Sindirim Bozukluğu Neden Olur?


Hazımsızlık ve Sindirim Bozukluğu ile üst batında bir ağrı veya rahatsızlık belirmektedir. Hasta, aynı zamanda, gaz halsizlik, şişkinlik hissi, acı verici ağrı veya kramplar ya da yanma olarak algılanan duyumu tarif edebilir. Şişkinlik hissi küçük porsiyonlu hafif bir yemekten sonra bile ortaya çıkabilir. Daha şiddetli karın ağrısı biçimleri için, akut karın ağrısı incelenmelidir. Dispepsi -hazımsızlık-iştah kaybı, bulantı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve geğirme gibi diğer semptomları da içerebilir. Akut hazımsızlık yemek yedikten sonra kısa bir süre gelişebilir:

Bazı irritanlar (bifosfonatlar, eritromisin, demir veya steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar hazımsızlığı tetikler. Buna ek olarak, bazı durumlarda, kalp krizi veya kararsız angina (koroner arterlerin iskemi) başlangıcı göğüs ağrısı veya sırt ağrısı dispepsi hissine neden olabilir.

 1. Akalazya

2. Tümör (mide veya özofagus)

3. Gastrik boşalma gecikmesi (mide)

4. ilaçlar

5. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

6. Gastrit veya peptik ülseratif hastalık

Akhalazi özofagusun ritmik kasılmalarının önemli ölçüde azaldığı ve alt özofagus kasının gevşeme fonksiyonunun bir değişiklik geçirdiği bir bozukluğu ifade eder. Mide boşalmasında gecikme, yemeklerin midede aşırı uzun bir süre kaldığı bir durumu anlatır. Bu durum genellikle sindirim sistemi ile ilgili sinirleri etkileyen bir hastalıktan (diyabet, bağ dokusu hastalığı veya nörolojik bozukluk gibi) kaynaklanır. Tek başına stres üzüntü dispepsiye neden olmaz. Bununla birlikte, bazı durumlarda, rahatsız edici düşünceler, psikolojik gerilim zaten var olan hazımsızlığı arttırır. Tüm dispepsi atakları acil tıbbi değerlendirmesi gerektirmez. Pekiyi ne zaman acil olduğuna karar verilebilir?

1-Nefes darlığı, terleme veya hızlanmış kalp atımının eşlik ettiği dispepsi episodu

2-iştah kaybı (iştahsızlık)

3-Bulantı veya kusma

4-Kilo kaybı

5-Dışkıda kan

6-Yutma güçlüğü disfaji

Proton pompa inhibitörleri gibi ilaçlarla tedaviye rağmen devam eden dispepsi tedavisi nasıl olur?

Dispepsi episodunun varlığında, özellikle nefes darlığı, terleme veya hızlandırılmış kalp atımının eşlik ettiği semptomların olduğu durumlarda hemen tıbbi müdahaleye gerek vardır. Bu durumlarda akut koroner iskeminin varlığı mümkündür. Stres koşulları altında meydana gelen ancak istirahat halinde düzelen kronik dispepsinin varlığında, hasta anjina geliştirmiş olabilir ve birkaç gün içinde tıbbi yardım almalıdır. Proton pompa inhibitörleri alındığı halde devam eden hazımsızlık, altta yatabilecek başka tür hastalıklara işaret edebilir.

Doktorun Hazımsızlığa Yaklaşımı

Doktor hastaya semptomlar ve ne zaman başladığı hakkında sorular sorarak başlar. Daha sonra objektif bir inceleme yapar. fizik muayene bulguları değerlendirilir. Bazı testler istenir. Anamnez, başlangıç ​​ani veya kronik olsa bile, semptomların açık bir tanımını elde etmeyi amaçlamaktadır. Doktor, başlangıç ​​zamanını ve sıklığını, yutma güçlüğünü ve semptomlar sadece yemeklerden, alkol tüketiminden veya bazı ilaçlardan sonra ortaya çıkarsa, bilmelidir. Hastaya ayrıca anoreksi, bulantı, kusma, kan kusma, kilo kaybı ve hemorajik veya siyah dışkı gibi herhangi bir gastrointestinal semptom hakkında bilgi istenecektir. Diğer semptomlar hırıltılı ve bol terleme içerir.Doktor hastanın mide-bağırsak bozukluğu ve bir hastalık teşhisi olup olmadığını araştırır. Yüksek tansiyon-hipertansiyon- veya kolesterolün yüksek olması da hazımsızlığa yol açar.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık, Yaşam
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları
Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları

Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?
Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?

Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri
Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri

Kapat