Kronik Mide Bulantısı Neden Olur?


Kronik olarak mide bulantısı, sabit veya sürekli yinelenen bulantı kötü veya temiz olmayan gıda tüketimi sonucu ortaya çıkabilir. Bu bir fonksiyonel bozulmadır. Ama eğer bu durum sürekli olursa kronik mide bulantısından söz edilir. Kronik Bulantı genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkar, bu nedenle kronik mide bulantısı olan bazı hastalar, deneyimleri hastalandıklarını gösterdiği için, doğrudan yeme korkusu geliştirirler. Bazıları kronik mide bulantısını anoreksik oldukları düşünülen noktaya götürürler. Çoğu hasta, üst karın ortasında mide bulantısını hisseder. Aslında, mide sola ve daha ileriye doğru yer almaktadır. Her halükarda, deneyiminizdeki kronik bulantı, kaslardan ve hatta bağ dokusundan dolayı da olabilir. Mide bulantısı stres ile daha da şiddetlenir. Mide bulantısı ve kusma sıklıkla migren ile birlikte görülür Aynı zamanda baş ve boyun kaslarında ve üst karında gerginlik vardır. Mide bulantısı genellikle iştah kaybı ile ilişkili hoş olmayan bir üst abdominal duyum olarak tanımlanır. Bazen alt farinkste (hipofarinks) bir baskı veya nöbet hissi vardır. Mide bulantısı artarsa, artan salivasyon (hipersalivasyon) ve bulantı oluşur. Mide bulantısı ve kusma beyindeki kusma merkezi tarafından kontrol edilir. Kusma merkezinin hafif bir uyarımı muhtemelen bulantı nedenidir. Artan aktivasyon kusmaya neden olur. İndükleyici uyarıcılar doğada oldukça farklı olabilir: mide bulantısı, şiddetli ağrı, şok , mide-bağırsak enfeksiyonları, intrakraniyal basıncı, ilaçlar, toksinler veya vestibüler sistemi bozukluğu artışı iç kulak hastalıkları mide bulantısı nedeni olabilir.

Mide Bulantısının Çeşitli Nedenleri

Gıda zehirlenmesi: İshal spazmodik karın ağrısı mide bulantısı ve kusma, gıda zehirlenmesine işaret edebilir. Tetikleyiciler, diyet yoluyla emilen toksinlerdir. Bakteri toksinleri örneğin salmonella veya stafilokok mide bulantısı yapar, bazen de diğer organizmalardan (mantar toksinleri gibi) veya kimyasal toksinlerden (kurşun, bakır , çinko, vb.) gelen toksinler nedeni ile mide bulanır. Mide bulantısı ve kusma, ilaçlar, karbon monoksit veya pestisitler ile zehirlenme gibi diğer zehirlenmelerde de ortaya çıkabilir.

Kronik Mide Bulantısı Neden Olur?
Kronik Mide Bulantısı Neden Olur?

Alkol ve nikotin: Alkol ve nikotin vücut için toksin etkisi yapar. Doz, istenen etkilerle (stimülasyon, sedasyon, gevşeme gibi) ya da zehirlenme semptomlarının ortaya çıkıp çıkmadığını belirler. Hafif vakalarda bunlar mide bulantısı, kusma ve sinirlilik halini içerir . Şiddetli alkol veya nikotin zehirlenmesi durumunda, konvülsiyonlar ve bilinç rahatsızlıkları hatta koma ortaya çıkabilir.

Kafein : Bulantı, kusma, sinirlilik ve terleme ve muhtemelen konsantrasyon problemleri ve titreme fazla kafein alındığında ortaya çıkar.

İlaçlar: Aşırı dozda ilaçların yanı sıra mevcut ilaç bağımlılığında ilaçların geri çekilmesi, bulantı, kusma bariz bir şekilde mide bulantısına neden olabilir.

Akut karın Ağrıları: Bu tür ağrılar ani ve şiddetli bir tehdit oluşturan semptomların kompleksidir. Karın ağrısı ve bulantı, kusma, terleme, gibi bitkisel semptomlar yüksek kalp atış hızı ve kan basıncı düşüşü görülebilir… Bir akut karın ağrısı apandisit , bağırsak tıkanması , biliyer kolik , vb nedenlere bağlı olabilir. Görüldüğü gibi mide bulantısı bir çok hastalığın ortak paydası olduğundan, mide bulantısı sürekli ise nedenlerinin araştırılmasında yarar vardır.

Gıda intoleransı: Bulantı ve bazı gıdaların tüketiminden sonra muhtemelen kusma görülebilir. Örnek vermek gerekirse laktoz intoleransı , fruktoz intoleransı ve bağışıklık mekanizmasını kapsayan intolerans reaksiyonları mide bulantısı neden olur sorusuna cevap olarak verilebilir. Mide kanseri belirtileri arasında ağızda çok kötü bir tat ve koku oluşması, mide ağrısı şişkinlik -gaz, iştahsızlık ve kilo kaybı sayılabilir.

İrritabl bağırsak sendromu : Tekrarlayan bulantı, karın ağrısıyla iştah kaybı ve ishalden kabızlığa dönüşme, irritabl, mide bulantısının olası belirtileridir.

Apandisit : Apandisit varsa karnın sağ alt karın bölgesinde ağrılar gelir ve gider. Bu ağrılar soldan başlayarak hastayı yoklar. Son aşamada alt sağ tarafta şiddetli ve sürekli ağrılar görülür. Apandisit cerrahi operasyon gerektiren bir olgudur, ilaçla tedavi edilemez.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın