Gökyüzü Neden Mavidir?


Bazen havanın durumu bize oldukça farklı gelir ve bu durumu inceler, sonucunu bulmaya çalışırız. Gökyüzüne baktığımız zaman bulutları farklı farklı şekillere benzetir yetmez gibi anlamlar yüklemekten geri kalmaz ve iyi vakit geçirmek için bunu sık sık yaparız. Özellikle moral bozukluğu ve yalnızlık zamanlarında bu işi sık sık yaparız. Ama hiç bir zaman dikkat etik mi, gökyüzü neden mavidir sorunun cevabını. Bu konuyu sizler için araştırdık ve en doğru cevabı vermek için editörlerimiz size net cevap verecekler.

Güneş ışınları sayesinde oldukça farklı tür de olaylar gerçekleşmekte ve bu olaylar doğrultusunda ise gökyüzünün rengi farklı farklı haller almakta. Bunu açıklamak gerekir ise de Güneş ışınları atmosfer diye adlandırdığımız tabaka ya gelerek gaz molekülleri ve parçalarına çarparak saçılmaktadır. Gündüzleri karşılaştığımız ışınların birçoğundan fazlası güneş den gelen ve yayılan ışınlardan oluşur.

Gökyüzü Neden Mavidir?
Gökyüzü Neden Mavidir?

Gündüz oluşan ışıklar ile oluşan dalga boyları arasında ki en kısa olan dalga boyu yani mavi renkli dalgalar üst tabakalarda bulunan küçük ve ufak parçacıklar tarafından hemen saçılır ve dağılırlar. Ama kırmızı gibi ışıkların saçılması için daha büyük parçacıkların saçılması gerekiyor. Bu nedenle dalga boyu olarak kırmızı farklı dalga boyları arasında yayılmaktadır.

Gökyüzünde bulunan mavi rengi, diğer ışıklara oranla daha fazla saçılması gereken ışıktır. Bu sebeple havanın mavi görünmesi için mavi ışık daha fazla kırılmalı ve bu nokta da saçılmalıdır. Gökyüzü üzerinde en fazla saçılan dalga boyu ise mavi dalgadır. Bu nedenle gökyüzünde en çok mavi ışıklar saçılır ve bu nedenle gökyüzü mavi rengine bürünmekte ve bizler ise mavi renkli gökyüzü görmüş oluruz.

Akşama doğru ise de özellikle ikindi zamanlarında oluşan bu görsel renk değişikliği ile en çok mavi gökyüzünden fazla bir görsel olarak kırmızı ışıkların çıktığı ve sarıya çalan bir renk olduğu zaman ise aynı şekilde ışık kırılması ile oluşan renklerdir. Bu renkler arasında bulunan değişik renkler ise hava gökyüzü renginin değişmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle gökyüzünün mavi gözükmesinin asıl sebebi ışık kırılması ile oluşan ışığın renklerinin açığa çıkmasıdır.

Diğer genel kültür makalelerimiz için TIKLAYIN

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın