Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?


Gaz yetişkinlerde çoğunlukla yemeklerden hemen sonra veya stres dönemlerinde meydana gelir. Bazı kişiler, gaz elimine edildiğinde geğirme ortadan kalkmadan kısa bir süre önce göğüs veya mide baskısı hissederler. Şişkinlikten şikayetçi olan hasta, genellikle sağlıklı organizmayı ne kadar flato ürettiğini tam olarak bilmez. Flate miktarı ve sıklığı açısından önemli bir değişkenlik vardır. Bazı durumlarda günde 13 ila 34 kez gaz çıkarma geğirme görülebilir.

Gaz Neden Olur?

Kökenler, gazla ilgili semptomlara göre değişir. Hava yutulması, sakız çiğneme, gazlı içecekler gaza neden olur. Flate, normalde kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından üretilen hidrojen, metan ve karbon dioksit gazından kaynaklanır. Bu bakteriler her zaman belirli miktarda gaz üretirler. Gaz üretimini arttıran yiyecekler arasında kompleks sindirim karbonhidratlar (örneğin fasulye ve pişmiş lahana gibi diyet lifleri), bazı şekerler (fruktoz gibi) veya şekerli alkoller (sorbitol gibi) ve yağlar bulunur. Büyük miktarda sebze veya meyve tüketenlerde de gaz oluşmaktadır.

Bağırsak gazı sindirim problemi

Bağırsaklarda gaz oluşumu doğaldır. Bağırsak gazı, sindirim sırasında gıdaların fermantasyonuna bağlanır. Kabızlık veya ishal gibi diğer sindirim bozuklukları ile ilişkili olabilirler. Diyet bağırsak gazı üretiminde rol oynayabilir. Lahana, soğan, sosis, yumurta, yağlı balık, fermente peynirler ve pişmiş yağlar gaz yapar. Genellikle çok fazla gazı olanların hafif yemekler yemesi daha iyidir, çünkü çok fazla yemek şişmeye neden olur. Baharatlı yemekler de sindirimi ve geçişi engelleyebilir. Yemeği yavaşça çiğnemek yemek süresini uzatmak gazı azaltır. Hızlı yemek yemek gazı arttırır.

Gaz Tedavisi Nasıl Olur?

Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?
Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?

Obezite hastalığı gaz ile yakından ilişkilidir. Sizin de fazla kilolarınız varsa obeziteden kurtulmak en iyi yoldur. Sadece gaz şişkinlik değil bir çok başka hastalığa da yol açar. Şişmanlığı nasıl tedavi edeceğinizi bilmek için, yediğinizde vücudunuzda neler olduğunu anlamanız gerekir.

Önce yiyecekleri sabırla tüketin. Hızlı tüketmeyin. Yemek ağzınızdan yemek borusuna gider. Yemek borusu yiyecekleri parçalamak için çok az yardımcı olur, ama sadece yemeği midenize itmeye yarar şekerler, ilaçlar vb. Gibi, genellikle mide duvarları tarafından emilir, ve yiyecekler, daha fazla parçalandığı yerlerde ince bağırsağınıza gider. Kimyasalların ve bileşiklerin geri kalanı kan dolaşımına emilir. Bu yüzden sadece doğal beslenin, az yiyin ve yemek süresini uzatın. Bırakın yemekler hazmedilsin.

En çok gaz yapan besinler 

Şekerler: bağırsak gazı üreten şeker rafinozdur (fasulye lahana, brokoli, kuşkonmaz laktoz sütte doğal şekerler, fruktoz (doğal olarak soğan, enginar, armut, buğdayda, sorbitol içeren elma, şeftali, erik gibi çeşitli meyvelerde doğal olarak oluşan şekerler gaz yapar. Patates, buğday, mısır, makarna ve erişte gaz yapar.

Diyet lifi: Birçok gıdada çözünür ve çözünmez lifler bulunur . Çözünür lif suda kolayca çözünür ve bağırsaklarda jel benzeri yumuşak bir doku alır. Çözünür lifler (yulaf kepeği, fasulye, bezelye, çoğu meyve), kalın bağırsağa ulaştıklarında ayrışırlar. Çözünür lifler az gaz üretirler, çünkü bağırsaklarda değişmezler

Alkolsüz içecekler: Bu içeceklerin çoğu bağırsak gazına neden olur, çünkü aslında gazları küçük kabarcıklar şeklinde tüketiyoruz bu içeceklere karbondioksit enjekte edilmektedir.

Probiyotikler: Bu tip yiyecekler daha kolay sindirilen ve parçalanan özel bir asit içerir . Probiyotiklerin örnekleri arasında soya sosu, yoğurt, kefir, turşu sayılabilir.

Fermente gıdalar: marjinal etkiler üretirler ve çeşitli gıdaların besin değerlerini büyük ölçüde azaltırlar. Fasulye, örneğin, alkol ile fermente edilebilir, ancak besin değerleri azalacaktır.

Baharat ve aromatik bitkiler: Anason, Çin maydanozu, anason, ajowan, safran, Farsça yaban gelinciği, sahte ambrosia, kombu vb. bağırsak gazı üretimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın