Oruç Tutmanın Bilinmeyen Yararları!


Oruç tutmanın sağlığımıza yararları nelerdir? Oruç tutmanın insan vücuduna yararları nelerdir? Oruç tutmanın insan vücudundaki etkileri nelerdir? Müslümanlar bugünden itibaren artık mübarek Ramazan ayının da gelmesi ile beraber ilk sahurlarını yapacak. Oruç tutmanın insan vücuduna ne gibi yararları olduğu ise birçok insan tarafından merak ediliyor. Oruç tutmanın insan vücuduna yararları uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre oldukça fazla. Bir ay boyunca oruç tutacağımız mübarek ayda vücudumuz da kendisini toparlıyor ve daha sağlıklı konuma geliyor. Birkaç aydır sürekli gıda tükettiğimiz için bu ayda özellikle midemiz dinleniyor. Oruç tutmanın insanlar tarafından bilinmeyen birçok yararı da var.

Oruç Mide Asidini Düzenliyor

Oruç zamanında gün içerisinde yemek yenmediği için midemiz ve bağırsaklarımız tüm yılın yorgunluğunu atma fırsatı buluyor. Sahur ve iftarlarda yeteri kadar gıda tüketilmesi durumunda mide rahatlıyor ve sindirim sisteminiz çok daha iyi çalışmaya başlıyor. Yalnız bu yararların tam olarak sağlanması için iftar ve sahurda kesinlikle çok fazla yiyecek yenilmemesi gerekiyor.

Oruçta Beyin Daha Sağlıklı!

Normal günlerde sürekli olarak tükettiğimiz gıdalar beyindeki sürekli devam eden kan dolaşımını azaltıyor. Bu da beynimizin daha yavaş çalışmasına neden oluyor. Oruç tuttuğumuz zamanlarda belirli saatlerde gıda tükettiğimiz için beynimiz de bu duruma alışıyor ve gün içerisinde kan dolaşımı hızlandığı için duyularımızı ve öğrenme yeteneğimizi artırıyor.

Karaciğer Dinleniyor!

Sürekli olarak çalışmaya devam eden karaciğerimiz günlük olarak tükettiğimiz zararlı ve zararsız yiyecekler yüzünden yoruluyor. Oruç tuttuğumuz zaman kendisine vakit ayıran karaciğerlerimiz rahatlıyor ve kendisine vakit ayırabildiği için normal zamandan daha iyi çalışmaya başlıyor.

Oruç Kötü Alışkanlıkları Azaltıyor

Oruç günlük hayatta sigara ve alkol tüketimi yapan bir insanın bu alışkanlıklarının azalmasına yol açıyor. Hatta insanlar biraz sabır ile bu alışkanlıklarından tamamen kurtulabiliyor. Ramazan ayında gündüz vakitlerinde sigara tüketilmediği için vücut bu duruma alışıyor. Siz de biraz sabırlı olursanız bu ay içerisinde sigarayı kesinlikle bırakabilirsiniz. Alkol alışkanlığı olan insanlar da bu ayda çok daha az tüketiyor ya da hiç tüketmiyor. Sizin de sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınız var ise ve bu alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsanız o zaman ramazan ayı tam sizlere göre.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık
Ramazanda Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Öneriler!

Kadınlarda Klamidya Enfeksiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Kadınlarda Klamidya Enfeksiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer
Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hazımsızlık ve Sindirim Bozukluğu
Sindirim Bozukluğu Neden Olur?

Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Kapat