Marka Tescili Neden Önemlidir?


Teknolojinin gelişmesi, ulaşımın ve haberleşmenin kolaylaşması ile beraber, ürünlerin pazarlanması oldukça kolay bir duruma gelmiştir. İç pazarda ve dış pazarda satılan malların rahat pazar da yer alması için marka tescili gerekli bir hal almıştır. Üretilen ürünler pazarlanması sırasında ürünün markasının tescilli olması, markanızın diğer kuruluşlar tarafından kullanmasını engelleyecektir. Bu da sizin ürününüz ve pazarda ki yerinizi daha rahat bir şekilde korumanızı sağlayacaktır.

Dünya piyasalarında özellikle fason yolu ile piyasalarda yer edinen bir çok firma bulunmaktadır. Bu işletmeler piyasalarda yerlerini alabilmek için marka tescili yaptırmak zorundadırlar. Rekabet için bir markanın bulunması gerekir. Markanızın yer almadığı bir piyasa da tutunma olasılığınız yok denecek derece de azdır. Bir işletmenin pazar da yer almasının en önemli sebeplerinden biri ise markadır. Marka şirketin reklam yüzü gibidir. Eğer markanız olmaz ise büyüme olasılığınız olmayacağı gibi, firmanızın kurumsallığı da olmayacağı gibi büyüme ihtimaliniz de azalacaktır. Bu sebeple marka tescili tüm firmalar için önemlidir. Markanın ne olduğu değil, piyasalarda yer alıp almadığı önemlidir. Eğer piyasalarda önemli bir yerlere gelmek istiyorsanız, üretilen ürünün veya ürün gruplarının bir marka altında toplanması ve bu marka adında satışa sunulması gerekmektedir.

Marka tescili işlemlerinden önce hedef pazarın ve ürünün satılmaya sunulacağı global pazarda markanın olup olmadığı ve alınabilirliği kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı marka veya birbirine çok benzeyen markayı tescil ettirmek, ürünün kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, ürünü piyasa da tutulmasını sağlamak bir yana ürünü piyasa da kopya veya benzer bir nitelikle sınıflandıracak ve ürünün piyasa dan çok hızlı bir şekilde yok olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle tescil sırasında seçeceğiniz markanız ürünün kalitesi kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın