E-Defter Nedir? E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-defter uygulamasına geçmek amacıyla hangi şartların taşınması gerektiği ve başvurunun nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği ile ilgili bütün bilgiler bu makalede sizleri bekliyor.

E-Defter Nedir?

Ticari defterler, genel itibarıyla ticaret işi ile uğraşanların, işletmeleri ile alakalı tutmakla yükümlü oldukları defterler, bir kuruluş aşamasından kapanış aşamasına kadar tutulması gereken bütün bu defterler, işletmenin iktisadi ve mali durumu ile borç ile alacak ilişkilerinin kaydını da içerir. Her bir ticari sene içerisinde elde edilmiş olan bütün ticari veri neticeleri tespit eder. İşletmelerin bu içeriklere göre hangi tüccarın hangi defteri tutması gerektiği ile ilgili kanunda açık bir şekilde bilgilendirmeler yapılmıştır. E-defter uygulaması ise şekil kurallarından bağımsız bir şekilde vergi usul kanunu ya da Türk Ticaret Kanununda  belirtilen durumlara paralel bir şekilde tutulması zorunlu olan defterler de bulunması gereken bütün bilgileri içeren elektronik kayıtlar bütünü olarak karşımıza çıkıyor.

E-defter Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

1 sıra nolu elektronik defter genel tebligat bilgilerinde bulunan koşulları taşıyan bütün gerçek ile tüzel kişiler e defter uygulamasından faydalanabilir. Gelir idaresi başkanlığı aracılığı ile belirlenmiş şartlarını karşılayan özel entegratörlerden almış oldukları yetki aracılığı ile mükellef adına elektronik fatura e- defter, e-arşiv fatura gibi elektronik kayıtları meydana getirebilirler. Mikro yazılım 2013 senesinde almış olduğu özel entegratör yetkisi ile dijital partnerlerine e-fatura, e-arşiv e-fatura ve e-defter de dahil olmak üzere pek çok e-devlet uygulamasını kendi alt yapısı içerisinde kullanıma olanak tanımaktadır.

  E- Defterin Faydaları Nelerdir?

  • E- fatura kullanıcısı olmadan da kullanılma avantajı sağlar.
  • Ortak bir format ile standartlık; bu da iç ve dış denetime her an hazır olmak anlamına gelir.
  • İşgücü ve zaman tasarrufu açısından çok büyük faydalar sağlar.
  • Basın, saklama, tasdik, depolama, sorumluluk ile maliyetlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan elektronik ortamda çok kolay bir şekilde işlem yapma olanağı sunar.

E-Defter Başvuru Şartları Nelerdir?

1 sıra nolu elektronik defter genel tebliği bağlamında yevmiye defteri ile büyük defterlerini e-defter şeklinde meydana getirip kaydetmek, bu biçimde saklamak ile bunu ibraz etmek isteyen tüccarların aşağıdaki koşulları taşımaları gerekir:

  • 1 sıra nolu elektronik defter genel tebliği bağlamında yevmiye defteri ile büyük defterlerini e-defter şeklinde oluşturup bunları kaydetmek, bu biçimde saklamak ile bunları ibraz etmek isteyen tüccarların ya da ticaret ile uğraşan kişilerin ede kurumların aşağıdaki şartları taşımaları gerekir.
  • Eğer ki bu işlemi yapacak kişi gerçek bir kişi ise elektronik e- imza kanunu kriterleri bağlamında üretimi gerçekleştirilen nitelikli elektronik sertifika yaza 397 sıra nolu vergi usul kanunu genel tebliği bağlamında mali mühür temin etmiş olması gerekir.
  • Eğer ki bu işlemi yapacak kişi tüzel kişi ise 397 sıra nolu Vergi Usul kanununun genel tebliği bağlamında mali mühür temin etmiş olması gerekir.

Elektronik defterin tutulması kaydedilmesi onaylanması saklanması ile ibraz edilmesinde kullanılacak yazılım uyumluluk onayı açısından alınmış bir yazılım olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir