Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün 2018?

Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün 2018?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Vatani görev askerlik kaç gün, kısa dönem askerlik kaç gün veya kısa dönem askerlik kaç ay sorusunu merak eden askere gidecek gençlere bilgi vermek amacı ile araştırmalarımız sonucu size bu makaleyi hazırladık. Kısa dönem askerlik kaç gün ve kısa dönem askerlik kaç ay diye sorular sorularda, uzun dönem askerlik ile arasında bir fark olduğu bilinmektedir.

Kısa dönem askerlik de gün hesabı yapmak doğru değildir. Askerlik her zaman ay üzerinden hesaplanır. Bu nedenle kısa dönem askerlik 6 aydır. Askerlik bu süreden kısa veya uzun sürmesi size bağlıdır. Eğer izinleri kullanmaz ve ev iznine çıkmaz iseniz bu süre oldukça kısalabilir. Yani evci izni 1111 Sayılı Askerlik kanununa göre her ay için 2 gün olarak belirlenmiştir. Kısa dönem askerlik 6 ay olduğu için toplamda 12 günlük bir izin hakkınız vardır. Bu hakkı kullanmaz iseniz askerliğiniz 5 ay 18 güne kadar kısalabilir. Bunun yanı sıra askerlik süresinde yol izinleri mevcuttur. Bu yol izinleri ise askerlik süresine dahil edilir. Acemi birlikten usta birliğe gideceğiniz zaman sizi gönderdikleri yol 1 günlük mesafe de ise 2 gün sayılır. Bunun yanı sıra askerlikten tezkere alacağınız zaman nüfusa kayıtlı olduğunuz memleketiniz ne kadar uzak ise ona göre de izin verilerek askerliğinizden bu süre düşülür. Yol izni ise maksimum 3 gün olarak belirtilmiştir.

Reklam Alanı

Kimler Kısa Dönem Askerlik Yapabilir?

Bu askerlik, uzun döneme oranla daha kısa olduğu için bir farklılığı mevcuttur. Bu farklılıklar ise:

  • 4 yıllık üniversite mezunu olmak,
  • Kabul edilen 4 yıllık ve dengi yurtdışı yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak,

olarak adlandırılabilir. 2 yıllık üniversitelerden mezun olan kişiler uzun dönem askerlik yapmaktadırlar. Bu nedenle sadece 4 yıllık veya dengi fakülte mezunları kısa dönem askerlik yapabilir. Uzun dönem askerlik ise 12 aydır.

Kaynaklar

http://www.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/askeralma/1.3.1111.pdf

Bir önceki yazımız olan 15 Tatile Kaç Gün Kaldı, Ara Tatil Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz