Seçim Ne Zaman, Seçime Kaç Gün Kaldı? 2018


2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman Yapılacak, Seçimde Kimler Oy Kullanacak?

2017 referandumunda kabul edilen anayasa değişikliklerine göre Türkiye’de ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimi birlikte yapılıyor. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman yapılacak, seçimde kimler oy kullanacak? 24 Haziran 2018 Pazar günü de seçim tarihi olarak belirlendi. Bu yüzden seçim çanları şimdiden çalmaya başladı, ülke de bu atmosfere girdi.

Gene Geldi Sandık Zamanı, 24 Haziran Öncesi Son Durum

Son olarak ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayının da açıklanmasıyla siyasi partileri temsil eden cumhurbaşkanları adayları açıklanmış oldu. Bu seçimin ilginç özellikleri de var. Örneğin İyi Parti’nin adayının Meral Akşener olmasıyla birlikte ilk kez devletin en yüksek makamına artık bir kadının gelmesinin ihtimali var. Aynı şekilde HDP’nin aday gösterdiği Selahattin Demirtaş da tutukluyken en yüksek mevkii için aday gösterilen ilk isim oldu. Bütün bu kavramlar Türk seçmeni için zaten yeni olan cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi durumunu daha da ilginç hale getiriyor. Kabul edilen yeni seçim kanununa göre 100 bin imza ile desteklenen herkes bu makam için aday olabilir. 24 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’nin ilkleri yaşadığı söylenebilir. 100 bin imza işlemi ise şu anda sürüyor, 9 Mayıs’a kadar devam edecek.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman yapılacak, seçimde kimler oy kullanacak?
2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman yapılacak, seçimde kimler oy kullanacak?

Kabul edilen seçim kanununa göre bir kişi hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adayı olamıyor. Ve eğer seçilirse TBMM üyeliği de sona eriyor. Bunlar seçimlerin sert kuvvetler ayrılığı ilkesi olarak tanımlandı. Gene bu seçimlerle birlikte TBMM’nin milletvekili sayısı ilk kez 600’e ulaşıyor. 24 Haziran milletvekili seçimleriyle birlikte milletvekili olabilme yaşı da ilk kez 25’den 18’e düşürüldü. Yani bundan sonra mecliste artık 19 yaşında bir genci milletvekili görmenin olanağı da var. Ve mevcut kanuna göre bundan sonra cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri her 5 yılda bir birlikte yapılacak. Yani ders kitaplarında bir kuşağın öğrenerek büyüdüğü genel seçimler dört, cumhurbaşkanının meclis tarafından seçimi ise 7 yılda bir yapılır cümlesi tamamen tarih sayfalarında kaldı.

Seçime Kalan Zaman

Seçim takvimini işlemeye başladı ve bir buçuk ay kadar bir zaman kaldı. Bu yüzden ülke gündeminin baş sırasında bu konu var. Bütün haber bültenlerinde konuyu dakikası dakikasına takip etmeniz mümkün.

Seçimde Kimler Oy Kullanabilir?

24 Haziran seçimleri aynı zamanda ülkenin 27. dönem milletvekili seçimleri olarak da yapılacak. Yurt içinde bu seçimler için 57 milyon kişinin oy hakkı var. 1 milyon 585 bin genç bu sayının içinde ilk kez oy kullanacak seçmen olarak yer alıyor.

Seçimlerde kimler oy kullanabilir sorusunu ise aslında kimler oy kullanamaz şeklinde açıklamak daha pratik bir cevaptır. Anayasa’ya göre Türkiye’deki seçimlerde;

TC vatandaşı olmayanlar oy kullanamazlar.

TC vatandaşı olup 18 yaşından küçük olanlar oy kullanamazlar.

Askeri öğrenciler oy kullanamazlar.

Silah altında olan er ve erbaşlar oy kullanamazlar. (Subay olanlar kapsam dışıdır.)

Taksirli suçlar hariç olmak üzere hükümlüler oy kullanamazlar. (Taksirli suç genel anlamda istemeyerek işlenen suç demektir. Hükümlü ise bir suçtan dolayı kesinleşmiş ceza alan mahkumdur.)

Tutuklu olan mahkumlar ise oy kullanabilirler. Aynı şekilde cezası infaz edilmiş eski hükümlüler de oy verme hakkına sahiptirler.

Bu maddelerin dışında bir kişiyseniz oy verme hakkı olan bir vatandaşsınızdır. Oy verme bir haktır, zorunluluk değildir. (Örneğin vergi ödemek zorunlu tutulan bir vatandaşlık görevidir.)

Bütün bunlara ek olarak seçmen kütüklerinde kaydı olan vatandaşların oy verme hakkının olduğunu önemle hatırlatmak gerek. Seçmen kütükleri geçtiğimiz hafta başında mahalle muhtarlıklarında askıya çıktı, yani kontrole açıldı. Bu seçimlerde oy kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bağlı olduğunuz muhtarlıklara giderek isminizin seçmen kütüğünde yer alıp almadığını kontrol edin.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın