Biyografi 562 views 21 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (63 votes, average: 4,08 out of 5)
Loading...

Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı edebiyat konusunda büyük katkıları mevcuttur. 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır da doğmuştur ve Terazi burcudur.

Eğitim hayatına başladığı ilk okul bilinmemektedir fakat liseye Fransız Saint Joseph Lisesinde lise hayatına başlamıştır. Fakat burada kısa bir süre eğitim hayatına devam ettikten sonra Galatasaray lisesine geçiş yapmıştır. Okulda gördüğü Fransızca dil eğitimi onda büyük bir edebi bilgi birikimine sebep olmuş ve edebiyata ilgi duymasını sağlamıştır.

Eğitim Yılları

Daha lise çağında başlayan şiire karşı eğilimi okuduğu kitaplar ile daha da artmış, şiire ve şairliğe içinde ki yazarı keşfetmiştir. İlk şiirini ise Akademi dergisinde ve önemli isimlerden birine sahip olan markalaşmış dergi olan Servet-i Fünun dergisidir. Yayınlanan bu şiirinden sonra önemi daha da artmıştır. Yedi Meşaleci ve Cumhuriyet döneminin etkili isimlerinden biri olan Ziya Osman saba ile tanışma fırsatı bulmuştur. Bu tanışma ilerleyen zamanlarda dostluğa kadar ilerlemiş ve edebiyat hakkında güzel paylaşımlar sunmuşlardır.

Okul yaşamı sürekli çetrefilli geçen yazar, 1930 yılında Mülkiye Mektebinde eğitim hayatına devam etmiştir. Fakat sebebi bilinmeyen bir nedenle kısa bir zaman sonra okuldan atılarak Yüksek Ticaret Okulunda eğitim hayatına devem etmiştir. Okul hayatı zamanında Sümerbank’ın memurluk sınavını kazanarak, eğitim hayatına son vererek memuriyet hayatına atılır. Fakat memuriyet de onu tatmin etmeyecektir. Hayatını şiire adayan ve şiir sayesinde mutluluğu elde ettiğini düşünen Cahit Sıtkı Tarancı memurluktan da istifa eder.

Kariyeri

Kısa süre içerisinde Cumhuriyet Gazetesi yazarlığına başlayarak gazete de öyküler yayınlamaya başlar. Gazete de ki önemli ve etkili isimler sayesinde Paris’e Üniversite eğitimi için gönderilir, hem çalışır hem de eğitimine devam eder. Radyo da spikerlik yapmakta olan Cahit Sıtkı II.Dünya savaşının başlaması ile Paris’i terk etmek zorunda kalır. Bunun ardından hemen Türkiye’ye dönerek askerlik vazifesini yerine getirir. Gördüğü Fransızca eğitim ve Paris de geçirdiği yılların tecrübesi ile bir süre tercümanlık yapar. Bu sıra da hala şiirler yazmaktadır. İlk önemli ödülünü CHP Şiir ödülü ile “Yaş Otuz Beş” ile katıldığı şiiri ile 1946 yılında almıştır. Bu aldığı ödül sayesinde tanınmışlığı artar ve günümüze dek gelen şiirleri kaleme almaya devam eder.memleket-isterim

1951 yılında ise dünya evine girerek şairlik yapan Cavidan Tınaz ile yaşamını birleştirir. Güzel bir evlilik hayatı süren çift kısa bir zaman sonra üzücü bir sağlık sorunu yaşar. Cahit Sıtkı Tarancı, bir anda kriz geçirir ve bu geçirdiği kriz esnasında yaşanan olaylar yüzünden felç geçirerek yaşamı artık kötü günlerle yüzleşmekte geçer. Bir çok hastane de tedavi gördükten sonra Devletin özel teşfiği ile Viyanaya götürülerek tedavi edilmesi sağlanır. Ama tüm tedaviler etkisiz kalır, evliliğinin beşinci yılında 12 Ekim 1956 yılında Dünya hayatına veda eder. Sonsuzluğa uğurlanan şairin bir çok eseri bulunmaktadır. Diyarbakır da bulunan evi şuanda müze olarak ziyaretçilerin beğenisine açılmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri (Okumak için şiirin üstünü tıklayın)

 

Yazar: Öznur YILDIZ

 UYARI: Bu yazının tüm hakları Bilgihocasi.com'a aittir. "www.bilgihocasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır.

“Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiirleri” üzerine 2 yorum

  1. Ceyda dedi ki:

    Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri oldukça güzel ve etkileyici, bugünlerde sık sık okuduğum bu şiirleri herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

    1. Tina dedi ki:

      Mükemmel bir şiir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir