Mide Ülseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?


Mide Ülseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Mide Ülseri Neden Olur?

Mide ülseri başka bir ifadeyle gastrik ülser en sık mide-bağırsak hastalığı olarak bilinir. İnsanlarda mide mukozası yeterince agresif gastrik aside karşı korumalı değildir bu nedenle mide ülseri daha çok ortaya çıkar. Sıklıkla, Helicobacter pylori bakterisi nedeni ile oluşur. Mide ülseri nasıl tedavi edilir. Gastrik ülserde mide mukozası tek bir yerde lokal olarak hasar görür. Gastrik ülserde mide duvarının daha derin tabakaları da hasar görebilir.

Hastalarda;

Üst karın ağrısı, kusma, bazı gıdalara karşı uyumsuzluk, kilo kaybı, mide kanaması

Çoğu zaman üst karındaki mide ülseri baskı yapar ve acı verir . Birçok hasta için, yemek yemek zorlaşır. Mide ülseri olan hastalarda kusma ve belirli yiyecekleri tolere edememe gibi şikayetler ön plandadır. Yine de gıdaların mide ülseri hastalarına tesiri kişinin yapısına kilosuna yaşına bağlı olarak değişebilir. Yemek yeme yetisi azalınca kilo kaybı da kaçınılmaz olur. Gastrik ülser herhangi bir semptom göstermezse doktor bunu genellikle diğer araştırmalar bağlamında görebilir. Gastrik ülser (mide ülseri) çeşitli nedenlere bağlı olabilir bunlar endojen ve dış faktörlerdir. Tüm gelişimsel mekanizmaların ortak noktası, mide mukozasının agresif ve koruyucu mekanizmaları arasındaki dengesinin bozulmasıdır. Tüm midenin iç kısmını kapsayan mide mukozası mide suyunu üretir.

Mide Ülseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Mide Ülseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mide bezlerinin hücreleri için meydana sindirim süreci gerekli salgıları ve enzimleri üretir. Bunlar mide asitleri ve bir takım biyokimyasal süreçlere katılan proteinlerden oluşur. Mide hareketlerinde peristaltik bozukluklar da görülebilir. Bu durum şu anda majör gastrik ülser nedenleri olarak tartışılmaktadır. Mide çıkışının önündeki bölge (antrum) ve doğrudan mideye bitişik duodenum arasındaki hareket koordinasyonu ile özel bir rol oynar. Böylesine rahatsız edici bir harekete sahip olanlar için, katı yiyecekler sadece mideden boşalırlar. Aynı zamanda, safra ile karıştırılmış olan yiyecekler duodenumdan mideye geri akar. Bu mide mukozasını safra asitlerine maruz bırakır. Bir mide ülseri ortaya çıkabilir. Mide ülseri olan bazı kişiler daha az epidermal büyüme faktörü üretirler. Bu, gastrik mukozal hasarın onarımını destekleyen ve gastrik asit üretimini engelleyen spesifik bir proteindir. Bu büyüme faktörü eksik ise, mide ülserleri ortaya çıkar.Gastrik ülsere neden olabilen nadir endojen faktörler arasında Zollinger-Ellison sendromu ve hiperparatiroidizm sayılabilir.

Mide Ülserini Tetikleyen Faktörler:

Nikotin ve alkol alımı müde ülserini tetikler
Nikotin ve alkol tüketimi ile mide ülserlerinin gelişimi arasında doğrudan bir ilişki henüz tam olarak belirlenmemişse de alkol ve sigaranın hücre yapısını bozduğu bilinmektedir. Sigara içmek gece gastrik asit üretimini teşvik eder. Yüksek oranda alkol, midede yüzeysel mukozal inflamasyonlara yol açar. Hem nikotin hem de alkol agresif faktörler ve koruyucu faktörler arasındaki dengeyi bozabilir.

Helicobacter pylori Bakterisi

Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonal kronik gastrite neden olabilir. Aşağıdaki hastalıklar veya komplikasyonlar mide ülserlerinin gelişimini içerir. Mide ülseri olan 100 kişiden yaklaşık 75’inde midede Helicobacter pylori bulunur.

Kullanılan İlaçlar
Mide ülserine bazı ilaçlar neden olabilir bu ilaç grubu non-steroid anti-inflamatuar ilaçlardır. Bu ilaçlar Enflamatuar romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. aynı zamanda ağrı ateş veya genellikle iltihaplanmanın tedavisinde kullanılırlar. Asetilsalisilik asit gibi NSAID ağrı kesiciler, mide mukozasına zarar verir ve iltihap ve ülserlere yol açabilir. Kortizon nadir durumlarda mide ülserine de neden olabilir. Bununla birlikte, bir kortizon terapisinde mide ülserlerinin gelişimi alınan kortizonun süresine veya miktarına bağlıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın