kesinlikle önerilmektedir. Bal, boğazınızı yumuşatır ve iltihaplanmayı hafifletir. Boğaz ağrısı nasıl geçer diye soruyorsanız bu yöntemin en etkili çözümleri arasında ilk ikiye girebileceğini hatırlatmak isteriz. İsterseniz balı direk kaşıkla tüketebilirsiniz ancak bu yöntemi uygulamak istemeyenler için bir yol daha var.

Tarifi; 1 bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı bal ilave edin. İyice karıştırıldıktan sonra üstüne yarım limon sıkın.

Zencefil Suyu İçin: Zencefil, bir çok derde deva olarak öngörülmekte. Boğaz ağrısı için faydası saymakla bitmeyecek. Zencefil suyu, sinüslerinizi açmakla birlikte boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olmakta. Zencefil suyundan tam anlamıyla fayda görmek istiyorsanız, taze zencefili kullanmanızı öneriyoruz.

Tarifi; 1 adet küçük boy zencefili soyun ve doğrayın. Doğradığınız zencefil tanelerini bir bardağın içerisine koyun ve üstüne sıcak su çekin. 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. 5 dakikanın sonunda tüketebilirsiniz.

Sıcak Su İçin: Boş bulunduğunuz her an sıcak su içmeye bakın. İsteğe göre sıcak suyunuzun içerisine tuz atın. Tuzlu sıcak su içmek, sade bir sıcak su içmeye nazaran boğazlarınız için çok faydalıdır. Tahriş olmuş boğazınızı nemlendirmek adına sürekli sıcak su içmeniz gerekmekte.

Sıcak Duş Alın: Sıcak bir duş alın. Sıcak suyun etkisiyle odada ki oluşan buharı 10 dakika kadar teneffüs edin. Buhar boğazlarınızı nemlendirecektir. İlk başlarda suyu açarken en sıcak seviyeye getirin ve odanın buhar olmasını sağlayın ve ardından ısıyı vücudunuzun yanmayacağı şekilde ayarlayın. O sırada hem duşunuzu alın hemde oluşan buharı ağız yoluyla içinize çekin. Sıcak bir duş ve sıcağın buharı, boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun etkili cevaplarından birisidir.

Tüm Kimyasallardan Kaçının: Parfüm gibi kimyasal ürünleri teneffüs etmeniz boğazlarınızın daha da ağrımasına yol açacaktır. Bu yüzden parfüm sıkmaktan veya parfüm sıkmış bir insanın yanından kaçın. Boğazınızı en rahatsız eden bu kimyasal maddeden uzak durmanız çok önemlidir. Sadece parfüm değil, sigara, çamaşır suyu gibi tüm kimyasal ürünlerden kaçın.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları ;

Adaçayı: Soğuk algınlığı denilince ilk akla gelen bitki çayları arasında yer alan adaçayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi durumlarda içilecek en güzel bitki çayıdır. Boğazınızda ki iltihaplanmayı en aza indirmekte.

Tarifi; 1 bardak sıcak suya 2 çay kaşığı adaçayını ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demini aldıktan sonra isteğe göre limon ekleyebilirsiniz.

Papatya Çayı: Öksürük tedavisi yönteminde sıkça kullanılan papatya çayı, boğazınızda ki iltihaplanmayı en aza indireceğinden hiç şüphemiz yok. Ancak papatya çayı, uykunuzu getirebilmekte. Çalışıyorsanız veya bir yere gidecekseniz bu yöntemi gece uygulamaya çalışın.

Tarifi; 10-12 adet kurutulmuş papatyaları küçük bir tencerenin içerisinde kaynatın. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin.

Önemli: Tüm bu bilgilerin sadece genel bilgilendirme amaçlı tavsiye bilgiler olduğunu ve zamanla geçerliliğini yitirebileceğini lütfen unutmayınız! Sağlığınızla ilgili hayati önem taşıyan durumlarda mutlaka uzman hekime başvurunuz!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın