Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?


Sanat eserleri, isminden de anlaşılacağı gibi bir sanatı niteler. Bu niteleme de ise bir tiyatro oyununu, bir tabloyu, bir heykeltıraş tarafından yapılan heykeli simgeler ve bunlar bir sanat eserleridir. Kısaca belirtmek gerekir ise herkesin yapamayacağı şeyleri, bazı kişilerin yapabilmesi ve olması gereken kadar güzel yapabilmesine sanat eseri denir. Sanat eserlerini yapan kişilere, icra eden kişiler de sanatçı diye adlandırılır.
Herhangi bir eserin sanata dönüşmesi için üç temel unsur bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Sanatçı,
  2. Sanat Eseri,
  3. Sanat Eserini Anlamlayan Kişi (Süje),

olarak yukarı da ki gibi üçe ayrılır. Bir sanatçı sanatını icra edecek ve bir sanat eserine dönüştürecektir. Bu eseri ise kişi, kişiler veya halk anlam katarak beğenisini sunacaktır. Bu üç temel unsur birbiri ile ilişkilidir. Eğer bu ilişki kurulmaz ise sanat ve sanat eseri anlam taşımaz ve anlamını yitirerek yok olmaya mahkum kalır.

Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?
Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?

Sanatçı farklı düşünen kişilere denir. Bir bilim insanı gibi düşünür fakat bu düşünce onun için yeterli değildir. Sanatçı Dünya’nın değişmesi ile birlikte zamana uygun ve zamanı adlandıran ürünler yaparak düşüncelerini ve fikirlerini ürüne katar. Bu düşünceleri siyasi, sevgi, eşitlik gibi düşüncelerini nitelendirmek için olabilmektedir.

Sanat Eserlerinin Özellikleri Nelerdir?

 • Sanat eserlerinin en büyük özelliği kişisel olmasıdır. Bazı büyük yapıtlar kişisel olmayabilir, örnek verecek olursak Paris de bulunan Eyfel kulesi bir sanat eseri olmasına rağmen tek bir kişinin eseri değildir. Ama çoğu sanat eseri istisnalar dışında tek bir kişi tarafından icra edilmektedir.
 • Sanat eserlerinin hayata geçebilmesi için yeni fikirler ve yenilik gerekmektedir. Birçok insan sanat yapabilir, örneğin herkes aynı karikatürü çizebilir. Ama önemli olan ona farklılık katarak yeni bir karikatürü doğurmaktır.
 • Estetik gerekliliği sanat eserlerini oluşturmuştur. Eğer eser de estetik yok ise eser özelliğini yitirmeye mahkumdur.
 • Sanat eserleri, bir mahalleye, köye, Şehire veya bir ülkeye özel değildir. Sanat eserleri tüm evrene özeldir. Herkes tarafından kabul edilen, beğenilen veya beğenilmeyen ama tüm herkes tarafından bir eser olarak görülen yüklemleridir.
 • Sanat eserleri kişiye özgün olmak zorundadır. Eğer özgün değil ise eser olma özelliğini yitirir sadece bir kopyadan ibarettir.
Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın