Kansızlık Belirtileri Nelerdir?


Anemi, kansızlık belirtileri kendini rahatlıkla belli eden bir hastalıktır. Anemi vücuttaki kimyasal maddelerin dengesinin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Kansızlık olarak tanımlanan bu durumu anlamak için ilk olarak kanın yapısını incelemek gerekir.

Kanımız alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), proteinler ve de trombositler (pıhtı hücreleri) olarak 4 ana unsurdan meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri ise kemiklerin içinde bulunan ilikler tarafından üretimi yapılır. Kan hücreleri burada üretilir ve vücutta dolaştıktan sonra bu bölgeye tekrar gelerek, yeni kan hücreleri ile değişir ve yeniden vücut dolaşımına geçer.

Kırmızı kan hücrelerinin yapısını inceler isek, bu kan hücrelerinde oldukça önemli olan hemoglobin bulunur. Solunum organından dokulara oksijen taşıyan, dokulardan ise solunum organına karbondioksit ve proton taşıyan proteinin ismidir. Hemoglobin, bir oligometalopretindir. Yapısında 4 tane demir atomu bulunur. Bulundurduğu demir miktarı yapının %0,33’üne tekabül etmektedir. Yapısında bazik aminoasitler -özellikle histidin- bulunur. Hemoglobin; α (alfa), β (beta), ɣ (gama) ve δ (delta) olmak üzere birbirine kovalent olmayan bağlarla bir arada tutunmuş 4 polipeptid zinciri içerir.

Hemoglobinin ana görevi ise dokular ve akciğer arasında ki oksijen ve karbondioksit taşınımını sağlamaktır. Nefes aldığımızda akciğerlere giren hava işlenerek kanda ki bulunan hemoglobine bağlanır. Bu bağlanma olayına ise oksihemoglobin denir. Hücrelere ulaştığı zaman ise hücrelerin işlediği oksijen karbondioksit olarak geri alınır. Bu sebeple atar damarlarda kan parlak kırmızı, toplar damarlarda ise koyu kırmızı rengindedir.

Kansızlık Belirtileri

İlk olarak şunu açıklamak istiyoruz. Kansızlık, adından da anlaşıldığı gibi vücutta yer alan kan miktarının azalması anlamında değildir. Kan hücrelerinin kimyasal yapısının olduğunundan farklı değerler almasıdır.

Kansızlık belirtileri incelerken, hangi sebep ile yani kanın yapısında ki hangi kimyasal madde nedeni ile oluştuğunu incelemek gerekir.

Demir eksikliği ve Kansızlık belirtileri

Demir eksikliğinin birçoğunda belirgin bir bulgu gözlenemez. Bulgular ise sadece yapılacak olan kan tahlilleri sayesinde oluşabilir. Eğer demir eksikliğine dayalı kansızlık var ve ilerlemiş ise aşırı halsizlik, yorgunluk, iştah azlığı, ara ara kabızlık veya sürekli kabızlık gibi bulgular gözlenebilir. Fiziksel olarak yapılan spor ve hareketli işler de nefes alma güçlüğü, çabuk yorulma gibi bulgular oluşabilir.

  • Baş dönmesi,
  • Kulak çınlaması,
  • Ağız kenarlarında çatlaklar,
  • Tırnakların şekillerinin değişmesi, tırnak çatlamaları,
  • Yutkunma sırasında zorlanma,

Demir eksikliği yaşayan çocuklar ise yaşıtlarına göre daha hantaldır. Çabuk yorulur, koşmak istemez, davranış bozuklukları görülür. Bağışıklık sistemleri zayıflar, az yemek yerler.

Bebeklerde Kansızlık ve Demir eksikliği belirtileri

Bebekler de sık sık görülebilen bir hastalık türüdür. Bebeklerde özellikle yeni çiftler bunu fark etmekte güçlük çekebilir. Ama gözlenen belirtiler ise iştahsızlık, huzursuzluk, fazlası ile neşesiz olması ve uyku düzeninin bozulması gözlenen en temel belirtilerdir.

B12 Eksikliğine Bağlı Kansızlık

B12 vitamini eksikliğinde ellerde, ayaklarda karıncalanma, dokunma hissi zayıflığı, sakarlık, kol ve bacaklarda normal dışında sertleşme ve unutkanlık temel belirtileridir. B12 eksikliği anemi tedavisinde izlenecek yola göre değişmektedir. Eğer vücutta B12 depoları boşalmış ise doktor büyük ihtimalle B12 enjeksiyonu uygulayacaktır. Eğer düzey ileri seviye de değil ise ağız yolu ile alınan tabletler de duruma göre önerilebilir.

Kronik Kurşun Zehirlenmesine Bağlı Kansızlık

Kurşun zehirlenmesi önemli bir zehirlenme türleri arasındadır. Belirtileri ise diş etlerinde mavi veya siyah bölgeler, karın ağrısı, kabızlık, kusma eğer durum ilerlemiş ise nöbet atakları dahi olabilmektedir. Kurşun zehirlenmesi pek görünen bir zehirlenme türü değildir. Genellikle kurşun ile ilgili işlerde çalışan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır.
[reklam1]
Kırmızı Kan Hücresi Yıkımına Bağlı Kansızlık

Tıp dilinde ki tabiri hemoliz olan kırmızı kan hücresi yıkımı kronik ve ani olarak iki bölümde incelenmektedir.

Kronik kırmızı kan hücresi yıkımı nedeni ile oluşan anemi belirtileri ise ciltte ve göz aklarında manasız sararma, kahverengi veya kırmızı renginde idrar, bacakta oluşan ülser ve bebeklerde oluşabilecek büyüme geriliğidir.

Ani kırmızı kan hücresi yıkımında ise bu belirtilere ek olarak nöbetler, cilt altında oluşan morluklar ve karın ağrıları meydana gelmektedir. Tedavisi ise folat takviyesi, demir değişimi, kan nakli gibi tedavi yöntemleri izlenebilmektedir.

Orak Hücreli Anemi

Ailevi bir rahatsızlık olarak bilinen orak hücreli anemi de ise kırmızı kan hücreleri orak veya hilal şeklinde oluşmasıdır. Diğer kırmızı kan hücrelerine oranla daha sert ve yapışkan bir yapıya sahip olduğu için damarlarda birikerek kan akışını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Organlara yeterli kan ulaşmadığı zaman büyük hasarlar oluşabilmektedir.

Belirtileri ise halsizlik, sık yaşanan enfeksiyonlar, çocuklarda gelişim geriliği, özellikle eklem bölgelerinde ağrı, karın ve bacaklarda şiddetli ağrılar belirtileri arasındadır.

Kansızlık Tanısı Nasıl Konulur?

Yukarı da ki belirti ve belirtilerden şüphelenir iseniz, bir iç hastalıkları doktoruna görünerek, kansızlık ile ilgili test yapmasını istemeniz ile bu yol başlamaktadır. Yapılan testler sonucuna göre doktor kansızlık teşhisi koyabilir veya bir belirtinin olmadığı kanaatinde bulunarak müjdeli haber verebilir. Fakat bazen aynı testi birden fazla isteyebilir ya da istediği testlerin daha fazlasını isteyerek, teşhisi daha geliştirerek işi netleştirmek isteyebilir.

Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık hastalığın türüne ve aşamasına göre tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri ilk olarak ilaç ile başlar ve ilerlemeye başlar. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmayın. Eğer gereksiz ve bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanır iseniz hastalığınızı ilerleyebilirsiniz daha ileri gitmek gerekirse geri dönüşü olmayan yollara dahi sebep olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın