Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?


Anne adaylarının en çok sorduğu sorular arasında doğumun başladığını nasıl anlarım sorusu bulunmakta. İlk kez anne olacak olan anne adayları bu soruyu daha çok merak etmekte. Çünkü ilk deneyimlerini yaşayacaklar ve nasıl doğum belirtileri olduğunu bilmeyebilirler. Sizlere bu yazıda doğumun başlandığını nasıl anlayacağınızı kısaca anlatacağız.

Doğumun başladığını anlamanız açısından birçok belirti olmakta. Öncelikle sancınız olduğu zaman doğumun başladığını anlamış olacaksınız. Fakat son zamanlarda anne adaylarını doğuma hazırlamak için yalancı sancılar baş gösterebilir. Yalancı sancı ile doğum sancısını ayırt edebilmek için sancınız başlar başlamaz doktora gitmemelisiniz. Öncelikle en az yarım saat beklemeli ve sancılarınızın devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Sancılarınız devam ediyorsa ve git gide kısa aralıklar ile sancılarınız oluyorsa doğum başlamış demektir.

Sancılarınız başladıktan sonra hastahaneye hemen gitmemelisiniz. Hastane ortamı doğumunuzun gecikmesine sebep olabilir. Oranın atmosferi ile korkup doğumunuzu daha geç gerçekleştirebilirsiniz. Fakat eğer kanamanız var ise yada suyunuz geldi ise hemen doktora gitmelisiniz.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır, Doğumun Başlaması
Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır, Doğumun Başlaması

Doğumun başladığını su gelmesi ile de anlayabilirsiniz. Bu sümüksü bir yapı olan nişan gelmesi ile de anlaşılabilir. Su gelmesi ise az bir su değil üzerinizde olan elbisenizi ıslatacak kadar çok bir sudur. Su geldiği zaman sancılarınız başlamamış olabilir. Fakat bu kadar çok suyun gelmesi doğumun başladığı anlamını taşır. Su geldiği anda hastahaneye gitmenizi tavsiye etmemizin sebebi ise suyun azalıp bebeğin susuz kalma riskidir.

Sancım yok daha doğum başlamadı diye düşünmeyiniz. su gelmesi doğum başlangıcını size haber verir. Her bünyede doğumun başlamasının farklı göstergeleri olabilir. Kiminin sancısı olmaz suyu gelir hastahanede suni sancı verilerek doğum yaptırılır. Bu bakımdan suyunuz geldiğinde hemen hastahaneye gitmenizi bebeğin ve sizin sağlığınız açısından önermekteyiz.

Diğer bir doğum belirtisi ise sümüksü bir yapı ile kan karışımı olmasıdır. Kanama olduğu anda da hemen beklemeden hastahaneye gitmelisiniz. Çünkü bu tür bir doğum başlangıcı belirtisi de beklendiğinde tehlike arz edebilir. Bebeğin yada annenin sağlığı tehlikeye girebilir. Burada bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birinin gerçekleşmesi doğumun başladığının sinyalidir. Sizlerde de bu belirtilerden her hangi biri yada bir kaçı bir arada gerçekleşirse hemen doktorunuza başvurunuz.

Diğer sağlık makalelerimiz için TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın