Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiirleri
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (67 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...

Cahit Sıtkı Tarancı edebiyat konusunda büyük katkıları mevcuttur. 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır da doğmuştur ve Terazi burcudur. Eğitim hayatına başladığı ilkokul bilinmemektedir fakat liseye Fransız Saint Joseph Lisesinde lise hayatına başlamıştır. Fakat burada kısa bir süre eğitim hayatına devam ettikten sonra Galatasaray lisesine geçiş yapmıştır. Okulda gördüğü Fransızca dil eğitimi onda büyük bir edebi bilgi birikimine sebep olmuş ve edebiyata ilgi duymasını sağlamıştır.

Eğitim Yılları

Daha lise çağında başlayan şiire karşı eğilimi okuduğu kitaplar ile daha da artmış, şiire ve şairliğe içinde ki yazarı keşfetmiştir. İlk şiirini ise Akademi dergisinde ve önemli isimlerden birine sahip olan markalaşmış dergi olan Servet-i Fünun dergisidir. Yayınlanan bu şiirinden sonra önemi daha da artmıştır. Yedi Meşaleci ve Cumhuriyet döneminin etkili isimlerinden biri olan Ziya Osman Saba ile tanışma fırsatı bulmuştur. Bu tanışma ilerleyen zamanlarda dostluğa kadar ilerlemiş ve Edebiyat hakkında güzel paylaşımlar sunmuşlardır.

Okul yaşamı sürekli çetrefilli geçen yazar, 1930 yılında Mülkiye Mektebinde eğitim hayatına devam etmiştir. Fakat sebebi bilinmeyen bir nedenle kısa bir zaman sonra okuldan atılarak Yüksek Ticaret Okulunda eğitim hayatına devem etmiştir. Okul hayatı zamanında Sümerbank’ın memurluk sınavını kazanarak, eğitim hayatına son vererek memuriyet hayatına atılır. Fakat memuriyet de onu tatmin etmeyecektir. Hayatını şiire adayan ve şiir sayesinde mutluluğu elde ettiğini düşünen Cahit Sıtkı Tarancı memurluktan da istifa eder.

Kariyeri

Kısa süre içerisinde Cumhuriyet Gazetesi yazarlığına başlayarak gazete de öyküler yayınlamaya başlar. Gazete de ki önemli ve etkili isimler sayesinde Paris’e Üniversite eğitimi için gönderilir, hem çalışır hem de eğitimine devam eder. Radyo da spikerlik yapmakta olan Cahit Sıtkı II.Dünya savaşının başlaması ile Paris’i terk etmek zorunda kalır. Bunun ardından hemen Türkiye’ye dönerek askerlik vazifesini yerine getirir. Gördüğü Fransızca eğitim ve Paris de geçirdiği yılların tecrübesi ile bir süre tercümanlık yapar. Bu sıra da hala şiirler yazmaktadır. İlk önemli ödülünü CHP Şiir ödülü ile “Yaş Otuz Beş” ile katıldığı şiiri ile 1946 yılında almıştır. Bu aldığı ödül sayesinde tanınmışlığı artar ve günümüze dek gelen şiirleri kaleme almaya devam eder.

1951 yılında ise dünya evine girerek şairlik yapan Cavidan Tınaz ile yaşamını birleştirir. Güzel bir evlilik hayatı süren çift kısa bir zaman sonra üzücü bir sağlık sorunu yaşar. Cahit Sıtkı Tarancı, bir anda kriz geçirir ve bu geçirdiği kriz esnasında yaşanan olaylar yüzünden felç geçirerek yaşamı artık kötü günlerle yüzleşmekte geçer. Birçok hastane de tedavi gördükten sonra Devletin özel teşfiği ile Viyanaya götürülerek tedavi edilmesi sağlanır.

Ama tüm tedaviler etkisiz kalır, evliliğinin beşinci yılında 12 Ekim 1956 yılında Dünya hayatına veda eder. Sonsuzluğa uğurlanan şairin birçok eseri bulunmaktadır. Diyarbakır da bulunan evi şuanda müze olarak ziyaretçilerin beğenisine açılmıştır.

 

Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı bu şiirleri yazarken oldukça önemli manzumeler kullanmıştır. Yazdığı şiirlerin doğal bir albenisi mevcuttur. Şiirlerinde aşk başta olmak üzere birçok konuya yer vermiştir. Geçmişten günümüze ve hala bugün dahi okunan şiirleri oldukça etkili ve etkisini kaybetmeyen yönleri ile tazeliğini halen korumaktadır. En önemli şiirleri arasında Memleket İsterim ve Yaş Otuz Beş adlı şiirleri bulunmaktadır. Halk arasında en yaygın olarak bilinen şiirleri arasındadır.

Okumak istediğiniz şiirin üstüne tıklayın.

Reklam Alanı

01.Abbas
02.Anlamak
03.Aşk İle
04.Aşkımız
05.Atatürk’ü Düşünürken
06.Avuçlarıma Sığmıyor Yıldızlar
07.Bahar Sarhoşluğu
08.Bayram Yemeği
09.Ben Aşk Adamıyım
10.Bir Ölünün Ağzından
11.Biz Nerdeyiz Sevgilim
12.Değişik
13.Deniz
14.Desem Ki
15.Fani Dünya
16.Fikr-i Sabit
17.Gece Şarkısı
18.Gençlik Böyledir İşte
19.Gerçek
20.Gün Eksilmesin Penceremden
21.Gün Olur Ki
22.Gündüz
23.Hatıralar
24.Her Günkü Şarkım
25.İlk Aşk
26.İnsan Hıçkırıkları
27.Karanlıktaki Hazine
28.Karasevda
29.Kırkıncı Oda
30.Korktuğum Şey
31.Korkunç Güzel
32.Kulak Ver Ki
33.Madem Ki Vakit Akşam
34.Memleket İsterim
35.Meşgale
36.Mezarlık
37.Misafir
38.Ölüm
39.Ölümden Sonra
40.Otuz Beş Yaş
41.Oyun
42.Paydos
43.Perişan Sofra
44.Renkler
45.Robenson
46.Sanatkarın Ölümü
47.Şaşırdım Kaldım
48.Sayıklıyan Ağaç
49.Serenad
50.Sıla
51.Şubat Günü
52.Yalnızlığa Dair
53.Yalnızlık Macerası
54.Yanılgı

 

Yazar: Öznur YILDIZ

 

Bir önceki yazımız olan Muhammed İkbal Kimdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ceyda dedi ki:

    Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri oldukça güzel ve etkileyici, bugünlerde sık sık okuduğum bu şiirleri herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

    1. Tina dedi ki:

      Mükemmel bir şiir

Yorum Yaz