Türk hukuk sisteminde ve dünya literatüründeki diğer hukuk sistemlerine bakıldığı zaman hayatını kaybeden bir kişinin ölmeden önce bütün mal varlığının tamamını ya da bir bölümünü, ya da çok az bir kısmını istediği kişiye miras bırakması hakkı vardır. Bu nedenle özellikle de miras bırakılan kişinin e-devlet uygulaması üzerinden çeşitli sorgulamaları yaparak ve adına herhangi bir miras kalıp kalmadığını sorgulaması mümkündür.

Yurttaşlar, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri gibi uygulamaların sonrasında yakınlarından miras kalıp kalmadığına, ya da e-devlet uygulaması üzerinden sorgulanacak başka işlemlerin olup olmadığına bakmak amacıyla e-devlet uygulamasını sıklıkla ziyaret ediyorlar. E-devlet uygulamasından mirasçılık belgesi nasıl alını? Veraset ilamı sorgulaması nasıl yapılır? E-devlet şifresi nasıl alınır ve sisteme giriş yapılarak e-devlet miras sorgulaması işlemleri nasıl yapılır? Gibi sorular sorulmaya devam ediliyor ve arama motorlarında araştırılmaya devam ediliyor.

 

Mirasçılık belgesi hizmeti e-devlet uygulaması üzerinden 6 Mart 2018 tarihinden itibaren devreye girdi.

E-Devlet’ten Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Bir vatandaşın herhangi bir yakınından kendisine miras kalıp kalmadığını öğrenmek istediği ve bunun sorgulamak istediği durumlarda ilk olarak e-devlet şifresi kullanılarak e-devlet resmi internet sitesi olan turkiye.gov.tr internet adresini erişim sağlanır.
  • Sonrasında ise kullanıcı bölümünde T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifresinin yazılması ve siteye girmesi gerekir.
  • Ana sayfa üzerinde bulunan arama butonuna ise veraset ilamı sorgulamak yazılması yeterli olacaktır.

 

Miras Varsa Bunun Vergisi De Olacak!

Vatandaşların e-devlet uygulaması üzerinden veraset sorgulama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tarafınıza bırakılan bir miras varsa eğer bunun için Veraset ve intikal vergisi ödenmesi gerekecektir. 2018 senesinde uygulamaya göre 240 bin liraya kadar olan araçlarda % 1 vergi uygulaması mevcuttu. Bu oran, 2021 senesi içerisinde % 10’a kadar yükselebilir.

Miras Sorgulama Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

Veraset ilamı sorgulama uygulamasında vatandaşlarının taraflarına miras kalıp kalmadığını öğrenmeleri mümkündür. Sorgulama işlemleri gerçekleştirdikten sonra eğer ki miras sorgulama kayıt bulunamadı ifadesi mevcut ise bu durum sorgulatılan kişiden, vatandaşların adlarına bir miras kalmadığı anlamı çıkacak. Sorgulamak istenilen başka bir kişi veya kişiler var ise sorgulama işlemlerini böylelikle e-devlet uygulaması üzerinden devam edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması, İcra Takibi Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminde icra sorgulama, icra takipleri hatta dava dosyalarını rahatlıkla takip edebilir…