Giyilebilir Teknoloji Nedir?


Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Teknolojinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe büyümektedir. Bu sebep ile artık teknoloji bir fiziki ürün olmaktan geçip giyilebilir teknoloji haline gelmiştir. Peki giyilebilir teknoloji nedir ? Elektronik aletlerin vücudumuza uygun bir şekilde planlanıp, bir nesne gibi (elbise gibi) giyilebilen cihazlardır. Bu cihazları farklında olmadan yıllardır kullanmaktayız. Örneğin kolumuza taktığımız saatler de bir giyilebilir teknoloji örneğidir. Ama teknoloji her bir gün bir adım ileri gittiği için yeni teknolojik ürünler üretilmektedir. Bu üretilen giyilebilir teknoloji ürünleri arasında ise kol saatleri, bluetooth kulaklıklar el başta gelmektedir. Vücudumuzun uygun bir yerine giydikten sonra wifi veya farklı bir yöntem ile cihazlarla iletişim sağlayabilen cihazlara verilen asıl isimdir.

Hayatımızın her noktasında kullanılan teknolojik aletler teknolojiye dair geleceği gösteren aletlerdir. Giyilebilir teknolojiyi daha detaylı anlatmak gerekirse size şöyle açıklayabiliriz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?
Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Bir Formüla 1 yarışı esnasında, aracın ürettiği veriler bilgisayar tarafından toplanmaktadır. Toplanan bu verilerin sayısı ortalama 150 ile 300 farklı tür de ki veri olarak bilinmekte ve bu toplanan veriler yarış esnasında toplanmaktadır. Toplandıktan sonra ise mühendislere gönderilerek mühendisler de gerekli incelemeleri yapmaktadır.

Bu işlem belki basit gelebilir ama bu bir giyilebilir teknoloji örneğidir. Nasıl mı derseniz şöyle anlatabiliriz. Formula 1 aracını bir insan gibi düşünebilirsiniz. Bu araca gelen bilgiler ise vücudumuz tarafından verilen tepkiler gibi düşünebilirsiniz. Yani bir insanın kalp atış sayısı, nefes alış verişi, günlük attığı adım sayısı, gün içinde veya bir gün içerisinde uyuduğu uyku sayısı, tansiyonu, vücut sıcaklığı gibi özellikleri vardır. Bu özellikleri ise de giyilebilir teknoloji sayesinde bir kontrol düzeneği içerisinde kontrol edebilir ve analizi yapılabilir.

Giyilebilir teknoloji sayesinde insanın hareketleri ve duyarlı olduğu tüm bilgileri bir makineye yükleyebiliriz. Özellikle kalp hastaları için yapılan bu sistem ile insanlar ne kadar kalbinde sorun var veya bu sorun ne durumda öğrenilebilir. Eğer hakkınızda bir bilgi ve geleceğe dair bir sağlık sorunu olacak mı araştırıyor iseniz giyilebilir teknoloji sağlık üzerinde büyük etkilere sahiptir.

Diğer teknoloji makalelerimiz için TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın