Hormonlar Hakkında Bilinmeyenler


Hormon nedir, hormon nasıl üretilir ve hormon işlevi nedir?

Hormonlar vücudumuzun kimyasal işçileridir. Bu makalemizde hormon nedir hormon nasıl üretilir ve hormon işlevi nedir gibi sorulara cevaplar vereceğiz. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda hormonların ne derece etkili olduklarını bir kez daha kavrayacaksınız. Bunlar, insan vücudundaki tüm biyolojik süreçlerin düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlayan organlar ve bireysel hücreler arasındaki elçilerdir. Sinir dokusu gibi hormon sistemi de insan vücudunda güçlü bir iletişim ağı oluşturur. Hormonlar küçük moleküllerdir ve çok küçük miktarlarda aktiftirler. Kan dolaşımı yoluyla hedefe ulaşırlar.

Hormonlar vücudun birçok yerinde Aktif Görev Alırlar

Hormon aracılı bilgiler, hedefine sinir uyarılarından daha yavaş ulaşır fakat aynı derecede etkili olur. Hedef bölgede, hormon molekülleri hedef hücrelerin yüzeyindeki özel tanıma yapılarına bağlanır. Bir anahtar ve bir kilit gibi, hormon ve bağlayıcılar ortak olarak birlikte bulunur. Temas yoluyla, bir anahtar etkili bir şekilde hedef hücrelere konur. Bir sinyal zinciri harekete geçirilir, bunun sonunda çok farklı etkiler ortaya çıkabilir: hücre bölünmesi, metabolik ürünler oluşumu veya hızlandırılmış hücre ölümü gerçekleşebilir. Hormonların Sinir sistemi ile yakın ilişki vardır: Sinir aracılı çevresel uyaranlar, bedensel işlevlerin hormonal kontrolüne dahil edilir. Beyindeki duygu merkezi ile de hormon sistemi yakın bir ilişki içindedir.

Hormon nedir, hormon nasıl üretilir ve hormon işlevi nedir?
Hormon nedir, hormon nasıl üretilir ve hormon işlevi nedir?

Hormon sisteminin en üst kontrol merkezi beyinde bulunur. Burası, sinir sistemi ve hormon sisteminden gelen bilgilerin bir araya geldiği ve cevaplandırıldığı yer olarak bilinir. Beyin kan basıncı, vücut ısısı, sindirim, kemik stabilitesi, büyüme veya doğurganlık kadar farklı vücut işlevlerini düzenlemek için hormonal sinyaller kullanır. Çoğu beyin hormonu mesajı, alttaki endokrin bezlerin aktivitesini düzenler. Onların hormon üretimi, daha sonra yalnızca belirli bir hedef organın aktivitesini doğrudan etkiler. Örneğin, beynin talimatları üzerine, tiroid bezi kan damarlarını etkileyen hormonları serbest bırakır ve böylece kan basıncını düzenler. Bu şekilde, beyindeki hormon sinyallerinin vücuttaki süreçleri uyarması, aynı zamanda yavaşlaması veya durmasını sağlaması da mümkündür.

Birçok doku hormonları üretir

Hormonlar vücudun birçok yerinde oluşur. Tiroit gibi bazı organlar hormon üretimi için kullanılırlar. Diğer organlar aslında endokrin bezleri değil aynı zamanda dokularında hormon üreten hücreler içerir. Bunlar arasında, örneğin, enerji depolaması olarak ana görevinin yanı sıra kadın seks hormonları üreten mide, ince bağırsak veya yağ dokusu çok önemli hormon üretici organlardır. Hormonlar yalnızca insan vücudundaki küçük miktarlarda saptanabilmesine rağmen, dengeli bir hormon dengesi sağlık ve refah için çok önemlidir. Bireysel organların hormon salgılanması kalıcı olarak bozulursa, ciddi gelişimsel sapmalar veya hastalıklar ortaya çıkar. Boyun uzamaması veya diyabet gibi farklı bozukluklar ortaya çıkabilir. Sağlıklı hormonal denge, çocukta, yetişkin bir kadın veya yaşlı bir insana göre farklıdır. Dönüşüm anında, değişen hormon seviyeleri sık sık yeni bir dengeye kavuştuğunda kaybolan rahatsızlığı tetikleyebilir.

Depresif duygudurum ve progesteron bağlantısı

Cinsiyet hormonları aynı zamanda erkeklerin ve kadınların bir ve aynı durum için farklı hastalık risklerine sahip olmasını sağlar. Kadınlar birçok terapiye erkeklerden farklı cevaplar veriyor gibi görünürler. Depresif ruh halleri, kaygı ve panik ataklar kadınları erkeklerden daha sık etkiliyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, sözde psikotropik ilaçların reçetelerinde, yani zihinsel hastalıkla mücadele için kullanılan ilaçlarda görülebilir. Doktorlar, progesteron düzeylerinin düşürülmesinin kadınları daha savunmasız kıldığından şüphe ediyor. Bu da, özellikle menopoz döneminde depresif duygudurumun, vücudun bu kadın seks hormonunun üretimini yavaşlattığı durumlarda ortaya çıkması, özellikle sık görülme olayını açıklayacaktır. Buna ek olarak, normal kadın döngüsündeki progesteron düzeylerindeki geçici düşüş menstruasyon öncesinde ve döngü bağımlı migren için zihinsel türbülansta bir neden olarak görülmektedir.

Kardiyovasküler hastalık ve östrojen eksikliği

Kalp krizi ve arteryoskleroz gibi kardiyovasküler hastalıklar klasik erkek hastalıkları olarak kabul edilir. Östrojenler kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma anlamına gelen hipotansif etkiler dişi seks hormonu östrojen etkisi ile açıklanabilir. Ancak menopoz sırasında östrojen seviyesinde düşüş olmaktadır ve bu nedenle östrojenin doğal koruyucu etkisi kaybolmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Eğitim, Sağlık
Menopoz ve Kolesterol
Menopoz ve Kolesterol

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır, Doğumun Başlaması
Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

mcv düşüklüğünün belirtileri
MCV Düşüklüğünün Belirtileri Nedir ?

MCV Nedir? MCV Değerleri Nasıl Olmalıdır?
MCV Nedir? MCV Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?
Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?

Kapat