Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Programlama Dillerinin Farkları (Karşılaştırma Nitelikleri) Nelerdir?

Programlama Dillerinin Farkları (Karşılaştırma Nitelikleri) Nelerdir?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Programlama dilleri belli ifadelerin ve makinelerin kodlanması ile piyasaya çıkmıştır. Bu diller belli başlı kriterler ile farklılaşmaktadır. Wikipedia, Facebook, Google gibi birbirinden farklı siteler bir çok programlama dilinin harmanlanması ile oluşan dillerdir. Bir komut birden çok dil ile yazılabilir. Fakat günümüzde önemli olan iki etmen bulunmaktadır. Bu ise güvenirlik ve hızlılık. Bu açıdan yazılımlarda kullanılan diller tercihini bu doğrultu da belirlemektedirler.

Yazılım dilleri kendi arasında 3 ana başlığa ayrılmaktadır. Bu başlık altında diller kendi gruplarını oluşturarak programlama dillerinin farklılıkları veya programlama dillerinin özellikleri barındırmaktadır.

1.Alt Seviyeli Programlama Dilleri

İlkel diller veya yazılımın gelişim sürecinde oluşan ve bugüne kadar ilerlemesini sağlayan diller de denebilir. Makine dillerine yakın dillerdir. Bu dillere örnek vermek gerekirse Assembly en belirgin örnek olarak bilinmektedir.

2.Orta Seviyeli Programlama Dilleri

İşlevine bakıldığı zaman hem alt hem de üst seviyeli program yapılabilmektedir. Kullanılmakta olan örneğin Assembly diline göre daha anlaşılabilir ve daha nettir. Örnek vermek gerekirse C dili en belirgin örnektir.

Reklam Alanı

3.Üst Seviyeli Programlama Dilleri

Bu programlama dilleri olay tabanlı programlama dilleri olarak da bilinmektedir. Yani sadece belli başlı fonksiyonlar dahilinde çalışmaktadırlar. Bu ise ister istemez programlama hakimiyetini azaltmaktadır. Kullanılan en hızlı programlama dilleri bu seviye de ki programlama dillerinde bulunmaktadır. En temel örnek vermek gerekirse Visual Basic en belirgin örnektir.

Bu programlama dilinde yazılan programların çalışabilmesi için en temel dile yani makine diline çevrilmesi gerekmektedir. Bu ise o dili derleyen programlar sayesinde yapılmaktadır. Kaynak program, yazılan kodları makine diline çevirir. Kaynak program içerisinde kodlarda değişiklik yapılabilir, fakat derleme yapıldıktan yani makine diline çevrildikten sonra değişiklik yapılamaz.

 

Yazar Muhammet İkbal YILDIZ

Bir önceki yazımız olan Sanal Bilgisayar Nasıl Kurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz