Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

Boyun fıtığı, omurgayı oluşturan kemiklerin en üstünde bulunan kemiklerin arasında ki diskin zayıflaması ve diskin içerisinin dışarı doğru yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalığın adıdır. Disklerin bir kısmında içinde bulunan sıvının omurların arasından çıktığı zaman, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapmaktadır.

Bu baskı sırasında ağrılar oluşmakta olup, hafif hafif boyun tutulması hissi yaşatmaktadır. Eğer biraz ilerlemiş ise boyun fıtığı daha şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Ağrıların sebebi ile boyun hareketlerinde kısıtlanma söz konusudur. Bu belirti boyun fıtığının ilk belirtisi olarak bilinmektedir.

Hastalık ilerledikçe daha fazla olumsuzluklar yaşanmaktadır. Sinirlerin üzerine basınç yaptıkça, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı meydana gelmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı ilk aşamada kendini belli etmeden de ilerleyebilir, özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde meydana gelen bir rahatsızlık olup, başlangıç aşamasında fıtık yada fıtık çevresine az az baskı yaparak ilerler. Daha sonra ki evresinde bu basınçlar artmaktadır. Bu basınçlar sonrasında masa başında çalışmak özellikle uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, boynu sağa sola rahat çevirmek oldukça zorlaşacaktır. Herhangi bir yük taşımak için eğilmek, boynu hareket ettirmek, kollara ağırlık yüklememek gerekir yoksa çok yoğun ağrılar oluşacaktır.

Boyun fıtığı başlıca belirtileri ise aşağıda ki gibi yer almaktadır. Bu ve buna benzer belirtilerin oluşması durumunda doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Ense de oluşan ağrı, kas kasılması, kas ağrıları, boyun hareketlerinde azalma,
 • Enseden kollar ve ellere kadar, göğüs de ve sırtta ağrılar,
 • Kollar ve ellerde uyuşma hissi,
 • Baş dönmesi, kulak çınlaması, beyaz beyaz noktalar görmek ve mide bulantıları,
 • Kollar ve ellerde kas gücü azalması,
 • Ağrı özellikle uyku vakitlerinde ve yorgunluğun en üst seviyeye geldiği zamanlarda artmaktadır.

  Sol tarafta Normal omurilik ve sağ tarafta ki hasta omurilik

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı teşhisi için kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda vardır. Doktor fiziksel olarak muayene işlemini yaptıktan sonra, ağrıların hangi bölgelerde olduğunu inceledikten sonra hastalıktan da kendi kanaati ile şüphelenirse MR isteyecektir.

Reklam Alanı

 

Boyun omurunda ki sinir çıkıntısı ok ile gösterilmiştir.

Boyun MR’ı ile boyun ve çevresinde ki omur ve omurlar arasında ki diskler, disklerin arasında ki sinirler çok rahat görülebilmekte olup, eğer bir kayma veya sinirlerde yer değiştirme var ise net bir şekilde görünecektir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Tedavi de ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirmek ve omurgaya binen yükü hafifletmektir. Bunun için ise doktor hastalığınızın durumuna göre egzersizler vermektedir. Bu egzersizler sayesinde boyun fıtığının ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeni ile oluşan ağrıların geçmesi için doktor büyük ihtimalle ağrı kesici önerecektir. Bunun yanı sıra kas gevşetici krem verecek olup, bu krem sayesinde hastalığınız daha rahat olacaktır.

Eğer ilaç ve krem etki etmiyor ise fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilecektir. Bu yapılacak tedavi ile fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azalması hedeflenir. Doktorlar boyun fıtığı hastalığında ameliyatı en son olarak görmektedir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Boyun fıtığı belirtileri genellikle yaşam tarzımız da oluşan etmenlerden dolayı artmaktadır. Bu sebep ile yaşam tarzımızı ve yaşam kalitemize dikkat etmek gerekir. Bu fıtık hastalığından korunmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Masa başında otururken duruşunuzu düzeltin, masaya ya da bilgisayara çok yakın oturmayın.
 • Yürürken dik yürüyerek, başınızı öne eğmeden ve boynunuza yük bindirmeden yürümeye çalışın.
 • Boyun ve bölgesini zorlayan spor ve spor çeşitlerinden uzak durun. Ama egzersizleri yapın.
 • Düzenli spor yapmakta yarar var. En etkili spor ise yüzmektir.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Betül Demir dedi ki:

  çok kötü bir hastalık özellikle çağımızda bilgisayar başında oturmamak mümkün değil. Nerede ise hepimizin işi bilgisayar başında. Boyun fıtığı çok zor bir hastalık

Yorum Yaz