Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller ve işaretler


Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller ve işaretler nelerdir?

Hayatın bize ne zaman ne tür sürprizler hazırladığını bilemeyiz. Her an her türlü sürprize hazır olduğumuz bu hayatta hiç bir engelli insanımız kendi kaderini kendisi belirlememiştir. Bu yüzden de her sağlıklı birey bir engelli (özürlü) adayıdır. Hal böyle olunca da yaşam engeli olan insanlarımız için hayati önem taşıyan, yaşamlarını olumlu yönde etkileyen, oldukça kolaylaştıran bazı işaret ve semboller geliştirilmiştir. İşitme ve görme engelli insanlarımızın hayatını, yaşamını kolaylaştıran bu işaretler ve semboller nedir, gelin birlikte inceleyelim.

Görme ve işitme engelliler için kullanılan sembollerden bazıları şunlardır:

Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller ve işaretler
Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller ve işaretler

Bu da fiziksel engelli sembolü.

Görme ve işitme engelliler için caddelerde ve tabelalarda kullanılan yukarıdaki semboller dışında iletişim amaçlı kullanılan sembollerde şu şekildedir.

Görme engelliler için okuma sembolleri.

Görme engellilerin kullandığı semboller kabartmalı sembollerdir. Harfler ve şekillerdeki kabartılar sayesinde körler parmakları ile şekle dokunduklarında o şekli veya harfi algılıyorlar. Buna parmak alfabesi de denilmektedir.

Körler Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi)
Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

İşitme engelliler için işaret dili

İşitme engellilerin kullandığı işaret dili yukarıdaki resimde açıklanmıştır.Fakat bunların eğitimini alan işitme engelliler bu alfabeyi kullanabilmektedir.Günümüzde bir çok işitme engelli kardeşimiz eğitimsiz durumdadır. Bunların eğitim alması için bizlerin de teşvik etmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın