Ölüm Belirtileri Nelerdir? Ölüm Nasıl Gerçekleşir?


Ölüm nedir, belirtileri nelerdir, ölüm nasıl gerçekleşir: Ölüm her canlının bir müddet süre içerisinde tadacağı iyi veya kötü olarak adlandırılan fiziksel olarak bedenin işlevini yitirmesi olayıdır. Ölüm bir anda da olabilir iken zamanla da meydana gelebilir. Ama genellikle ölüm bir hastalık sonucu veya ani bir kaza sonucunda meydana gelmektedir.

Ölüm gerçekleştiği anda ilk önce kalp durmaktadır. Kalp durduğu anda kan dolaşımı da durmuş olacaktır. Kan vücutta üretilmediği ve dolaşımı bitirdiği için vücut yavaş yavaş soğumaya başlayacak olup ilk önce eller, ayaklar soğuyacaktır. Kan akışı durduğu için ölünün ten rengi mor bir renge bulanacaktır. Kan damarlarda sabit kaldığı için damarlar daralmaya başlayacak ve ısı kaybı azalacaktır.

Kesin ölüm belirtileri ise ceset kokusu, vücutta aşırı derece de sertleşmeler, vücut alt kısımlarında morlukların oluşması, nabız yokluğu (nabız bazı hastalıklarda yok denecek kadar az hissedilebilmektedir, tek başına nabız yokluğu ölüm sebebi olamaz).

Ölüm Belirtileri Nelerdir? Ölüm Nasıl Gerçekleşir?
Ölüm Belirtileri Nelerdir? Ölüm Nasıl Gerçekleşir?

Kalp ve solunum durduğu anda beyine 3 dakikadan fazla süre oksijen gitmemesi durumunda ki oksijen molekülleri kan ile taşınır, bu durumda beyin çalışması yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Beyin çalışması durduğu anda ise beyin ölümü gerçekleşmiş olacaktır. Ölüm sırasında zaten ilk önce beyin ölümü gerçekleşmektedir.

Öyle ki bir insan ölmeden saatler öncesine ölüm belirtileri göstermeye başlamaktadır.

Doğal Ölüm belirtileri

  • İştah Kaybı

Kişide enerji azalması meydana gelir, yiyecek ve içeceklere karşı direnç gösterip kusma meydana gelebilir.

  • Yorgunluk ve Uyku

Metabolizma yiyecek ve içecek ile beslenemediği için vücutta susuzluk ve yorgunluk belirtileri baş göstermeye başlayacaktır.

  • Bilinç Kaybı

Ölüm sürecinin bir aşaması olup, bilinç kaybı yaşanmaya başlanır. Bilinç kaybı yaşanmaya başladığı anda kişi nerede olduğunu, ne yaptığını, yanında kimlerin olduğunu dahi fark etmeyecek kadar bilinç kaybı yaşayabilir.

  • Vücutta meydana gelen şişmeler

Böbrekler vücutta ki sıvıyı işleyemez hale geleceği için sıvılar birikerek kalpten uzak olan bölgelerde birikmeye başlayacak, el ve ayaklarda şişmeler oluşacaktır. Bu şişlikler bazen yüzde de meydana gelebilir.

  • Parmak uçlarında üşüme

Vücut o kadar güzel bir mekanizmadır ki, vücut ölüm yaşanabileceğini anladığı zaman, kan dolaşımı hayati önem taşıyan organlara destek verebilmek için uzak bölgelerden kaç çekimi yaşanır, bu sebeple de parmaklarda soğuma tırnak uçlarında ise morarma meydana gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın