Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler


Öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi, Kuru öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe iyi gelen bitkiler

Zaman zaman maruz kaldığımız ve bazen soğuk algınlığı deyip geçiştirdiğimiz, bazen de geceleri uykumuzu kaçırma derecesine kadar gelebilen öksürük konusunda ilk akla gelen; öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi, öksürük neden olur, öksürük nasıl geçer, öksürüğe ne iyi gelir, öksürük nedenleri, boğazda gıcık öksürük nasıl geçer, öksürüğe iyi gelen çay, öksürüğe iyi gelen bitkiler gibi önemli konular hakkında sizlere oldukça önem arz eden bilgiler aktaracağız. Dilerseniz önce öksürük neden olur bu konudan başlayalım ve yazımızın devamında da öksürükten kurtulma yollarına değinelim efendim.

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe iyi gelen bazı bitkiler vardır. Bu bitkiler öksürüğü tamamen kesmez ancak hafifletebilir. Balgam ve öksürük sorunundan bitkilerin gizemli şifası ile kurtulmak için bu makalede yer alan bitkileri seçerken raf ömrü tükenmemiş bitkiler olmasına dikkat edin. Doğada henüz keşfedilmeye çalışılan çok fazla bitki çeşidi var. Keşfedilenler ise doğru kullanıldıklarında birçok hastalığa iyi gelmektedirler. Doğru oranda alınmadıklarında ise yan etkileri de vardır. Öksürük başladığında ve bunun önüne geçemediğinizde gece yatmadan önce ıhlamur çayını tüketmenizi öneririz. Sadece bir fincan ıhlamur çayı ile hem ağrılarınız kesilecek hem de iltihaplar belli bir oranda kuruyacak. Ancak burada önemli bir nokta var ki; ıhlamur çayına şeker kattığınızda hiç bir yararını göremezsiniz. İlla ki tatlandırıcı isterseniz bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz. Uzun yıllardır kullanılan bir diğer bitki ise ayva ve yapraklarıdır. Çay olarak demlenen ayva yaprakları öksürüğü keser. Öksürüğe ne iyi gelirsorusunun cevabından önce, öksürük neden olur sorusunu cevaplandıralım.

Öksürük Neden Olur?

Soğuktan veya Gripten Sonra Tahriş olan Hava Yolları

Kronik öksürüğün en yaygın nedeni basitçe ortaya çıkarılabilir. Öksürük genelde soğuk ya da başka bir viral enfeksiyonun sonrasında ortaya çıkar Çoğu soğuk semptomlar birkaç gün sonra kaybolabilir. Öksürüğünüz haftalarca kesilmeden ara ara gelebilir çünkü virüsler hava yollarınızın şişmesine ve aşırı duyarlı olmasına neden olabilir.

Temel Sağlık Sorunları

Alerjiler ve astım, öksürüğün yaygın nedenidir. Soğuk da astım atağına neden olabilir. Bazı insanlar soğuk algınlığı sırasında astım olduğunu öğrenirler. İlginçtir ama Asit reflüsü ve obstrüktif uyku apnesi de kronik öksürüğe neden olabilir. Bu belirtilen koşullar tedavi edilebilir.

  • Geğirme
  • Mide ekşimesi
  • Devam eden öksürük
  • Regürjitasyon
  • Ayrıca obstrüktif uyku apnesi

gibi sıkıntılarda doktora gitmek gerekir. Bunlar asit reflüsü belirtileridir.

 Stres Öksürüğe neden olabilir

Stres, özellikle kronik olduğunda soğuk algınlığının süresini uzatabilir yani direncimizi kırar.  Sürekli öksürüğü yenmek için stresi azaltmanız gerekir. Kendinizi zorlamak sizi daha da hasta yapabilir. Uykunuzu tam almak da çözüm olabilir.

Su İçmemek ya da az su içmek öksürüğü tetikler:

Bir soğuk algınlığı varsa veya grip olduğunuzda, bol su içmeniz gerekir. Mesela çay içmek suyun yerini tutmaz. Çay ile su farklıdır. Bazı insanlar sadece meyve suları ve çay içerek su ihtiyaçlarını giderdiklerini düşünebilirler ancak suyun yerini hiç bir şey tutmaz. Yetişkin biri günde 2 lt su içmelidir ek olarak sulu besinler de tüketmelidir.  Kafeinli ya da alkollü ve alkolsüz içecekler yararlı  değildir, çünkü sizi dehidrate edebilirler

Burun Dekonjestan Spreyi Çok Fazla Kullanmayın

Burun tıkanıklığı önleyici spreyler burun tıkanıklığını gidermeye az da olsa yardımcı olabilir. Ancak bunları 3 günden fazla kullanmamak gerekir. Fazla sprey kullanımı burun zarlarının şişmesine neden olur, bu da burun tıkanıklığı, postnazal damlama ve öksürmeyi tetikler.

Çok Kuru veya Çok Nemli Havada durmayın

“Kuru havada durmak öksürüğü arttırır. Hava doldurduğunuz alveolleriniz ve hava yolları soğuk aldığınızda tahriş olurlar. Böylece bakterilerin buraları işgal etmesi daha kolaydır. Bakteriler sinüs enfeksiyonlarına, bronşitlere ve pnömoniye neden olabilir. Eğer kalıcı öksürüğünüzle birlikte ateşiniz veya ağrınız varsa, bakteri enfeksiyonu nedeni olabilir.

Kan Basıncı Tedavisi

Yüksek tansiyon öksürüğe neden olabilir. Tansiyonunuzu ilaçlarla 120-80 mmHG seviyesinde tutmaya özen gösterin.

Öksürüğü Ne Keser, Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğü kesmek için birbirinden farklı doğal çözüm yöntemleri bulunuyor fakat aşağıda verilen öksürüğe iyi gelen bitkiler denemiş ve olumlu sonuçlar alınmış bitkisel tedavi yöntemi öksürüğü keser ve boğazda gıcık, kaşıntı gibi semptomları geçirir. Eğer burun tıkanıklığı da var ise nefes açıcı buğu veya tuzlu su yapabilirsiniz.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Basit ve etkili olan formül ile kuru öksürüğünüz düzelebilir. Öncelikle kuru öksürüğe neden olan farenjiti iyi anlamak gerekir ve buna iyi gelen formül arıyorsanız aklımızın bir kenarında müzmin hale gelen öksürüğün önemli bir sebebinin kronik farenjit adı verilen yutak olarak da bilinen farenks duvarının iltihaplı ve ödemli olduğu hallerde görülebildiğini bilmeliyiz.

Kuru Öksürüğü Kesen Bal, Karabiber Karışımı:

Bu bitkisel kür kuru öksürüğü keser ve boğazda bir rahatlama sağlar ayrıca ses kısıklığı için de etkilidir. 1 küçük kaşık toz karabiber ve 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı yavaş bir şekilde yutkunarak için. Ardından su içmeyin yaklaşık 5 dakika sonra ılık bir bardak süt ile öksürük tedavisini bitirin. Öksürüğe iyi gelen bu doğal karışım öksürüğü kesmek için birebir bir çaredir.

Keçiboynuzu Kaynatma

İnatçı ve balgamlı öksürüğü kesmek için keçiboynuzu kaynatılarak suyu içilebilir. Böylece öksürük kesilebilir. Zencefil, limon yeşil çay öksürüğü kesen bitkilerdir. Sabah aç karna ve yatmadan önce birer fincan şekersiz olarak içmenizi öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın