Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları


Genital kaşıntı, dış genital organların bulunduğu vajina veya genital bölgeyi etkiler ki bu bölgeye vulva adı verilir. Çoğu kadında bazen vajinal kaşıntı, tedavi olmadan da iyileşebilir ancak her kaşıntı böyle değildir. Bu durum; kalıcı Bozukluk, şiddetli tekrarlayan sekresyonun eşlik etmesi halinde ve anormal vajinal akıntıların olması halinde bir problem olarak kabul edilir. Vajinal kaşıntıya yol açan faktörler şöyle sıralanabilir:

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Enfeksiyonlar: bakteriyel vajinozis, kandidiyaz maya enfeksiyonu ve trichomoniasis protozoal enfeksiyonlar kadınlarda vajinal kaşıntı nedenidir. Cilt tahrişi veya alerjik reaksiyonlar, kötü ve kalitesiz kimyasal çamaşır deterjanları, ağartıcılar, kumaş yumuşatıcı maddeler, sentetik lifler, banyo köpükleri, sabunlar, kişisel deodorant, parfüm, hijyenik kadın bağları, boyalar, tuvalet kağıdı içinde ihtiva edilenler gibi, vajina ya da genital bölge ile temas eden, kimyasal maddeler vajinal kremler, irrigasyonlar, prezervatifler ve kontraseptif köpükler vajinal kaşıntı nedenidir. Menopozdan sonra atrofik vajinit östrojen düzeylerinin azalmasına bağlı olarak vajinal epitelyumun incelmesi ve kuruluğuna yol açtığından vajinal kaşıntı sebebidir. Bunların dışında örneğin sedef hastalığı ve liken Sclerosus vajinal deliği etrafında ince beyaz noktalar vajinal kaşıntıya neden olur. Tedavi edilmezse, skar oluşumuna yol açar ve vulva tümör riskini artırabilir. Doktorlar genellikle semptomları araştırmak ve genital bölgeyi ve vajinayı incelemek suretiyle nedenini belirlerler. Kaşıntı birkaç gün sürerse veya bir enfeksiyona (ağrı veya salgı gibi) işaret eden başka belirtiler ortaya çıkarsa, doktora başvurmanız önerilir.

Doktorun Yaklaşımı

Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları
Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları

Doktorunuz kaşıntıların ne zaman başladığını sorar, ayrıca kadının tahrişe neden olabilecek ürünler kullanıp kullanmadığını da soracaktır, bu yüzden pelvik bölgeye odaklanan objektif bir incelemeye devam edecektir. Kadının salgıları varsa, bir örnek alınır, daha sonra incelenir ve analiz edilir. Altta yatan koşul mümkün olan en kısa sürede çözülür. Bazı genel ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Genel Endikasyonlar

İç çamaşırları değiştirmek ve günde bir kez banyo yapmak veya duş almak vajinayı ve genital bölgeyi temiz tutmaya yardımcı olabilir ve tahriş olasılığını azaltır. Daha sık yıkama, aşırı kuruluğa ve kaşıntıya neden olabilir. Kokusuz bir mısır nişastası tozunun kullanılması, alanın kuru kalmasına yardımcı olur. Talcum bazlı tozlar tavsiye edilmez. Bölgeyi normal sıcak suyla yıkamanız tavsiye edilir. Sabun gerekirse, alerjik olmayan bir kaliteli doğal sabun kullanın. Vajina bölgesine diğer ürünler; mesela kremler, samimi deodorantlar veya irrigasyonlar gibi uygulanmamalıdır. Bu genel ilaçlar, kaşınmaya neden olan tahriş edici maddelere maruz kalmayı azaltabilir.

Genital bölgede hidrokortizonun hafif bir rahatlama sağlayacağı için hafif bir kortikosteroid içeren bir krem ​​(düşük doz) uygulamanız önerilebilir. Krem vajinaya sokulmamalı ve sadece kısa bir süre kullanılmalıdır. Şiddetli kaşıntı için, oral bir antihistamin geçici bir rahatlama sağlayabilir. Antihistaminikler ayrıca uyuşukluğa neden olur ve semptomların uykuya müdahale etmesi durumunda-aşırı kaşıntı varsa- yardımcı olabilir. Şiddetli kaşıntı doktor tarafından değerlendirilmelidir.Liken sklerozu, reçete ile alınabilen bir yüksek doz kortikosteroid (klobetasol gibi) içeren bir krem ​​veya merhem ile tedavi edilir. Kaşıntı, kalıcı şiddetli ve tekrarlayan ya da ağrılı veya anormal bir görünüme yol açan veya kötü kokulu ya da enfeksiyon indeksi olan bir sekresyonun eşlik etmesi durumunda, büyük bir problemdir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?
Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?

Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri
Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri

Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?
Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?

Bademciğe İyi Gelen Limon Çayı Tarifi
Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Kapat