Kalp Yetmezliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Kalp Yetmezliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Hayatımızda belkide en yüksek derecede hayati önem arz eden kalp yetmezliği ve tedavisi konusunda sizlere kalp yetmezliği neden olur, kalp yetmezliği tedavisi hakkında önemli bilgiler aktaracağız. Kalp yetmezliği korkusu strese neden olur çünkü en önemli organımız kalbimizdir.  Stres kalp için iyi değildir hatta en büyük düşmanıdır da diyebiliriz. Konjestif kalp yetmezliğinde yaşam beklentisi kişisel sağlık durumunuza bağlıdır. En iyi kalp yetmezliği tedavisini elde etmek için en iyi doktorlara görünmeniz gerekir. Diyabet ve yüksek tansiyon Konjestif kalp yetmezliğine yol açar. Bu birinci evredir. İkinci evrede  genellikle bir elektrokardiyogramda sistolik kalp yetmezliği bulguları olabilir. İşte o zaman kalp yeterince kan pompalayamaz. Evre II, daha önce bir kalp krizi veya kapak hastalığı geçirmiş olan kişileri içerir.

Evre III: Bu aşamada, nefes darlığı ve egzersiz yapamama gibi belirtiler artı yorgunluk görünür.

Evre IV: Bu gelişmiş aşama genellikle ameliyat gibi daha ciddi tedavilere ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Bütün bunlar oldukça korkutucu geliyor olabilir.  Ancak, korkunun stres oluşturduğunu hatırlamak zorundasınız. Ve stres kalp için iyi değildir. Bazıları 10 yıl içinde ölebilir.

Kalp Yetmezliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp Yetmezliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fark etmeniz gereken en önemli şey, bu işte yalnız olmadığınızdır. Bir takım olarak doktorlarınızla birlikte çalışırsanız kalp yetmezliği tedavisinde yol alabilirsiniz.

Tabii, tıbben ve fiziken konuşursak, herhangi bir tedavi almadan , konjestif kalp yetmezliği yaşam beklentisi sınırlıdır. Kişisel tedavi planınızı takip edin, seçeneklerinizi araştırın, diyetinizi izleyin, gerekirse kilo verin, ilaçlarınızı zamanında alın.

Bunu yapmak, kalp kaslarınızı daha uzun süre sağlıklı tutar ve kalp kaslarınız daha sağlıklı olurlar, daha uzun yaşarlar. Hastalığımıza dikkatli ve tutarlı tedavi uyguladığımızda kalp yetmezliği korkulu rüyamız olmaktan çıkabilir.

Kilo Vermek Süreci Ters Çevirir.

Kalp yetmezliği olan hastalar, tam bir diyet programı uygulayarak kilo verirlerse süreci tersine çevirebilirler. Her bir kilo, kalp için yüktür ve bu kiloların verilmesi kalbi rahatlatır. Bu yaklaşımla kilo vermek de zor olmaz. Çünkü kalbin sağlığı söz konusu olduğunda kişi bir çok abur cuburdan feragat edebilir.

Kalp yetmezliğini Tetikleyen 4 Faktör Vardır:

  • Fazla kilolar
  • Diyabet
  • Yüksek Tansiyon
  • Yaş

Bunlara stres de eklenebilir. Fazla kilolar diyet yaparak verilebilir. Diyabet sürekli ilaç alımı ile kontrol altına alınabilir. Yüksek tansiyon kronik bir hastalık olduğundan sürekli ve düzenli ilaç alımı ile ve tabi tuzsuz diyetle kontrol edilebilir. Geriye kalan faktör yaş faktörüdür ve bunun için bir şey yapılamaz. Stres ve beslenme alışkanlıklarını düzenlemek- egzersiz yapmak kişiye bağlıdır. Her ne kadar organik beslenilir ve ne kadar düzenli spor yapılırsa, kişi kötü alışkanlıklarını da bıraktığında ve uygun tedaviyi aksatmadan sürdürdüğünde kalp yetmezliği kabus olmaktan çıkabilir. Özetlersek kalp yetmezliği hastaları ciddi bir bakım ve özen isterler. Yaşam konforunu arttırmak için düzenli ilaç alımı –sağlıklı beslenme ve egzersiz ve kötü alışkanlıkları bırakmakla hastalığın üstesinden gelebilirler.  Kalp yetmezliği tedavisi son aşamada ameliyat gerektirir ki ; teknolojinin gelişmesi ile beraber kapakçıklar “domuz kalp kapağı “ ya da “metal kapak” ile değiştirilmektedir. Metal kapaklarda ömür boyu kan sulandırıcı kullanma zorunluluğu vardır ancak domuz kalp kapağı olayında bu şart değildir. Dez avantajı ise ömrünün 5 yıl ile sınırlı olabileceğidir. Metal kapaklar daha uzun süre dayanırlar. Metal kapaklar ilk kez takıldıklarında hastalar, metal sesini duyduklarını ve saat tıkırtısına benzer ses duyduklarını ifade ederler ancak zamanla içeriden gelen bu sese alışırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın