Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri


Kadınlarda saç dökülmesi, bir kadının yaşam kalitesini, öz güvenini olumsuz etkiler çünkü kadınlarda saç bakımı çok çok önemlidir. Bu nedenle kadınlarda saç dökülmesi mutlaka tedavi gerektiren bir olgudur. Kadınlar için bu durum dehşet verici hatta psikolojik tahribat etkisi gösterebilecek kadar önemlidir. Başlarda kellik başlamamışken kadınlarda saç dökülmesi pek ciddiye alınmayabilir ancak dökülme uzun sürerse ve kıl sayısı çok ise bu durumda tedavi görmek gerekecektir. Geçici saç dökülmesi genellikle gebelikle ilişkilidir.

Bir kadında saç dökülmesi normal olarak düşünülmemelidir; Bununla birlikte, teşhis konuncaya kadar sebep takip edilmelidir. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan birçok faktör vardır. Yaşlanma, hamilelikle ilişkili hormonal değişiklikler ve kalıtsal saç dökülmesi gibi durumlar belli bir derece normal olarak düşünülebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri
Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Androgenetik Alopecia merkezi saçlı deri üzerinde tipik saç dökülmesi ile kalıtsal kalıp saç dökülmesi olarak saç dökülmesinin en yaygın türüdür. Kadınların yaklaşık% 20’sinde görülür.

Alopesi Areata; bilinmeyen nedeni ile tekrarlayan bir hastalıktır, bu da saçlı deriden  veya kaşlardan yamalar şeklinde saç dökülmesine neden olur.

Telogen Effluvium ;saç derisinin tamamına saçılmasına neden olan bir durumdur ve kronik olabilir ancak stresli bir olaydan sonra da akut olabilir. Şiddetli diyet eksikliği ve ağır adet kanamalarından kaynaklanan kronik kan kaybı gibi durumlar nedeniyle olabilir.

Loose Anagen Sendromu; normal büyüme döngüsünden önce saç dökülmesine neden olan bir durumdur. Saç normal tarama veya fırçalama ile bile dökülebilir.

Traksiyon Alopesi; zamanla saçlara ve kafa derisine kalıcı zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Kimyasallar; saç şekillendirmesinde kullanılan bazı kimyasallar, zamanla saç ve saç derisine kalıcı zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Scarring Alopecia ; Saç derisinin skarlasmasina bağlı saç dökülmesidir. Yara izi alopesi tipik olarak saç derisinin üst kısmını içerir ve baskın olarak kadınlarda görülür. Durum sıklıkla Afrikalı-Karayipli kadınlarında görülür ve saçın ıslak sıkı örülmesi ile ilişkili olduğu düşünülür. Yara izi alopesi şekli, postmenopozal kadınlarda saç foliküllerinin iltihaplanması ve izleyen yaralarla ilişkili olarak da görülebilir.

Hipotiroidizm kadınlarda saç dökülmesi nedenidir: Tiroid eksikliği inceltme, lokal saç dökülmesi ile ilişkilendirilebilir.

Gebelik : Bu özel dönemde bir takım  hormonal değişiklikler ve gebelik stresleri geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi için Tedaviler

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisine yardımcı olabilecek ilaçlarda birisi de  topik Minoxidil  Finasterid  olabilir. Finasterid hamile olan ya da bir tedavi seyrinde hamile kalabilecek bir kadın tarafından alınmamalıdır. Saç dökülmesini azaltmak için Minoxidil kullanımı, yeniden büyümenin devam ettirilmesi durumunda ömür boyu bir taahhüt olarak görülebilir. Kayıp saçların hepsi geri getirmez ancak bireyden bireye görülen faydalar değişebilir.

Diğer saç dökülmesi tedavileri, kalıcı olmasa da  etkili olabilir. Bunlar arasında saç stillerini değiştirmek, perma yapmak ve boyamak da sayılabilir. Ayrıca saç uzatmak, saç dokumaları kullanmak ve saç tokaları ile  incelen alanları kapamak geçici çözümler olabilir.

Cerrahi -Mikro Foliküler Greftleme ile Kadın Saç Ekimi

Saç ekimi günümüzde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem kadınlarda yüksek başarı oranına sahiptir ve kadınların büyük çoğunluğu sonuçlardan çok memnundur. Bununla birlikte, tüm kadınlar saç ekimi için iyi aday değildir.  Bazı kadınlar cerrahi saç dökülmesi tedavisine diğerlerine göre daha uygundur bazıları ise hiç uygun aday değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın