MCV Nedir? MCV Değerleri Nasıl Olmalıdır?


Mcv Nedir? Mcv Yüksekliği, Düşüklüğü, Belirtileri ve Normal Değerleri

MCV, kan üzerinde yapılan, kırmızı kan hücrelerinin yani al yuvarların hacmini, boyutunun ölçülmesi işlemidir. Yapılan tam kan testi neticesinde kanda mevcut olan kırmızı kan diğer bir deyimle alyuvarların ortalama büyüklüklerini gösteren değer olarak da tanımlanabilir. Alyuvarların mevcut hacimlerinin ortalama değerin üzerinde ya da altında olması durumunun söz konusu olması bir hastalığın söz konusu olabileceğinin işareti olabilmektedir.

Mcv Normal Değerleri

1 ile 3 günlük bir bebeğin normal MCV değerleri 95 ila 121 fl aralığında,

1 aylık yeni doğan bir bebeğin 85 ila 123 fl aralığında,

6 aylık ile 2 yaş aralığındaki bebeklerin 70 ila 86 fl aralığında,

6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklarda 77 ila 95 fl aralığında,

12 ila 18 yaş aralığındaki erkeklerde 78 ila 98 fl aralığında,

12 ila 18 yaş aralığındaki bayanlarda 78 ila 102 fl aralığındadır.

Mcv Düşüklüğü

MCV düşüklüğünü alyuvarların olmaları gereken ideal boyutlardan küçük olması şeklinde anlamalıyız. MCV değerleri yapılacak tam kan tahlili sonucunda ortaya çıkar. Yapılan tahlil sonucunda normal değerlerin altında boyutlara sahip alyuvarların söz konusu olması MCV düşüklüğünün en önemli göstergesidir ve tam kan sayımı testi ile teşhisi konulabilir. MCV düşüklüğü durumuna mikrositik anemi ismi verilmektedir.

Bu hastalığın en önemli nedenleri; B6 vitamini eksikliği, demir eksikliği anemisi, kurşun zehirlenmesi, Talasemi, çeşitli sebeplerle yaşanan kan kaybı, ülser ve kronik bir hastalık yaşanması gibi durumlardır.

MCV Nedir? MCV Değerleri Nasıl Olmalıdır?
MCV Nedir? MCV Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Ancak unutmayın ki MCV değerleri tek başına bazı hastalıklara teşhis koyabilmek için yeterli değildir. MCV değerlerinin RDW değerleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Kan da bu gibi düşüklüklerin olması oldukça kötü bir durumdur. Bu nedenle bu gibi düşüklüklerde hemen hastaneye giderek doktora gözükmeniz gerekir. Zaten bu kan sonucunu herhangi bir sebeple kolay kolay fark etme ihtimaliniz bulunmamaktadır. MCV düşüklüğü insan da oldukça farklı hastalıklar çıkmasına sebep olur. Bu etmenlerden kurtulmak için ve sağlığınızı iyi bir şekilde korumak için sık sık muayene olmanız da fayda vardır.

En önemli hastalıklar kan hastalıklarıdır. Çünkü vücudu kan hücreleri beslemektedir. Eğer kanda bir hastalık olur ise bütün vücudunuza dağılma olasılığı oldukça fazla olacaktır.

Diğer Sağlık haberlerimiz için TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın