Sigortalı olarak çalışanların hastalık, kaza ya da meslek hastalığına yakalanması durumunda istirahat dönemlerinde alamadıkları ücretlerinden dolayı mağdur olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işçilere ödenen ücret olmaktadır.

Pandemi döneminde ise iş görmezlik parasına olan talep doğal olarak arttı. Bu sebeple de iş görmezlik bir diğer adıyla rapor parasının nasıl alınacağı ile ilgili aramalar da arttı.

İş Görmezlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi dönemi öncesinde iş görmezlik ödeneği almak için hastane hekimlerinden raporun alınması ve iş yerine ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmekteydi. Ancak pandeminin başlaması ile birlikte SGK işlemlerde değişikliğe gitti. Corona sebebi ile hasta olan sigortalı çalışanlar, filyasyon ekipleri tarafından verilen raporlar ile iş görmezlik ödeneği alabilecektir. Böylece bu hastaların rapor alması için hastanelere gitmesine gerek kalmamaktadır.

İş Görmezlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

İş görmezlik ödeneği temelde sigortalı çalışanlar için uygulanmaktadır. Ancak bu ödenekten yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar şunlar olmaktadır:

  1. Çalışanın hastalık veya kaza sebebi ile rapor almadan önce en az 90 gün boyunca prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
  2. Doğum yapan kadın sigortalıların ise doğum öncesinde ve sonrasında doğum raporu alabilmesi için 90 gün prim ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.
  3. Hastalık, kaza ve meslek hastalıklarının yetkili bir hekim tarafından raporlanması gerekmektedir.

İş Görmezlik Onay İşlemleri

İş görmezlik ödeneği iş kazalarında 90 gün prim ödeme şartı bulunmamaktadır. Bunların dışında alınan raporun 5 gün içerisinde SGK sistemine işlenmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde işlenmeyen raporlar için herhangi bir ödeme yapılamamaktadır. Diğer bir yandan SGK 2 veya daha az gündeki raporların ücretlerini ödenmemektedir. 2 günden daha uzun süren raporlarda da yine ilk iki günün ücreti ödenmemektedir. Bu kural hastalık için geçerli olmaktadır. İş kazalarında bu kural geçerli olmamaktadır.

İş görmezlik ödemelerinin sorgulanması için e-devletten faydalanmaktadır. Aynı şekilde iş görmezlik onay işlemlerine de bu sistem üzerinden ulaşılabilmektedir. Sisteme TCKN ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra İş Görmezlik Ödeme butonuna basılması gerekmektedir. Bu ekrandan rapor paraları ile ilgili bilgilere ulaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür ?

Çalışan her vatandaşın çalışma prosedürü içerisinde yıllık izni muhakkak vardır. 2021 senesi…

SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?

Herhangi bir işyerinde SSK’lı olarak faaliyet gösteren vatandaşın çalışmaya devam ederken bir…