Köy Tarhanası Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir, Tarhana Çorbası Yapımı


Tarhana çok hassas ve özel bir gıda tüketim malzemesi olduğu için hazırlanması da o derece özen ve dikkat gerektirmektedir. Özellikle de tarhana çorbası eskiden beri ecdatlarımızdan bizlere kalan Anadolu yemeklerimiz arasında yegane mirasımızdır ve öz kültürümüz arasında yer alır. Nasıl ki ayran bir milli içkimiz ise tarhana ve tarhana çorbası da öz milli yemeğimizdir diyebiliriz. Adeta hastalara şifa, dertlilere deva niteliğindedir. Öyle ki özellikle de kış aylarında sabah, öğle, akşam kısaca günün her saatinde ister suyunu içebilir isterseniz de çorbasını içebilirsiniz. Tarhana ve tarhana çorbası hastalara şifa, dertlilere devadır bir nevi. Bizce çorba girmeyen eve doktor girer desek abartmış olmayız. Özellikle de kış aylarında yenen, içilen tarhana çorbasının ana malzemelerinden olan tarhananın hazırlanışı ve tarhana için gerekli olan malzemeler hakkında ziyaretçimizden gelen bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Tarhanamızın yapılışına, hazırlanışına geçmeden önce tarhana yapımı için gerekli malzemelerden kısaca bahsedelim.

Malzemeler:

1. Süzme Yoğurt
2. Yarma Buğday
3. Tuz
4. Un

Öncelikle Malzemelerden Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır? Kısaca ondan bahsedelim.

Köy Tarhanası Nasıl Yapılır?, Malzemeleri Nelerdir? Tarhana Çorbası Yapımı
Köy Tarhanası Nasıl Yapılır?, Malzemeleri Nelerdir? Tarhana Çorbası Yapımı

Evet burada özellikle dikkat edilmesi geren husus tarhana yapımında kullanılacak olan yoğurdun köy yoğurdu olmasıdır. Marketlerdeki satılan yoğurtlar koruyucu katkı maddeleri bulundurduğundan dolayı tarhana yapımında kullanılmaması tavsiye edilir.

Köy Tarhanasının Yapılışı: Bir gün öncesinden yoğurt acı suyundan arınması için bez çuvala koyulup bir gün boyunca bekletilip süzülür. 1 gün sonra büyükçe bir kazana boşaltıp yarma buğday ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra katılaşıncaya kadar yoğun ateşte bekletilir ve dibini tutmaması için sürekli karıştırılır. Belirli bir kıvama geldikten sonra ateşten indirilir tuz ve un ilave edilerek iyice bir karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi tarhanaya çanak şekli verilerek tepsilere dizilir ve kurumaya bırakılır. Kuş ve böceklerin erişemediği temiz bir ortamda yaklaşık 1 hafta kurutulur. Kuruma esnasında her gün bir defa alt üst çevrilerek tüm bölgelerin kuruması sağlanır. Öyle ki kemik gibi kupkuru hale gelinceye kadar kurutulmalıdır. Yazın kurutulan tarhana kışın çorbası yapılmak üzere nemsiz, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda saklanır.

Kurutulmuş Tarhanadan Yapılan Başlıca Yemeklerden Bahsedelim:

Tarhana Çorbasının Yapılışı ve Malzemeleri:

1. Kurutulmuş Tarhana
2. Nohut
3. Tuz
4. Sarmısak
5. Yağda Yakılmış Nane

Köy Tarhanası Nasıl Yapılır?, Malzemeleri Nelerdir? Tarhana Çorbası Yapımı
Köy Tarhanası Nasıl Yapılır?, Malzemeleri Nelerdir? Tarhana Çorbası Yapımı

Tarhana Çorbası Yapılışı: Bir gün öncesinden bir miktar tarhana ve nohut ayrı ayrı kaplara konarak soğuk suda ıslatılır. Suda bekletilen tarhana süzüldükten sonra derin bir tencereye konur ve kaşık yardımı ile ezilir, dikkat edin nohut değil sadece tarhana ezilir. Sonrasında soğuk su ilave edilerek ıslatılmış nohut ilave edilir. Ortalama 1 – 1,5 saat ateşte sarı renge gelinceye kadar kaynatılır. Daha sonra tuz ve ezilmiş sarımsak ilave edilir. Son olarak da sos için yağda kızartılmış nane üzerine terbiye edilir. Ve daha sonra tarhana çorbamız yenmek üzere servise hazırdır. Afiyet olsun…

Tarhananın Soğan İle Kavrulması:

Malzemeler: 1. Tarhana, 2. Soğan, 3. Tuz

Yapılışı: Tarhananın kurutulmadan önce soğanla karıştırılarak yağda kavrulması oldukça lezzetlidir. Öncelikle tarhananın kurutulmamış olması gerekmektedir. Daha sonra soğanı bir tavada öldürerek üzerine tarhana ilave edilir. Daha sonra ise bir miktar tuz ilave edilerek iyice bir karıştırılır ve pişirilip yenilebilir. Afiyet Olsun…

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın