Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer? Gerekli Belgeler Nelerdir?


Eğer geçmişten gelen bir birlikteliğiniz var ise ve nikah işlemleri kaç gün sürer, nikah işlemleri için gerekli belgeler nelerdir diyorsanız bunu evlilik ile taçlandırmak istiyor iseniz nikah işlemleri safhasına gelmişsiniz demektir. Nikah işlemlerinin ne kadar sürdüğünü öğrenmeden önce bu nikah işlemi için neler gerektiği konusunda ilk olarak bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Evlendirme dairesine başvurduğunuz anda size bu konuda bilgi verecekler. Fakat gitmeden önce sizin bu konuda bilgi sahibi olmanız işleminizi hızlandıracaktır. Bu gerekli belgeleri belirttikten sonra nikah işlemlerinizin ne kadar süreceği hakkında da sizlere bilgi vereceğiz.

Nikah işlemleri için hazırlanması gereken belgeler nelerdir?

Sağlık Raporu: Nikah işleminde ilk istenen ve en önemli belgelerden biridir. Bu belgeyi herhangi bir devlet hastanesinden, özel bir hastaneden veya sağlık ocağından alabilirsiniz. Bu arada sağlık raporu alınırken kan tahlili de yapılıyor bu konuda bilginiz olsun. Kan tahlili sonuçları ortalama 1 veya 2 saat sonra çıkacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra sağlık raporu konusunu tamamlamış oluyorsunuz.

Nüfus cüzdanı fotokopisi: (Aslını da görmek istiyorlar) Nüfus cüzdanı fotokopisi evrakları verirken istiyorlar, evrakları götürdüğünüzde cüzdan aslını da görmek isteyebilirler. Bu nedenle hazırlıklı gitmekte fayda var.

Vesikalık fotoğraf: Her yerde belirtildiği gibi son 6 ay içerisinde çekilmiş toplam hem kadın hemde erkek tarafından 4’er adet vesikalık fotoğraf gereklidir.

Nüfus kayıt örneği: Bu belgeyi il, ilçe nüfus müdürlükleri veya e devlet üzerinden alabilirsiniz.

Evlenme beyannamesi: Bu belgeyi gittiğiniz evlendirme dairesinden temin edebilir ve de doldurabilirsiniz. Bu belge muhtar, noter veya evlendirme dairesi memuru tarafından onaylanabilir. İşleminizi hızlandırmak istiyorsanız evlendirme dairesinde ki memura imzalatmak en mantıklı olanıdır. Peki nikah işlemleri kaç gün sürüyor gelin bunu da birlikte öğrenelim.

Nikah işlemleri kaç gün sürer?

Konunun başında da belirttiğimiz bu konu sizin bu evrakları toplama hızınıza göre değişmektedir. Sağlık kuruluşundan alacağınız belgeyi eğer erken saatlerde alırsanız aynı gün işlemi halletme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Yoksa bu işlem ortalama 1 hafta kadar sürebilir. Yapacağınız işlemleri hızlı yapmanız gün alma tarihiniz konusunda da size bir yardım sağlayacaktır. Eğer yakın bir tarihte evlenmek istiyorsanız bu evrakları biran önce toplayıp ibraz etmekte fayda vardır. Mutluluklar…

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer? Gerekli Belgeler Nelerdir? (1 Yorum)