Kabızlığı Gideren, Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar


Kabızlığa Gideren, Kabızlığa İyi 10 Gıda

Hemen herkesin başına gelen ve ara sıra istemeyerek de olsa maruz kaldığı kabızlık ve tedavi yolları konusunda kabızlık nedir, kabızlık neden olur, kabızlık tedavisi, kabızlığı ne giderir, kabızlığa iyi gelen, kabızlığa iyi gelen, kabızlığa iyi gelen ilaçlar, kabızlık tedavisi gibi ilk akla gelen sorulara yanıt vereceğiz. Umarız açıklayıcı bir makale olur ve faydasını görürsünüz efendim.

Başarısı kanıtlanmış ve kabızlığı gerçekten gidermeye yardım eden 10 gıda hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemizde; kabızlık rahatsızlığı çeken ve hazım sorunları yaşayan okuyucular, yararlı bilgiler bulacaktır. Bir insanda kabızlık kronik hale geldiyse mutlaka bu insanın sindirim -metabolizma sorunları var demektir. Bunun üstesinden gelmek için bir çok insan ilaçlar kullanır ancak ilaçları kestiğinde yine kabızlık geri döner. Bu olayı çözmenin en iyi ve doğal yolu sağlıklı besinler tüketmektir. Bilinçli bir şekilde yemeklerde seçici olmak kabızlığı gidermenin en iyi yoludur. Kişi kendi kendinin doktorudur sözü burada vurgulanmalıdır diye düşünüyoruz. Gerçekten de her insan, bünyesine iyi gelen besinleri çok iyi bildiği gibi; kendisini rahatsız edecek besinleri de çok iyi bilir. Bu noktada kişi, yiyeceği şeyleri özenle seçer ve organik beslenmeye yönelirse mutlaka kabızlığı alt edebilecektir.

İşte kabızlığı gideren 10 besin:

Kabızlığı Gideren, Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar
Kabızlığı Gideren, Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar

Bol Lifli Besinler Tüketin: Kabızlığı gidermek için bol lifli zengin besinler tüketin. Hemen aklınıza geldiği gibi; bol lifli besinlerden kastımız mevsimlik taze sebzeler ve meyveler olacaktır. Bunun yanı sıra kuruyemişler de kabızlığı gidermeye yardımcıdır. Kronikleşmiş kabızlık metabolizma ile ilgili hastalıkların habercisi olabilir.  Her bir 30*50 yaş arası kadın ve erkek günde 31 gram lif tüketmelidir. Yaş ilerledikçe lif oranı da artacaktır. 51 yaşın üzerindeki kadınlar en az 23 gram lif tüketmelidir. Bu oran 40 grama kadar çıkabilir.

Tatlı sevenler için de kabızlığı gideren bir formül de şudur: Ahududu, böğürtlen ve çilek karışımı bir meyve tabağı ya da meyveli yoğurt kabızlığa iyi gelecektir.  Bir fincan taze çilek 3 gr lif içerir  aynı miktarda böğürtlen 7.6 g, ahududu 8 gr lif sağlayacaktır. Çileklerin de kalorisi azdır,  az yağlı krema ile tatlı olarak çilek tüketin kahvaltılık tahıllara çilek karıştırın ve sabah çok iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olun.

En İyi Lif Kaynağı Kayısıdır:

Meyveleri içinde en iyi lif kaynağı olarak kayısı önerilebilir. Çünkü kayısı içerisinde en iyi müshil etki gösteren sorbitol vardır. Sorbitol bir nevi karbonhidrattır.

Kabızlık şişkin ve hazımsız hissetmenize neden olabilir ve daha fazla meyve yerseniz kabızlık tedavisi için yararlı olabilir, çünkü meyvelerde lif de yüksektir. Erik, armut ve elmalar kabızlık için en iyi  iyi seçimlerdir çünkü liflerinin çoğu yenilebilir ve lifler kabuk kısmında bulunur bu nedenle bu meyveleri kabukları ile beraber tüketmek yararlıdır. Çekilmemiş küçük bir armut  kabuğunda veya  elma kabuğunda 4.4 gr lif vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın