Çakra Nedir, Nasıl Açılır? Çakra Ne Demektir, Ne İşe Yarar?


Bu yazımızda çakra ve aydınlanma konusu ile ilgili çokça merak edilen; çakra nedir, ne işe yarar, nasıl açılır, nasıl kullanılır, çakra açmak nedir sorularına yanıt vereceğiz. Çakralar konusu çok gizemli bir konudur ve vücudumuzda kuyruk sokumundan başlayıp, omurgamızı beyin merkezine kadar takip eden yolda ilerleyen bir prana hayali hayat enerjisi tahayyül edilir. Kundalini ismi verilen bir enerji, kuyruğumuzun sokumunda uyuyor kabul edilir. Bunu uyandırmak için tek yol ya meditasyon yapmaktır ya da zikir yapmaktır.

Kundalini uyandığında ne olacak? İnsan bilgelik yolunda ilerleyecek. Tüm zen keşişleri, yoga ustatları, meditasyon üstatları hep kundalini uyandırmaya yönelik duruşla pozisyonlar önerirler. Çakraları kapalı olan bir insan, bu bilgelerin gözünde, uyuyan insandır. Bu kundalini uyanıp da beynin alt merkezindeki yol boyunca ilerlediğinde, kişi 7 adet çakra noktasını aydınlatır. Tüm vücut dengeli bir hale gelir. Beklenen de budur. Kişinin aydınlanmasıdır.

Çakra Ne Demektir, Ne İşe Yarar?

Kişi aydınlanınca bilge insan olur. Hayatın sorgulanan amacını, sessizce kendi iç potansiyeli ile anlamaya ve kavramaya başlar. Büyük çilelere maruz kalır. Kişinin özünün tekamüle ermesi için yani bizim lisanımızla insan-ı kamil olması için bu evrenin sırlarına vakıf olması gereklidir. Yaşamın nedeni ve amacı ortaya çıkarılacak, kişi bu dünyada ne aradığını anlayacak ve insanlara ışık olacaktır. Yoksa tekerlek adını verdikleri bu kısır döngü içinde, kalır. Sonra dünyaya yeniden gelmek zorunda kalır. Buna reankarnasyon denir. Ruh dünyada görevini yerine getiremediğinde, ölüm sonrası berzah denen aleme göç eder. Orada yaklaşık 1-800 yıl arasında bir zaman tek başına vicdanı ile hesaplaşarak ve hatalarının cezasını çekerek kalır. Sonra bir fırsat ister. Bazılarına bu fırsatın verildiği söylenir, bazılarına ise verilmez. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için tibetin ölüler kitabı incelenebilir. Ölüm sonrasındaki saniyeden sonra neler olduğu onların penceresinden aşama aşama anlatılır.

Çakra Nedir, Çakra Nasıl Açılır?

İnsan, yeryüzüne yemek için, güzel elbiseler giyinmek için gelmez. Bunları hayatın amacı sanan milyonlarca insan, bu dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Hayatın amacı insanın kendi özü olan ve doğmadan önce geldiği kaynağa ulaşmak ve geçmiş yaşamlarındaki hataları düzeltmek için bu oyun alanını kullanmak olarak açıklanabilir. İnsan çakralarını bu nedenle açmak zorundadır ki belli bir farkındalık kazansın. Bu farkındalık insana hayatta çok daha temkinli ve anlayışlı olma, bencillikten ve egodan kurtulma yolu açar. Bu da başlı başına dünyadaki huzur ve mutluluğun anahtarıdır. Ama insan ölümden sonrasına odaklanmalıdır çünkü sonsuz hayat oradadır.

Çakra Nasıl Açılır?

Sadece basitçe, çakraları açmak için yapmanız gereken şey; eğer başarabilirseniz, “hiçbir şey yapmamak”tır. Kulağa çok basit geliyor ama hiçbir şey yapmadan durmak insan için çok zordur. Fakat bunu başarabilenler çakralarını açabilirler. Meditasyon durmak, zihni umursamamak, düşüncelere kapılmadan durmak nefesi izlemek, belli bir noktaya odaklanmak ve tüm amaç iç aleme yönelmek… Çakralar bu şekilde günde 30 dakika meditasyon yaparak açılabilir. 7 adet çakra omurga üzerine serpiştirilmiş durumdadır. Kundalini yukarı ilerlerken tüm bu noktalar açılmaya başlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın