İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler: İş görüşmesine gidecekler için hazırladığımız; İş görüşmesinde nelere dikkat ediliriş görüşmesinde nelere dikkat edilmelidir, iş görüşmesinde nelere dikkat etmeli, iş görüşmesinde nelere dikkat etmeliyim, iş görüşmesinde nelere dikkat etmeliyiz, ilk iş görüşmesinde nelere dikkat edilmelidir gibi sorularla ilgili önemli ipuçları aktaracağız. İş görüşmelerinde bilinçli davranmak, kendini geliştirmiş ve eğitimli birey olarak görünmek çok önemlidir. Özellikle kalifiye personel alanında hızlı bir rekabet vardır. Bu nedenle de rekabet içinde iş görüşmelerinde kendini tam anlamıyla ortaya koyabilen yani kendini en iyi ifade edebilen insanlar ön plana çıkacaktır. Rekabette öne çıkabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilir?

1. İş görüşmesi saatinde belirtilen noktada bulunmak önemlidir. 

Çok önemli bir sıkıntı oluşmadığı sürece işe başvuran kişinin belirtilen saatte randevu yerinde bulunması gerekir. Hatta belirtilen saatten yaklaşık 15-20 dakika önce orada bulunmak ortamdaki havayı soluyarak kişinin kendini rahatlatması için önemlidir.

2. Kişinin konuşma esnasında kendini çok övmemesi gerekir. 

İş görüşmesinde kişinin işe başvuran ve bu işi isteyen kişi olduğunu unutmaması önemlidir. Bunun dışında kişinin niteliklerini, becerilerini ve kişisel özelliklerini dile getirerek işe uygun olduğunu kanıtlaması gerekir. Konuşmalar sırasında mütevazi bil dil kullanılması önerilir. Kibirli, egolu davranmak yöneticilerin hoşuna gitmeyecek, bu davranışlar sırasında olumsuz karar verilmesi olası olacaktır.

3. Kişinin çok fazla konuşmaması ve aşırı samimi bir dil kullanmaması önemlidir. 

İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yöneticinin sorduğu sorulara kısa ve öz cevaplar vermek gerekir. Uzatılan cümleler hataları ortaya çıkarır. Mülakatlar, ciddi görüşmelerdir ve net olunması en önemli detaydır. Samimiyeti karşıdaki yöneticinin tavrına göre belirlemek gerekir. Yine de samimiyet derecesini çok arttırmamak önemlidir.

4. Başvurulan iş ve pozisyon hakkında kişinin bilgi sahibi olması gerekir. 

Günümüz teknolojisinde her kurum veya kişi ile ilgili internette bilgi bulmak çok kolaydır. Randevu gününden önce başvurulan pozisyon ve işveren hakkında bili sahibi olunmalıdır.  “Pozisyon hakkında bilginiz nedir, bu konuda neler yapabilirsiniz?” gibi sorulara cevap vermek artı puan olarak geri dönecektir.

5. Bilinmeyen konu veya sorularda biliyormuş numarası yapıp boş konuşmak yanlış bir düşünce tarzıdır. 

Kişinin öncelikle CV’sinde bilmediği şeyleri biliyormuş veya yapıyormuş gibi göstermesi kendisine kötü bir geri dönüş olacaktır. Özellikle yabancı dil isteyen kurumlarda çok iyi yabancı dil konuştuğunu yazması sonucunda dilinin eksik kalması eksi puan almasına, işinin kısa sürede sonlanmasına neden olabilir. Yalan söyleyen kişilerin yalanı kısa sürede ortaya çıkar ve bu kişiler kimse tarafından sevilmez.

6. İş görüşmesinde kişinin temiz, ciddi giyinmesi ve not almak için yanında defter bulundurması gerekir. 

İş görüşmesinde dikkat çekici şekilde ciddi ve ütülü kıyafetler giyinmesi önemlidir. Aynı zamanda iş görüşmesinden hemen önce oratama koku yayacak şekilde yemek yenmemesi önerilir. İşe başvuran kişinin temiz kıyafet ve güzel kokular ile iş görüşmesini önemsediğini ortaya koyması yönetici tarafından dikkate alınacaktır. Aynı zamanda konuşma sırasında kısa notlar almak; işi önemseyen ve geri dönerek soru sormayı ortadan kaldıran garantici bir profil ortaya koyar. Bu davranışlar işveren için artı puan anlamına gelir.

İş görüşmesi nasıl yapılır?
İş görüşmesi nasıl yapılır?

7. Konuşma esnasında beden dilini yanlış kullanmak eksi puana sebebiyet verir. 

Beden dilinin çok ve yanlış kullanılması yönetici tarafından dikkate alınır ve olumsuz olarak değerlendirmeye neden olabilir. İş görüşmelerinden önce beden dilinin ne dozda ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bazı kitaplardan bilgi alınabilir. Beden dilinin yeterli ve iyi kullanılması karşıdaki insanı pozitif etkileme konusunda önemli bir etkendir. Bu durumlarda beden dili ile ilgili bazı tüyolar derlenmiştir. Bu yazılar iş görüşmesinden önce mutlaka okunmalıdır.

8. Kişinin konuşma tarzına ve hitabına dikkat etmesi önemlidir. 

İki kişili konuşmalarda karşıdaki kişinin terbiyesini, modernliğini ve kibarlığını ölçmenin en etkili yolu hitabı ve düşüncelerini cümleye dökme biçimidir. Görüşmelerde özellikle farklı, yerl bir lehçe ile konuşulmaması özellikle önerilir. Karşıdaki işverene kesinlikle “siz” diye hitap edilmeli ve cümleler bu bağlamda kurulmalıdır. İşverenin hanım olduğu düşünülürse daha kibar ve alttan alan bir tavır ile konuşulmalı, iyi kelimeler seçilerek iltifatlarda bulunulmalıdır. Her ortamda hanımlar iltifatlardan hoşlanır. Aynı zamanda sorulan sorularda ve açıklamalarda çok fazla ayrıntı vermeden, açık ve kısa cümleler ile cevaplar verilmelidir. Bunlar konuşma esnasında artı puan sağlayacak detaylardır.

İş görüşmesinde yapılan hatalar
İş görüşmesinde yapılan hatalar

İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

1. Yanlış hitap ve yanlış vücut hareketleri

İşe başvuran kişinin görüşme esnasında yüksek sesle konuşuyor olması veya laubali tavırda cümleler kurması işverenin olumsuz sonuca ulaşmasında en önemli etkenlerdir. Aynı zamanda iş görüşmesi sırasında kişinin vücut hareketleri ve oturma biçimi de yöneticinin dikkat ettiği unsurlar arasındadır. Gevşek biçimde oturan, dik durmayan kişiler eksi puan alan tavırlar sergilemiş olur. Bu nedenle kişinin hitap şekli ve vücut biçimi dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerdir.

2. İyi dinleyici olmamak

İş görüşmesinde işveren görüşme başladığı andan itibaren aynı zamanda kurum ve pozisyon hakkında bilgiler verir. Bu konuda iyi bir dinleyici olmak aynı zamanda kısa notlar almak yöneticinin istediği ve aradığı özellikler arasındadır. Aksine işverenin bahsettiği konu hakkında sonrasında sorular sormak, yöneticinin karşısındaki kişi hakkında iyi bir dinleyici olmadığı düşüncesinin oluşmasına neden olur.

3. Çok ve gereksiz konuşmak

Görüşme esnasında iş başvurusunda bulunan kişinin corulan cevaplara gereksiz bilgiler vermesi ve yersiz olarak cümleleri uzatması yanlış bir davranış biçimidir. Aynı zamanda işverene soru sormak veya cilgi vermek için söz verilmemesi kişiye eksi puan olarak geri dönüş sağlar. Bu nedenle kişinin kendinden bahsederken, sorulara cevap verirken hep kısa ve öz cümleler kurmasına özen göstermesi önemlidir.

4. Umutsuz görünmek, konuşmak

İş görüşmesi esnasında kişinin çok fazla istekli görünmesi karşı tarafa kendine güveninin olmadığını hissettirir. Heyecan, özgüven eksikliği, umutsuzluk gibi duyguları iş görüşmesi sırasında dizginlemek çok önmelidir. Kişinin öncelikle kendisinin işi yapabileceğine ve yeteneklerine inanması gerekir ki bunun sonucunda işveren de kişinin yeterliliğine inanması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın