Kalp Krizi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?


Kalp krizi Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir, Kalp Krizi Tedavisi

Kalp Krizi Akut miyokardiyal enfarktüsü kaynaklı olarak en sık görülen kardiyovasküler hastalıktır. Dünya genelinde kalp krizi görülme oranı modern yaşamın getirdiği rahatlıkla paralele olarak %43’lere kadar artıyor. Bu korkutucu oranın ana nedeni, enfarktüs tedavi edilmeden önce çok fazla zaman geçmesidir. Kalp krizinden şüphelenilen hastalarda, acil hayat kurtarıcı önlemler alınmalıdır.

Kalp krizi Nedenleri

İnsan kalbi koroner arterler denilen kan damarları ile çevrilidir. Bunlar kalbi kan ve oksijenle beslemektedir. Fiziksel aktiviteye bağlı olarak çalışan kalp kası, tüm organizmanın ihtiyaç duyduğu oksijen miktarının yüzde 5 ila 20’sini gerektirir. Bir çamaşır makinesinin tüplerindeki kireçlenme gibi, yıllar boyunca koroner arterlerde arterioskleroz oluşabilir. Arterioskleroz bir damar içinde bir tıkanma ile sonuçlanırsa , daha az kan kalp kasının besleme alanına akar, etkilenen alan çalışmayı durdurur ve kardiyak output azalır. Bu nedenle kalp krizi, kalp damarlarındaki risk faktörleri etkilendiğinde gelişen yatakların tabanında ortaya çıkar. Depozitlerin sürekli büyümesinin, vasküler tıkanıklığa artan bir daralmaya yol açtığı ve bunun ardından kalp krizini tetiklediği düşünülmüştür. Ancak, bugün bu konsept pek geçerli değildir. Bireysel plaklar, komplikasyonlar nedeniyle özellikle tehlikelidir. Birdenbire kopma ya da deforme olma riski taşırlar. Plak içeriği daha sonra bir kan pıhtısı oluşumuna yol açabilen kan dolaşımı ile doğrudan temas halindedir. Kan pıhtısı küçük kalırsa, kişi hiçbir şey fark etmeyebilir. Pıhtı iyileşme süreçleri ile bağ dokusuna yeniden düzenlenir.

Kalp krizi Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir, Kalp Krizi Tedavisi
Kalp krizi Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir, Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi sırasında ne olur?

Pıhtı damarın büyük bir kısmını tıkarsa, kalp krizi veya kardiyak aritmi ve şiddetli dolaşım bozukluğu durumunda ani kalp ölümüne yol açar. Kan akışının aniden kurumasına bağlı olarak, kalp kası hücreleri bir tür şoka girer. Kan dolaşımı hızla geri alınabilirse hastalar iyileşebilirler. Aksi halde hücreler ölecek ve bir yara izi oluşacaktır. Kalp kasındaki sağlıklı ve hasarlı hücrelerin yan yana olması, genellikle akut miyokard enfarktüsünde kardiyak aritmiye yol açar. Bunlar çok belirgin olduğunda, kalbin pompalama işlevi zayıflar. Normal kalp atışı düzensiz seğirmelere yol açar ve bir kardiyovasküler arrest ile sonuçlanır. Bu durum elektrik çarpmasıyla hemen ortadan kaldırılamazsa, birkaç dakika içinde ölüme yol açar.

Kalp Krizi Belirtileri

Damar içinde daha büyük bir pıhtı ile kan dolaşımı bozulur. Şiddetli göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bazen hastanın kendisinin doğru bir şekilde fark etmediği sessiz enfarktüs oluşur. Bu büyük olasılıkla diyabet -şeker hastası olan kişilerde gerçekleşir. Bununla birlikte, birçok hasta çok hasta için acı vericidir. Ayrıca ölüm kaygısı noktasına kadar yükselebilecek büyük bir huzursuzluk ortaya çıkar. Hasta terler, teri soğuktur. Sıklıkla saniyeler veya dakikalar sonra ortaya çıkan semptomlar geçici olarak reddedilir. Bu tipik semptomlar istirahat halindeyse, tüm bunlar anjina pektorise işaret eder. Önemli bir koroner arterin tam kapanması ile – genellikle ek bir küçük kan pıhtısı (trombüs) ile bir enfarktüs ortaya çıkar. Her iki kol karın, omuzlar arasında ve alt çeneye doğru yayılan şiddetli, uzun süreli göğüs ağrısı ortaya çıkar. Genellikle göğüste bir yanma hissi hissedilir, ayrıca boyunda veya üst karında ağrı oluşabilir. Göğüste kuvvetli sıkışma, yanma veya şiddetli ağrı, ek olarak kusma ; kadınlarda, nefes darlığı, mide bulantısı ve kusma genellikle kalp krizi belirtisidir. Solgunluk ve soğuk ter başlıca kalp krizi belirtileri arasındadır.

Kalp krizi tedavisi

Ne kadar erken süreçte kalp krizi tedavi edilirse, iyileşme şansı o kadar artar. Bu nedenle, bir kalp krizinden şüphelenilmesi durumunda hızlı hareket etmek çok önemlidir ve bu durum hemen doktora bildirilmelidir. Kalp kirizi tedavisinin üç amacı vardır, semptomları ve oksijenlenmeyi iyileştirmek, enfarktüs damarını açmak, prognozu iyileştirmek… Akut miyokard enfarktüsünün tedavisi, kapalı damarın mümkün olan en kısa sürede tekrar açılmasını amaçlamaktadır. İlaçlar ile bir ani pıhtı çözülmesi ya da daha da iyisi, bir kalp kateteri tedavisi ile, kalp kası hasarı küçük tutulabilir. Kardiyak aritmi riski azalır. Çünkü kısa sürede daha fazla kalp kas hücresi ölür ve tehlikeli kalp ritmi gelişebilir, kalp krizi esnasında her dakika önemlidir.

Kalp krizi tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Oksijen arzının iyileştirilmesi yerinde veya ambulansta başlar. Bir hastaneye yatıştan sonra, kapalı damarın açılması için üç ana tedavi alternatifi vardır. Yetmişli yılların sonuna kadar, birincil ilaç tedavisine ek olarak (birincil tromboliz), baypas operasyonu bir alternatif olarak kullanılmaktaydı. Halen de bu durum aynı şekilde devam ediyor.

Balon kullanımı ile stent kullanımı nedir?

PTCA’da tıkanmış koroner damar, sadece daralmış bölgeye stenoz yerleştirilen bir balonla birlikte bir kalp kateteri aracılığıyla açılır optimal damar genişlemesini sağlamak için genellikle stentler kullanılır. Stentler genellikle paslanmaz çelikten yapılmış küçük metal kafes tüplerdir. Onlar balon kateter ile birlikte kullanılır ve kasıktan girilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, akut PTCA kullanılamaz. Birçok koroner arterler darlığın çeşitli yerlerde olması bu metodun geçersiz olmasına yol açar. Damar yolu da kasık arasından girildiğinde sınırlı yollardır. Bazı damarlar bu yol üzerinde olmayabilir ve tıkalı olabilir. bu durumda gerekli olan şey cerrahi operasyondur.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın