Havale ve Eft Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?


Havale ve Eft Nedir, Eft ve Havale Neye Denir, Havale ve Eft Arasındaki Fark Nedir?

Havale ile eftnin tanımına ve arasındaki farka geçmeden önce hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen elektronik para akışından bahsedelim. Gelişen teknolojiyle birlikte bir yerden bir yere para gönderimi ve aktarımı da bir hayli kolaylaştı. Öyle ki yattığımız yerden bile artık dünyanın öbür ucuna 5 dakika içerisinde para transferi gerçekleştirebiliyoruz. İşte bu elektronik ortamda gerçekleştirilen hızlı işleme havale ya da eft ismini veriyoruz.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve Eft Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
Havale ve Eft Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Elektronik para transferi adı verilen bu transfer işlemine eğer para aktarım işlemi aynı banka hesapları arasında gerçekleşecek ise havale, farklı banka hesapları arasında gerçekleşecek ise buna da eft adı verilmektedir. Havale ücretleri eft lere göre daha düşük olabilirken eft masrafları havale işlemine göre biraz daha fazla olabilmektedir.  EFT Havale saatleri faklı olduğu gibi yine bu havale ve eft masrafları bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber bazı bankalarda havale ve eft işlemleri tamamen ücretsiz yapılabilmektedir.

Bu nokta da özellikle bankaların mobil internet şubelerinda zaman zaman çeşitli kampanyalar yapılmakta olup bazı müşterilere de yine bu konuda ücret almamak koşuluyla tolerans tanınabilmektedir. Bu durum tamamen bankaların insiyatifinde olup bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Mesela Garanti Bankası’nın One mobil uygulamasında bazı müşterilerden eft/havale yani para transferi masrafı alınırken bazı müşterilerden özellikle eski müşterilerden bu ücretler alınmamaktadır. Finansbank’ın Enpara hesabını kullanan müşteriler de eft ve havale işlemlerini tamamen ücretsiz olarak yapabilmektedirler.

İlginizi Çekeceğini Düşündüğümüz Diğer Yazımız Olan Bankaların Eft Saatleri Yazımızı da İncelemenizi Öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın