Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?


Soluğun yeterli gelmemesi durumudur, dispne durumunda frekans ve solunum derinliği genellikle fiziksel aktivite ve yüksek irtifalarda artış gösterir ancak bu artış nadiren rahatsızlığa neden olur. Solunum sıklığı, akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde veya vücudun diğer bölümlerini etkileyen kişilerde dinlenme koşullarında da artabilir. Örneğin, yüksek ateşle, solunum hızı artmaktadır. Dispne- nefes darlığı– durumunda hasta hızlı ya da yeterince nefes alamadığını hisseder. Ekspiratuar faz sırasında havanın inspiratuar veya dışarı atılma fazı sırasında toraksın genişletilmesi için daha fazla çabaya ihtiyaç duyulduğunu görebilirsiniz. Dispne nedeni bağlı olarak öksürük veya göğüs ağrısı gibi başka semptomlar olabilir. Dispne genellikle akciğerleri veya kalbi etkileyen hastalıklardan kaynaklanır

 Astım

Zatürre

 (KOAH)

Bronşit

İnfarktüs veya angina (kalbe giden kan ve oksijenin yetersiz kalmasına bağlı göğüs ağrısı, miyokardiyal iskemi denir

Fiziksel hareketsizliğe bağlı kas ve kardiyak zayıflama

Pulmoner emboli (mutaden, bir kan pıhtısının varlığı bir akciğer arterinin ani tıkanması)

Nefes darlığı nedenleridir. Nefes darlığı çeken hastalar başka bir patoloji geliştirme riski altındadır. Örneğin, uzun bir astım öyküsü olan bir kişi kalp krizi geçirebilir veya kalp yetmezliği olan kişilerde pnömoni gelişebilir.

Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Akciğer hastalıklarına Bağlı nefes darlığı

Akciğer hastalığı olan kişiler, fiziksel bir çaba sarf ettikleri zaman sıklıkla nefes darlığından yakınırlar. Fiziksel aktivite sırasında, vücut daha fazla karbondioksit üretir ve daha fazla oksijen tüketir. Serebral solunum merkezi, kanın oksijenasyonu azaldığında veya kandaki karbondioksit seviyesi yüksek olduğunda solunum hızlandırır. Kalbin veya akciğerlerin işlev bozukluğu durumunda, küçük bir egzersiz bile solunum hızında önemli bir artışa ve dispne neden olabilir. Dispne, hastanın herhangi bir efordan kaçınmasına neden olan seviyelere ulaşır. Akciğer hastalığı kötüleştiğinde, dispne de istirahat halinde gerçekleşebilir. Restriktif akciğer hastalıkları (örneğin idyopatik akciğer fibrozu ), Omurganın ( skolyoz ) eğriliği , göğüs kafesinin hareketini azalttığı için nefes almayı sınırlayabilir. Gelen obstrüktif hastalığı solunum yolları daraltılmış olduğundan (KOAH veya astım gibi), hava akımına karşı rezistans da daha fazladır. Hava yolları inspirasyon sırasında genişledikçe, hava genellikle enjekte edilir. Astımlılar bu semptomu bir kriz sırasında ortaya koyar. Genel olarak, doktor, bir inhalasyon cihazını atak anında kullanışlı tutmanızı önerir. İnhalerde bulunan ilaç solunum yollarının açılmasını kolaylaştırır.

Kalp yetmezliği Nefes Darlığı nedenidir

Kalp, akciğere kan pompalama görevi olan çok önemli bir organdır pompalama fonksiyonu yeterli değilse kalp yetmezliği ortaya çıkar. Akciğerlerde sıvı birikimi, akciğer ödemi denilen bir durum riski vardır. Bu durum sıklıkla boğulma hissi veya göğüste sıkışma hissiyle ilişkili olan nefes darlığını uyarır. akciğerlerde sıvı birikmesi de hava yollarını daralması ve hırıltılı soluk alıp verme kardiyak astım olarak adlandırılır. Kalp yetmezliği olan bazı hastalar ortopniye, paroksismal nokturnal dispne veya her ikisine sahiptir. Ortopne, sırtüstü pozisyonda ortaya çıkan ve ortostatizmde azalan bir nefes darlığıdır. Paroksismal nokturnal dispne, uyku sırasında ani, sıklıkla çok şiddetli bir nefes darlığıdır. Hasta nefes almak için oturmak veya ayağa kalkmak zorundadır. Bu durum, ortopnenin aşırı bir şeklidir, ciddi kalp yetmezliğinin bir belirtisidir.

Kansızlık Nefes Darlığı nedenidir

Travmayı takiben anemi veya bol miktarda kan kaybı durumunda, eritrosit sayısı azalır. Kırmızı kan hücreleri, dokulara oksijen taşır, bu nedenle bu durumda kanın verebileceği oksijen payı azalır. Anemik hastaların çoğunluğu, oturma pozisyonunda istirahat halindeki semptomların zayıfladığını algılar. Bununla birlikte, genellikle nefes darlığını algılarlar, çünkü kan vücudun ihtiyaç duyduğu artan oksijen ihtiyacını sağlayamaz.

Diğer nedenler

Yüksek miktarda asit kanda biriktiğinde ( metabolik asidozda ), hasta nefes darlığı hissedebilir ve hızlı bir şekilde nefes almaya başlar. Metabolik asidoz, ciddi böbrek yetmezliği, diabetes mellitusun ani alevlenmesi ve bazı ilaçların veya zehirlerin yutulmasıyla ortaya çıkabilir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda dispne, anemi ve kalp yetmezliğinden kaynaklanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık, Yaşam
Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları
Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları

Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?
Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?

Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri
Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri

Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?
Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?

Kapat