Kadınlarda Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Menopoz nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?

Menopoz; her kadının başına gelen orta ve ileri yaşta karşı karşıya geldikleri doğal adet kesintisi ve üreme -doğurma fonksiyonlarının bitmesi anlamına geliyor. Bu nedenle kadınlarda menopoz kadınlarda psikolojik ve fiziksel olarak bir çok etkileri ortaya çıkarır. Avrupa da menopoza girme yaşı 50 iken Türkiye’de bu yaş 45′ e kadar iniyor. Menopozun erken başlamasının bir çok faktörü vardır. Bunlardan biri de ağır yaşam şartları, stres, ağır iş yükü, kötü beslenme olabilmektedir.

Menstrüasyonun kesilmesi ve ovulasyonun durdurulması ve seks hormonlarının ( östrojen ve progesteron ) yumurtalıklarının salgılanmasıyla belirgindir. Menopozun kesin olarak başladığını anlamak için, kadının 12 ay boyunca hiç adet görmemesi yeterlidir. Öncesinde kesik kesik adetler görür. Bir ay görür 3 ay görmez. Sonraki yıl tamamen kesilir. Ovülasyon daha düzensiz olur. Östrojen seviyesi çok farklı olabilir. Bu geçiş dönemlerinde, adet düzensizlikleri ve rahatsız edici semptomlar ortaya çıkar, mesela sıcak basmaları, uyku bozuklukları, ruh hali değişimleri, çabuk sinirlenme, olur olmaz şeylere ağlama vs…

Menopoz nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?
Menopoz nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?

Semptomların yoğunluğu bir kadından diğerine değişir: bazılarının menstrüasyonun kesilmesinden başka bir semptomu yoktur, bazı kadınlarda ise orta ve şiddetli belirtiler görülebilir. Menopozdan sonra, yumurtalıklar artık östrojen salgılamasa bile, adrenal bezler ve yağ dokusu (yağ rezervleri) küçük miktarlarda salınmaya devam eder.

Erken Menopozu tetikleyen nedir?

Her kadın hayatına belli bir miktar oosit, dişi cinsiyet hücresiyle başlar. Tüm oositler tükendiğinde menopoz başlamaz. Bir kadının yaklaşık 30.000 oositi vardır. Sadece 500 tanesi yumurtlama döngüsünden geçer. Menopoz yaşı çoğunlukla genler tarafından belirlenir. Aynı zamanda sağlık durumu, beslenme, stres gibi durumlardan da etkilenebilir. Menopoz eğer 40 yaşından önce gerçekleştiyse bu erken kabul edilir. Erken menopoz, kendiliğinden ortaya çıkabilir veya hastalık, ilaç, cerrahi veya radyasyon terapisi veya kemoterapiden kaynaklanabilir.

Örneğin, her iki yumurtalığın cerrahi olarak çıkarılması, yaş ne olursa olsun menopoza neden olur. Öte yandan, sadece uterusun çıkarılması (histerektomi) menopoza neden olmak için yeterli değildir (çünkü yumurtalıklar östrojen üretmeye devam eder), ancak menstruasyonu durdurur. Kemoterapi veya radyoterapi ile kanser tedavileri, kuralların daha kademeli olarak durmasına yol açabilir. Bu tedavilerin menstrüel siklus üzerindeki etkisi, kuvvetlerine bağlıdır. Kurallar tedavinin durmasıyla geri dönebilir.

Menopoz Belirtileri

Bu semptomlar, bu geçiş döneminde ortaya çıkan hormonal değişikliklerle ilişkilidir, aynı zamanda yaşlanmaya da bağlıdır. Tahmin edilemezler ve aydan aya farklılık gösterirler.

Düzensiz adet kanamaları

Perimenopoz sırasında ortaya çıkan hormonal kararsızlığın yaygın bir tezahürüdür.

Sıcak basması ve gece terlemeleri

Sıcak basmaları genellikle karın veya göğüsten hissedilir. Isı saniyeler içinde boyun ve yüze çıkar. Sıklıkları ve şiddeti bir kadından diğerine çok değişkendir. Bazen çarpıntı ve ter eşlik eder. Kadınların% 50 ila 80’i bunu hisseder.

Gece terlemeleri

vücutta belirgin terleme ile karakterizedir. Geceleri ortaya çıkar ve uykuyu kesebilir. Önemli olan, sıcak basmaları ve gece terlemelerinin, yaşam kalitesini olumsuz etkilememesidir. Etkiliyorsa doktora görünmek gerekir.

Uyku bozuklukları

Her menopoz dönemine giren kadınlarda uyku sorunları bu geçiş döneminde çok yaygındır. Genel olarak, yaş ilerledikçe geceler daha kısalmaya başlar, ve uyku kalitesi azalma eğilimindedir. Hormonal değişiklikler de uykuyu etkileyebilir. Örneğin, gece boyunca uykuya dalma ve sık sık uyanma zorlukları genellikle sıcak basmaları ve gece terlemeleriyle ilgilidir. Bu uyku bozuklukları önemli ölçüde yorgunluk, sinirlilik, duygudurum bozuklukları ve konsantrasyon güçlüğüne yol açabilir.

Ruhsal bozukluklar

Tartışmalı olmasına rağmen, menopoz dönemi, daha büyük bir duygusal duyarlılık dönemi gibi görünmektedir. Sinirlilik, daha sık ağlama eğilimi, duygu durum değişiklikleri, kaygı, motivasyon ya da enerji eksikliği yaşamın bu döneminde en yaygın şikayetlerdir. Menopoz öncesi depresyonu olan kadınlar da bazen daha da kötüleşir.

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik hormonlar nedeniyle ortaya çıkar bu durum, esas olarak seks hormonlarına bağlı olan karmaşık bir insan olgusudur östrojenler ve androjenlerle ilişkilidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan büyük bir araştırmanın sonuçlarına göre, cinsel arzu ve cinsel uyarılma, yıllar içinde azalmaya meyillidir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Yaşam
Ramazanda Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Öneriler!

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer
Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hazımsızlık ve Sindirim Bozukluğu
Sindirim Bozukluğu Neden Olur?

Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kapat