Fırın Nasıl Çalışır?


Fırın Nasıl Çalışır? Marka Marka Fırın Çalışma Tarifleri

Fırın kullanılmaya başlamadan önce saatinin ayarlanması gerekmektedir. Fırın nasıl çalışır bilmeniz gerek aksi halde fırın çalışmaz. Saat, pişirme süresini ayarlama ve alarm için kullanılması gereken bir özelliktir. Pişirme esnasında saatle tam otomatik Fırın diğer mutfak aletlerine oranla çalışma şekli oldukça farklıdır. Bu sebeple fırın nasıl çalışır öğrenmek için eğer fırının bir kullanım kılavuzu var ise bu kılavuzu ilk olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Nasıl her bir elbise farklı şekilleri modeli var ise fırının da bu şekildedir. Bu neden ile önce kendi açıklama kılavuzu ile çalıştırmaya çalışalım.

Fırın Nasıl Çalışır?

Fırınlar programlarına yani programlamaya göre değişiklik gösterir. Bunlar yarı otomatik programlama, programsız pişirme veya tam programla pişirme olarak üç ana kısma ayrılır.

Fırın Nasıl Çalışır? Marka Marka Fırın Çalışma Tarifleri
Fırın Nasıl Çalışır? Marka Marka Fırın Çalışma Tarifleri

Tam Otomatik Program Pişirme

Pişirmek istediğimiz ortalama iki saat içerisinde piştiğini düşünelim ve bunun da akşam 20 civarında hazır olması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken oldukça basit. Pişireceğiniz yemeği ayarlıyorsunuz ve pişirme saatinden ortalama iki saat önce fırın çalıştırılıyor. Fırın iki saat önce çalışınca ortalama yani saat 18 de çalışınca yemeğiniz 20 de hazır olmuş oluyor. Tam otomatik pişirme oldukça kolay bir sistem olup herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir modeli mevcuttur.

Yarı Otomatik Program Pişirme

Yarı otomatik sistemlerde programın bazı kısımlarını sizin ayarlamanız gerekmektedir. Saatin yanı sıra derece de ayarlamanız ve yemeğin hangi saatte hazır olması gerekiyorsa o saate plan yapıp örneğin iki saatte hazır olacak bir yemek yapacak iseniz yemeğinizin hazır olması gereken saatte iki saat önce fırına koymanız size yeterli olacaktır.

Programsız Pişirme

Bu fırınlar genellikle eski model fırınlardır. Artık nerede ise birçok fırın her özelliğe sahiptir. En azından pişirme saatini gösterir veya sizin ayarlamanızı ister. Bu fırınlar basit bir yapıya sahip olduğu için saat, derece sizin ayarlamanız gerekir. Daha doğrusu derece ayarlıyorsunuz fakat saati kendiniz tutmanız gerek. Tam otomatik sistemlerde ki gibi saati kendi ayarlayıp saat dolunca kendi kapamıyor. Bu nedenle bu tarz fırınlarla iş yaparken dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın