Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2017

Doğum İzni Kaç Gün 2017?

Doğum İzni Kaç Gün 2017?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
En çok teknoloji ve bilim ağırlıklı makalelerin yer aldığı, güncel bilgiler ile rahatlıkla bilginizi arttırabileceğiniz, özellikle bilgisayar mühendisliği öğrencileri için oldukça faydalı olabilecek bilgi paylaşım sitesi, bilgi hocasına hoş geldiniz.

Doğum izni kaç gün konusu ile ilgili detaylı incelenen konumuz hakkında bilgi vermek istiyoruz. Konumuz da devlet memuru ve işçi olan kişilere doğum izni kaç gün olduğu sık sorulan sorular arasındadır. Bu sebep ile doğum izni doktordan alınan hamilelik raporuna göre değişmektedir. Doğum izni ise doğum kontrollerini yapan doktor olmamak kaydı ile devlet veya özel hastanelerden alınan hamilelik raporu ile doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 112 gün memurlar izin kullanma hakkına sahiptir.

Eğer doğum dan kaynaklanan farklılıklar sebebi ile yani, ikiz, üçüz ve dördüz gebeliklerde doğumdan sonra 8 hafta yerine 10 hafta izin kullanma hakkı doğmaktadır.

Kadın hastalıkları yani doğum ile ilgilenen doktorların vereceği rapora göre memurlar doğumdan önce ki 3 haftaya kadar çalışma hakları mevcuttur. Bu çalışma ile kullanacakları toplam kalan 5 haftalık çalışma süresi doğum sonrası iznine eklenmektedir. Erken doğum da da aynı şeyler geçerlidir.

Eğer ücretsiz doğum iznine ayrılmak istenirse, kamu da çalışan personel 2 yıl ücretsiz doğum iznine ayrılma hakkına sahiptir. Memurluk hakkı dondurulmuş olur. 2 yıl dolması durumunda işine devam etmesi gerekmektedir.

İşçi Doğum İzni Kaç Gün?

İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SGK Doğum İzni verilir. Bu SGK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

SGK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SGK Doğum İzni verilir. Türkiye 16 hafta ücretli izin vermektedir. İşçilere 6 ay ücretsiz devlet memurlarına 24 ay ücretsiz izin vermektedir.

Erkek Doğum İzni Kaç Gün?

Bir çok baba adayının özellikle merak ettiği bu konu çok önemlidir.4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile işçiye ve memura, eşinin doğum yapması halinde, beş gün ücretli izin hakkı getirildi.

Yurt dışında Doğum İzni Kaç Gün?

1.İsveç 47 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
2.Almanya 47 haftalık ücretli doğum izni vermektedir
3.Norveç 44 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
4.Yunanistan 34 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
5.Finlandiya 32 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
6.Kanada ise 29 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
7.Japonya 26 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
8.İsviçre 24 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.
9.ABD 14 haftalık ücretli doğum izni vermektedir.

Belirtilen bu hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır. Doğum izni ile ilgili tüm bilgiler detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda konu altına yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz