Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Ertuğrul Gazi Biyografi

Ertuğrul Gazi Biyografi
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...

Ertuğrul Gazi kimdir ve biyografisi sorusunun cevabı için daha öncelere gitmek gerekli. Babası Süleyman Şah, Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın istilası ile batıya göç etme kararı almış ve Türkistan dan 50.000 aile ile Kuzey Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu’ya gelerek 1214 yılında Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleşmişlerdir.

Daha sonra bölgeyi daha da ele almak için Erzincan başta olmak üzere batıya doğru ilerlemeye başlamışlardır. Süleyman Şah‘ın 4 oğlu bulunmaktadır. Bunlar Sungur Tekin, Gündoğdu, Dündar Bey ve Ertuğrul Bey (Ertuğrul Gazi) olarak bilinmektedir. Dündar bey ve Ertuğrul Gazi 444 çardak ile yeni bir yurt edinmek için Pasin ovası ile Sürmeliçukur yönersine gitmişlerdir. Bu yolculuk sırasında Erzurum ile Sivas arasında Yassı Çimen adı verilen bölge de Selçuklular ile Harezmşahlar arasında ki savaşta rast gelmişlerdir. Burada Selçuklular safında yer almışlar ve Selçukluların savaş kazanmasında bir neden olmuşlardır.

Selçuklu Sultanı, Alaaddin Keykubat, Kayı boyuna bu savaş ganimeti olarak Ankara’nın batısında yer alan Karacadağ’ı vermiştir. Bu bilgiye göre Kayı boyunun Anadolu da ilk konak yeri Karacadağ olarak kayıtlara geçmiştir. Bu bölge de yerleşik hayata geçtikten kısa bir süre sonra Bizanslılar ile Ankara ve Eskişehir civarlarında savaşlar verdi. İnegöl ve Yenişehir’e akın düzenledi. Ertuğrul Gazi bu akında öncü kuvvetlerin komutanı olarak Selçuklu hizmetindeydi. Ermeni derbendi’nde Bizans ordusu ağır bir yenilgiye uğratıldı. Bu zafer sonrası Sultan, Ertuğrul Gazi’yi taltif ederek Eskişehir (Sultanönü) ve çevresini dirlik olarak verdi.

Karacahisar ve Söğüt fethedilmişti. Selçuklu hükümdarı savaş ganimeti olarak da Domaniç, Söğüt ve çevresini yurt edinmesi için Kayılara vermiştir. Bu bölge de tam manada yerleşik hayata geçen Kayılar, bölgenin hakimiyetini sağlayarak, Selçuklu Devletine uç beyliği yapmıştırlar. Gazi ünvanı’nı ise Bizans tekfurlarına karşı kazandıkları zaferler sonrasında almıştır.

Reklam Alanı

Selçuklu Devletinin artık yükseliş devri bitmiş ve hızla gerileme dönemine gelmişti, Devlete bağlı bir çok beylik ayrılıyor ve bağımsızlığını ilan ediyordu fakat buna rağmen en vefakar olan Ertuğrul Gazi olmuştur. Uç beyliğini sonuna kadar sürdürmüştür. Bu yiğitliği oldukça takdir toplamış Anadolu’nun bir çok bölgesinden akın akın gelen dervişler, alimler ve diğer insanlar beyliğin daha da güçlenmesine sebep olmuştur.

Ertuğrul Gazi, siyaset bakımından diğer beyliklere göre daha tutumlu idi. Bu sebeple nüfusunun az olması nedenle daha tutumlu bir yol izlemek zorunda idi. Bu sebeple barışçıl bir yönetim sistemi benimsemişti. Bölgesinde bulunan Bizans başta olmak üzere Türkmen beylikleri ile iyi siyaset ilişkilerinde bulunmuş uzun zaman sulh ve sükunet içinde diğer ülkeler ile güzel ilişkiler sağlamıştır.

Osmanlı bir imparatorluk olma yoluna girmeden önce Ertuğrul Gazi, azımsanmayacak kadar çok şey katmıştır bu beyliğe, izlediği siyasal tutum, yiğitliği her zaman daha da güçlenmesine sebep olmuştur. Oğlu, Osman Beye küçük bir beylik bırakmıştır ama tecrübeli kumandanlar, bölgenin iyi bir hakimiyetine sahip beylik bırakmıştır.

Ertuğrul Gazi, Savcı Bey (vefatı: 1288), Gündüz Alp (vefatı:1306) ve Osman Bey (doğum: 1258, vefatı:1326) olmak üzere üç oğlu vardı. Ertuğrul Gazi, 1281 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Beyliğin başına vasiyeti doğrultusunda Osman Bey geçmiştir. Yüz yıllara hükmedecek bir imparatorluğun temellerini işte bu yollardan geçerek atmıştır. Osman Bey, babasından almış olduğu kültür, bilgi ve savaş ahlakı ile bir Devletin kurulup asırlara hükmetmesini sağlamıştır. Tarih 1299 yılını gösterdiği zaman Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye kurulmuştur. 1922 yılına kadar varlığını sürdürmüş ve gelmiş geçmiş en uzun süreli imparatorluklarından birisi olma unvanını sağlamıştır.

Ertuğrul Gazi, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Tophane Hisarının üst kısmında yer almaktadır. Ziyarete açık olan bu türbeye ziyaret ederek, geçmişimizi hatırlayabilir ve bir kez daha gurur duyabilirsiniz.

 

Kaynak: Bilgi Hocası Tarih Ekibi

Bir önceki yazımız olan Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emel dedi ki:

    yanlışınız var, ertuğrulgazinin türbesi söğüttedir benim memleketimde

Yorum Yaz