Depresyon Belirtisi ve Tedavisi


Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?

Depresyonun nedeni nedir, ya da depresyon neden olur sorusunun cevabı kişinin durumuna göre değişir. Grip Ateş ve soğuk algınlığı gibi, depresyon da gerçek bir klinik hastalıktır. Mesela Bir kişinin depresyon veya şiddetli depresyon geçirip geçirmediğini belirlemek için anahtar semptomların şiddetini ve sıklığını irdelemek gerekir. Depresyonu tedavi etmek için kullanılan araçlar kişiden kişiye değişir, ancak bazı genel ve etkili yöntemler vardır. Doğru tedavi depresif belirtilerini belli bir düzeyde rahatlatır ve depresyonun yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisini azaltabilir.

Depresyon nedir, Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, tüm insanlar tarafından deneyimlenen ve bir hastalık değil, ortak bir duygusal deneyimdir. Depresif insanlar, mutsuz hissederler ve bu his süreklidir. Bir kaç gün üst üste sürekli gülmeyen ve iyi şeyler düşünmeyen insan depresyondadır. Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre, dünyada depresyondan muzdarip olan yaklaşık 200 milyon insan vardır. 65 yaş üstü kişilerin% 10’unun çeşitli depresyon belirtileri gösterdiği ve bunların yaklaşık% 20 ila% 30’unun psikiyatrik tedavi gerektirdiği tahmin edilmektedir.

Depresyonda genellikle aşağıdaki semptomlar görülür

Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?
Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?

a-Kalıcı depresyon

Mutsuzluk hissi, günün 24 saati devam eder ve birkaç hafta sürer. Duygular dalgalanır ama üzüntü temel duygudur. Kişi çevresindeki şeylere ilgi kaybeder. Depresyon hastaları daha önce yapmayı sevdikleri şeylere olan ilgilerini kaybederler.

b-Kötümser negatif duygu hali yaygındır

Ciddi olarak nitelendirilebilecek depresyon hastaları her şeyden el etek çekmiş bir ruh hali içindedirler. Bu durum onları intihara bile sürükleyebileceği için ciddidir. Bir olay yüzünden kendini suçlu hissederler ya da geçmişte olmuş bitmiş bir olayı tekrar tekrar zihinlerinde yaşayarak düzeltmeye çalışırlar. Oysa insan geçmişe de geleceğe de dokunamaz. İnsanın çalışma alanı sadece şimdiki andır. Kötümser olmak hiçbir şeyi daha iyi hale getirmez. Kişi bunun bilincine kendi başına varabildiğinde depresyon da biter. Ama çevresinin ona bunu anlatması ya da doktorunun bunu izah etmesi gerekebilir.

c- Sinirlilik, endişe ve hafıza azalması

Kişide sinirlilik hali hakimdir kişi sürekli olarak yersiz endişelere kapılır ve hiç olması muhtemel olmayan olayları kafasında tasarlar. Kişinin belleği de zayıflayabilir.

d- Yorgunluk

Kişi daima kendisini bitkin hissedebilir, bu bitkinliğin nedeni iyi uyku alamama ve iyi beslenememe nedeniyle tetiklenir.

e- Kilo verme

Kişi iyi beslenmediği için ve iyi bir uyku düzeni olmadığı için hızla kilo verebilir. Ya da kişi aşırı strese girdiğinde yemeğe saldırabilir. Bulduğu her yiyeceği yiyerek stresi dindirmeyi alışkanlık haline getirebilir. Bu durumda da hızla kilo almaya başlar.

f- Cinsel İsteksizlik

Kadın veya erkek; depresyona girdiğinde cinsel arzuları körelebilir. Bu durum da geçicidir. Genelde 1-2 hafta sonra yeniden düzelir. Erkeklerde iktidarsızlık da görülebilir. Depresyona bağlı iktidarsızlık; kısa süre sonra düzelir.

g- Halüsinasyonlar görme

Kişi depresyonda ise; başkalarının görmediği suretleri görebilir, bunlar gerçek dışıdır ve halüsinasyon olarak adlandırılırlar. Depresyonun en ciddi olduğu durumda bu görüler geçerlidir.

Depresyon Neden olur? Depresyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Depresyonun nedeni nedir, ya da depresyon neden olur sorusunun cevabı kişinin durumuna göre değişir. Depresyon, bazı psikolojik ve çevresel faktörlerle birlikte bazı fizyolojik faktörlerden de kaynaklanır. Genellikle zaten var olan fizyolojik faktörler vardır, psikolojik faktörlerle de birleşince depresyon ortaya çıkar. Bir arkadaşın eşin dostun yakının ani ölümü kişiyi depresyona sürükleyebilir. İşsizlik de en temel nedenler arasındadır. Kişinin kendini çaresiz ve gereksiz hissetmeye başladığı durumlarda depresyon ortaya çıkar.

Depresyonu Kendi Kendine Tedavi Etmek

Bu durum mümkündür, kişi belli bir farkındalık kazandığında ve olayları dışarıdan objektif olarak değerlendirdiğinde; evrende işleyen her olayın oluşumunda, doğanın güneşin hava moleküllerinin, rüzgarın börtü böceklerin hatta kelebeklerin dahi etkili olduğu sezgisini kazanırsa birden bire depresyondan kurtulabilir. Evrende olaylar gizliden gizliye birbiri ile bağlantılı yürütülür. Her bir olay bir başka olayı tetikler. Söz gelimi bir kazayı ele alalım: Kişi sevdiğini kazada kaybetmiş olsun. Bu kazanın oluşması için milyonlarca karmaşık olay işbirliği içinde çalışmıştır. Kazanın olmasından bir bütün olarak o an için evrenin ve içindekilerin tümü sorumludur. Kişi bu idrake vardığında; rahatlama başlar. Evrende sahipsiz ve başıboş olmadığımız gerçeğini kavrarsak; irademizle yapabileceklerimizin çok sınırlı olduğunu da görürsek; iyi kötü olaylardan kendimizi sorumlu tutmaktan vaz geçebiliriz. Ayrıca geçmişi düzeltmek; şöyle olsaydı böyle olurdu demek; boşa ihtimal hesapları yapmaktır. Olacak olan, gerçekleştiğinde, birey olarak yapılacak şey; metin olmak ve olaya objektif bakmaktır.

Depresyonun İlaçla Tedavisi

Depresyon psikiyatristler tarafından verilecek ilaçlarla direkt olarak fizyolojiniz üzerinde olumlu etkilerle bir nebze iyileştirilebilir. Ama kişi iyileşmeyi istemelidir. Kişi iyileşmeyi istemezse ilaçla tedavi de belli bir yere kadar işe yarar. Kişinin uyku düzenini temin etmek; beslenme programı ile daha iyi beslenmesini sağlamak çeşitli sosyal aktivitelere katılımını sağlamak yardımcı araçlardır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın